15 Ekim 2019 22:12
Son Güncellenme Tarihi: 15 Ekim 2019 22:14

Fırat’ın doğusuna operasyonda 7. gün: Menbiç'te 2 asker hayatını kaybetti

Suriye ordusunun Menbiç'in tamamında kontrolü ele geçirdiği açıklandı. Menbiç'te yaşanan çatışmalarda TSK mensubu 2 asker hayatını kaybetti. Resulayn ve Tel Abyad'da şiddetli çatışmalar sürüyor.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve içerisinde cihatçı grupların da yer aldığı ÖSO’nun Suriye’de Fırat’ın doğusuna gerçekleştirdiği operasyon 7. gününde sürüyor. Suriye ordusunun kontrolü sağladığı belirtilen Menbiç'te yaşanan çatışmalarda TSK mensubu 2 askerin hayatını kaybettiği açıklandı. Mardin Kızıltepe'ye düşen havan topu nedeniyle ise 2 sivil hayatını kaybetti. Öte yandan Resulayn (Serekaniye) ve Tel Abyad'da da çatışmalar şiddetli şekilde devam ediyor. İki farklı kaynak geçtiğimiz günlerde TSK'nin kontrolü sağladığı belirtilen Resulayn'da kontrolün yeniden SDG'ye geçtiğini ileri sürdü.

RUSYA: SURİYE ORDUSU MENBİÇ'İN TAMAMINDA KONTROLÜ ELE GEÇİRDİ

ABD'nin Suriye'den çekilme kararı almasının ardından Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) Şam yönetimi ile anlaşması sonrası Suriye ordusu birlikleri SDG kontrolündeki bölgelere ilerliyor. Suriye devlet televizyonu, Suriye ordusu birliklerinin ÖSO'nun operasyon başlattığını duyurduğu Menbiç'e girdiği aktarıldı. Rusya Savunma Bakanlığı da Suriye ordusunun Menbic'in tamamında kontrolü ele geçirdiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Suriye hükümet güçleri, Menbic ve yakınındaki yerleşim birimlerinin tamamında kontrolü sağladı" denildi. Açıklamada ayrıca Rus askeri polisinin, Suriye'nin kuzeyinde hükümet güçleri ile Türkiye ordusunun kesişim hattında devriye faaliyetleri yürüttüğü belirtildi.

ABD ÖNCÜLÜĞÜNDEKİ KOALİSYON GÜÇLERİ: MENBİÇ'TEN ÇIKTIK

ABD öncülüğündeki IŞİD Karşıtı Koalisyon askerlerinin Menbiç'ten çekildiği açıklandı.

Koalisyon Sözcüsü Myles B. Caggins, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Koalisyon güçleri Suriye’nin kuzeydoğusundan planlı bir geri çekilme gerçekleştiriyor. Menbiç'ten çıktık” ifadelerini kullandı.

SANA: ABD'Lİ ASKERLER HASEKE’DE BİR ÜSSÜ DAHA BOŞALTTI

Suriye devlet haber ajansı SANA, ABD'li askerlerin Suriye’nin Haseke sınırları içinde bulunan bir üssü daha boşalttığını açıkladı. Boşaltılan üssün Tel Beydar köyü yakınlarında olduğu ifade edildi.

MİKE VE POMPEO TÜRKİYE'YE GELİYOR

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'ın bahçesinde yaptığı konuşmada, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Suriye konusunu görüşmek için Türkiye'ye ziyarette bulunacağını açıkladı. Heyet Barış Pınarı Harekatı’nın durdurulmasını isteyecek.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Türkiye'nin, Fırat’ın doğusuna gerçekleştirdiği operasyonun durdurulması için diplomatik çabalara hız verdiklerini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, Suriye'deki son duruma ve Türkiye'nin yürüttüğü operasyona ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yetkili, Türkiye'nin yürüttüğü operasyonun durdurulması için diplomatik çabalara hız verdiklerini bildirdi. Üst düzey bakanlık yetkilisi, “Ateşkesin sağlanması için diplomatik çabalarımızı artırıyoruz” görüşünü dile getirdi.

Bakanlık yetkilisi ayrıca, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Amerikan askerlerinin çekilmesine karşın bu bölgedeki hava kontrolünün halen ABD hava kuvvetlerinde olduğunu kaydetti.

Yetkili, ABD askerlerinin Menbiç’ten tamamen çekildiğini ve bu bölgede herhangi bir ABD askerinin kalmadığını aktardı.

ABD SAVUNMA BAKANINDAN ÇEKİLME AÇIKLAMASI: TÜRKİYE'NİN TEK TARAFLI EYLEMİ SORUMSUZ VE DÜŞÜNCESİZCE

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ABD'nin askeri personelinin Suriye'nin kuzeyinden planlı şekilde çekildiğini duyurduğu açıklamasında Erdoğan'ı ve operasyonu eleştirdi. Twitter'dan yaptığı açıklamada "Türkiye'nin tek taraflı eylemi sorumsuz ve düşüncesizce. IŞİD'in potansiyel dirilişi, olası savaş suçları ve büyüyen insani kriz dahil sonuçlarının tüm sorumluğu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a aittir" diyen Esper, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD ile uluslararası toplumun muhalefeti ve tekrarladığı uyarılarına rağmen Suriye'nin kuzeyine tek taraflı işgal emri verdi.

