18 Ekim 2019 19:55

Fındıklı Belediye Başkanı Çervatoğlu: Bazı siyasiler çalışmalarımıza engel oluyor

Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, halkla birlikte yürütülmek istenen çalışmalara bazı kamu kuruluşları ve siyasilerin engel olmak için çalıştığını belirtti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Rize’nin Fındıklı ilçesi Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu yaptığı basın açıklamasında, Fındıklı halkı ile birlikte yürütülmek istenen çalışmalara bazı kamu kuruluşları ve siyasilerin engel olmak için çalıştığını belirtti.

Fındıklı Belediyesinin 31 Mart seçimlerinden sonra toplumcu belediyecilik anlayışıyla çalışmalarını Fındıklı halkı ile birlikte yürüttüğünü belirten Çervatoğlu; “Altı aydır yürütmüş olduğu çalışmaları meci (imece) anlayışıyla halkın katılımıyla birlikte yürütmeye çalışırken bazı kamu kuruluşları ve siyasiler maalesef bu çalışmaya engel olmak için çalışmaktadır. Başka bir Fındıklı yok. Rize’de CHP’li tek belediye olduğumuzdan mı, tasarruf yapıp gerçekten halkımızla birlikte halkın ihtiyaçlarını karşıladığımızdan mı yoksa her ikisinden mi bu engellemeler?” diye sordu.

‘ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ KURSA ENGEL’

5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanun’unun Ek 2’inci maddesine (KHK-678-34) dayanılarak Belediyeler İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile yapılan ve Bakanlıkça onaylanan ortak işbirliği protokolleri çerçevesinde, örgün eğitim programlarına destek mahiyetinde ücretsiz kurs açılabileceğine dikkat çeken Çervatoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Buna dayanarak çocuklarımız ve gençlerimiz için çok sayıda belediye ücretsiz kurs hizmeti vermektedir. İlçemizde toplumcu belediyecilik kapsamında çocuklarımıza yönelik ücretsiz destek kurs hizmeti vermek isteyerek yola çıktık. Belediyenin kursuna ihtiyacımız yok denmiştir. Belediye olarak ilçemizde bulunan öğrencilerimize ücretsiz kurs desteğini vermek istemek diğer belediyelerce makulken ama söz konusu Fındıklı Belediyesi olunca mı ihtiyaç duyulmuyor? Kurs açılmasına izin verilen diğer il ve ilçelerde milli eğitim ihtiyaca cevap verememekte midir? Bunun cevabını merak ediyoruz.”

‘KREŞ YAPMA ÇABAMIZ ENGELLENMEKTE’

Kreş çağındaki çocukların ihtiyaçlarının karşılanması için Yeni Mahalle (Paçva) Taş Mektebi’nin kreş yapılması amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğüne üst yazı yazıldığını ifade eden Çervatoğlu; “Harabe durumda olan okulun tahsisi mahalledeki yerel dernekte olup dernek kreş olarak belediyemize devredilmesini kabul ederek muvafakatname vermesine rağmen milli eğitim müdürlükleri bu çalışmalarımızı engellemek için her türlü zamanı kullanmaktadırlar. Buna ilişkin de olumsuz görüş belirtildiği ifade edilmekte ve tarafımıza bu olumsuz cevap bile bir aydır verilmemektedir. İlçemizdeki çocuklarımızın kendileriyle ve doğayla barışık bir şekilde yetişmelerinin önüne bizzat kurumlar engel çıkarmaktalar” dedi.

Çocukların, gençlerin hatta her yaş grubundan vatandaşların dil öğreneceği, sosyalleşeceği, hayatına katkı sunacağı kursların ve eğitimlerin neden engellendiğini soran Çervatoğlu açıklamasını şu sözlerle sona erdirdi:

“Bir tane Fındıklı var. Yapmak istediğimiz her şey Fındıklı için, Fındıklı’nın geleceği için. Destek olunmamasının siyasi nedenleri olabilir. Ama temennimiz köstek olunmamasıdır.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şule Çet davasının dudak okuma raporu: Görüşmenin içeriği net tespit edilemedi

SONRAKİ HABER

İktidarın mobilizasyon aracı: savaş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...