14 Ekim 2019 14:09

Kremlin'den "Türkiye ile Rusya ordusu çatışma içine girer mi?" sorusuna yanıt

Fırat'ın doğusuna düzenlenen operasyonda Türkiye ve Rusya ordusunun çatışması ihtimaline yönelik soruya Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Böyle bir ihtimali düşünmek dahi istemiyoruz" yanıtını verdi.

Fotoğraf: Wikimedia Commons (CC BY 4.0)

Paylaş

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye'nin Suriye'de Fırat'ın doğusuna düzenlediği operasyon esnasında Türkiye ve Rusya'nın askeri bir çatışma içine girmesini bekleyip beklemedikleri sorusuna, "Böyle bir ihtimali düşünmek dahi istemiyoruz" cevabını verdi.

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna düzenlediği operasyon sürerken Suriye ordusunun operasyon kapsamında yer alan bazı bölgelere girdiğine dair haberler gelmeye başladı. Konuya ilişkin Kremlin Sözcüsü Peskov'a, "Türk ve Rus askerlerin doğrudan karşı karşıya geleceği bir askeri çatışma bekleyip beklemedikleri" soruldu.

Sputnik'in aktardığına göre Peskov, "Böyle bir ihtimali düşünmek dahi istemiyoruz" cevabını verdi.

"Hiç olmazsa böyle bir tehlike bulunup bulunmadığını söyler misiniz?" şeklindeki soru karşısındaysa Peskov, "Söylediklerime ekleyeceğim bir şey yok, bunun için (sözü edilen tehlikenin oluşmaması için) askerlerimiz irtibat halinde" dedi.

Bunun yanında Peskov, Rusya'nın Türkiye'nin yürüttüğü operasyona karşı bakış açısının değişmediğini belirtti ve Suriye'deki siyasal sürecin önünü tıkayabilecek eylemlerden kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Peskov, "Bazı temasların gerçekleştirildiği ve birtakım anlaşmaların bulunduğuna ilişkin açıklamaları gördünüz. Bunlara başka bir şey ekleyemem, zira Rusya'nın bu konuya bakış açısında herhangi bir şey değişmiş değil, ortada yeni bir şey yok" diye ekledi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hindistan'da yeni doğan kız çocuğu canlı gömülmüş halde bulundu

SONRAKİ HABER

Dublin’in graffiti dünyası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...