Bu, geniş çaplı can kayıpları, sığınmacılar, yıkım, emniyetsizlik ve ABD askeri güçlerine büyüyen tehditle sonuçlandı.

Türkiye'nin sorumsuz eylemleri nedeniyle Suriye'nin kuzeyinde ABD güçlerinin karşılaştığı risk kabul edilemez bir düzeye ulaşmıştır. Aynı zamanda daha geniş çaplı bir çatışmanın içine çekilme riskiyle karşı karşıyayız. Dolayısıyla ABD Başkanı'nın talimatıyla Savunma Bakanlığı ABD askeri personelini Suriye'nin kuzeyinden planlı şekilde çekmektedir.

Türkiye'nin tek taraflı eylemi sorumsuz ve düşüncesizce. IŞİD'in potansiyel dirilişi, olası savaş suçları ve büyüyen insani kriz dahil sonuçların tüm sorumluluğu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a aittir."

BAKAN ÇAVUŞOĞLU, ABD DIŞİŞLERİ BAKANIYLA GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile telefonda görüştü.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, görüşmede, Fırat'ın doğusuna yapılan operasyon ile ABD'li heyetin Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaretin konuşulduğu belirtildi.

2 ASKER HAYATINI KAYBETTİ, 7 ASKER YARALANDI

Milli Savunma Bakanlığı, Menbiç'de havan ve topçu ateşi sonucu 1 askerin hayatını kaybettiğini, 8 askerin yaralandığını açıkladı. Açıklamada, ateş açılan bölgedeki hedeflerin tespit edildiği ve karşılık verildiği ifade edildi. İlerleyen saatlerde yaralı askerlerden biri daha yaşamını yitirdi. Yaşanan son ölümle birlikte operasyonun ilk gününden bu yana hayatını kaybeden asker sayısı 6'ya yükseldi.

Savunma Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre operasyon boyunca hayatını kaybeden SDG'lilerin sayısı ise 611 olarak ifade edildi.

ERDOĞAN: MENBİC'DEN IRAK SINIRINA KADAR OLAN BÖLGEYİ GÜVENLİ HALE GETİRECEĞİZ

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, operasyona ilişkin "Menbic'den Irak sınırımıza kadar olan bölgeyi güvenli hale getirip, ilk etapta 1 milyon daha sonra 2 milyon Suriyeli sığınmacının evlerine kendi tercihleriyle dönmelerini temin edeceğiz" dedi.

RESULAYN’DA KONTROLÜN SDG’YE GEÇTİĞİ İDDİA EDİLDİ

Öte yandan Tel Abyad ve Rasulayn çevrelerinde de çatışmalar devam ediyor. TSK kaynakları operasyonun derinleşerek stratejik konumda bulunan M4 karayoluna doğru derinleştiğini ifade ederken; Rudaw ve İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Resulayn’da yeniden SDG’nin kontrolü sağladığını iddia etti. Rûdaw muhabiri şiddetli çatışmaların sonunda SDG’nin Resulayn ve Tel Halef bölgesini kontrol altına aldığını bildirdi. Muhaliflere yakınlığıyla bilinen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise Resulayn’da SDG’nin kontrol sağladığı yönünde rapor yayımladı. MSB operasyonun 4. gününde Rasulayn ve 5. gününde Tel Abyad’da kontrolün sağlandığını açıklamıştı.

Akçakale’den Tel Abyad’ın güney kesimlerine dönük obüs atışları da devam ediyor.

MARDİN KIZILTEPE'YE HAVAN SALDIRISI: 2 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Operasyon sürerken Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Taşlıca ve Otluk mahallelerine havan saldırısı düzenlendi. Valilik, 2 kişinin yaşamını yitirdiğini, 12 kişinin yaralandığını duyurdu.

Sınır kentlerine düşen havan topu ve roketler nedeniyle operasyonun ilk gününden itibaren hayatını kaybeden sivil sayısı 20'ye yükselmiş oldu.

AKÇAKALE’DE BİR KİŞİ YARALANDI

Akçakale'de sivillerin bulunduğu bölgeye mermili saldırı gerçekleşti. Havan mermisinin boş araziye düştüğü saldırıda bir kişi yaralandı. Akçakale Devlet Hastanesinde ilk müdahalesi yapılan yaralı, Urfa’ya sevk edildi.

ÇİN'DEN OPERASYONU DURDURUN ÇAĞRISI

Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Şuang, günlük basın brifinginde Türkiye'ye "Fırat'ın doğusuna düzenlediği operasyonu durdurma ve doğru yola dönme" çağrısı yaptı.

BM'DEN TÜRKİYE'YE ULUSLARARASI HUKUK UYARISI

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komisyonu, operasyona ilişkin uluslararası hukuk uyarısında bulundu. Yapılan açıklamada, Türkiye’nin uluslararası hukuka göre, “Suriye’de Türkiye bağlantılı gruplar tarafından yapıldığı belirtilen infazlardan sorumlu tutulabileceği” kaydedildi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir'de kadın cinayeti: Eski sevgilisini öldüren katil intihar etti

SONRAKİ HABER

New York Times: ABD, İncirlik'teki nükleer silahları taşıma planını gözden geçirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...