20 Ekim 2019 22:28

Nusaybin'deki saldırıda babasını yitiren İdris Sincar: Kardeşlik ve barış olsun

Nusaybin'e havan mermisi atılması sonucu babası Naif Sincar'ı kaybeden İdris Sincar, “Bizim canımız yandı ama kardeşlik ve barış olsun istiyoruz. Ölümlere yeter diyelim artık” diyor.

İdris Sincar | Fotoğraf: MA

Paylaş

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik operasyonu sürerken sınır kenti Mardin'in Nusaybin ilçesine düzenlenen havan saldırısında babası Naif Sincar'ı kaybeden İdris Sincar, "Başka kimsenin canı yanmasın. Ölümlere yeter diyelim artık” çağrısı yaptı.

10 Ekim’de düzenlenen saldırıda Fatma Yıldız (47) ve çocukları Leyla Yıldız (16) ile Emine Yıldız (12), 11 Ekim’de yaşanan patlamada da Hüseyin Çakır (48), Naif Sincar (68), Ahmet Delen (16), Orhan Doğan (30), Aytekin Eroğlu (35), Mehmet Şirin Demir (50), Hasan Muhammed (39) ve Dara Ali (17) yaşamını yitirmişti.

Mezopotamya Ajansının aktardığına göre yaşamını yitirenlerin aileleri taziyeleri kabul etmeye devam ediyor. Yaralıların tedavileri de çeşitli hastanelerde devam ediyor.

Ayrıca yaşamını yitiren kimi isimlerin aileleri, ölümlerde ihmali olanların yargılanması için kentte incelemelerde bulunan Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı’na (TOHAV) yetki verdi.

"İNSANLARIMIZIN YÜREĞİ YANMASIN"

Yaşamını yitirenler arasında olan Naif Sincar’ın oğlu İdris Sincar, ölümlerin son bulmasını istedi. Babasının manavlık ve çiftçilik yaptığını aktaran oğul Sincar, “sevecen ve cana yakın” olarak bahsettiği babasından sonra artık kimsenin ölmemesini istedi. Babasının çevresi tarafından sevilen ve güvenilen bir kişi olduğunu kaydeden Sincar, “Babam çevresinde gönlü zengin bir insan olarak tanınıyordu. Başımız dik. Biz babamızı kaybettik. Biz istiyoruz ki başkalarını yitirmeyelim. İnsanlarımızın yüreği yanmasın. Anneler eşlerinden, çocuklar babalarından olmasın istiyoruz. Bizim canımız yandı ama kardeşlik olsun, barış olsun istiyoruz. Başka kimsenin canı yanmasın. Ölümlere yeter diyelim artık” diye konuştu.

"SORUŞTURMAYI BEKLEYECEĞİZ"

Patlamanın ardından babasının sivil bir araçla hastaneye götürüldüğünü kaydeden Sincar, kardeşinin hastaneye gittiğini ve geç saatlere kadar babasından haber alamadıklarını ekledi. Sincar, babasının ameliyata alındığını ve yaşamını yitirene kadar da kimsenin kendilerine haber vermediğini kaydetti. Sincar, yaşananlara dair yürütülecek soruşturmanın sonucunu bekleyeceklerini ifade etti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Gebze’de işçi servisi devrildi: 1’i ağır 8 işçi yaralı

SONRAKİ HABER

"Kriz gündemi değiştirilmek isteniyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...