14 Ekim 2019 11:33

Erdoğan: Kobani'de Rusya'nın olumlu yaklaşımıyla sıkıntı olmayacağa benziyor

Suriye Demokratik Güçleri ile Şam yönetiminin anlaştığı haberlerine dair konuşan Erdoğan, "Şu an itibarıyla Kobani'de Rusya'nın da olumlu yaklaşımıyla sıkıntı olmayacağa benziyor" dedi.

Fotoğraf: Ahmet Bolat/AA

Paylaş

Suriye Demokratik Güçleri ile Şam yönetiminin anlaştığı ve Suriye ordusunun Türkiye sınırına konuşlanacağı haberlerine dair konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, '''Birçok dedikodular var. Şu an itibarıyla Kobani'de Rusya'nın da olumlu yaklaşımıyla sıkıntı olmayacağa benziyor" dedi. Erdoğan Menbic'e dair ise "Şu anda biz kararımızı verdiğimiz gibi uygulama aşamasındayız'' ifadelerini kullandı.

Erdoğan, 14-15 Ekim'de düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) 7. Zirvesi nedeniyle Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde basın toplantısı düzenledi.

Seyahatinde kendisine, bakanların ve çeşitli kurum temsilcilerinden oluşan bir heyetin de eşlik ettiğini ifade eden Erdoğan, Bakü'ye varışlarını mütakiben ilk olarak Aliyev ile bir araya geleceklerini, ardından DEİK tarafından düzenlenen Dünya Türk İş Konseyi Bakü Buluşması kapsamında yurt dışında yaşayan iş insanlarıyla buluşacaklarını geleceklerini aktardı.

Zirveye katılacak devlet ve hükümet başkanları ile ikili görüşmelerde bulunacağını belirten Erdoğan, hem konseyin hem de ikili ilişkilerin geleceğini ele alacaklarını söyledi.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"MÜMBİÇ BOŞALTILMALI"

"Birçok şu anda dedikodular var. Şu an itibarıyla Kobani'de Rusya'nın da olumlu yaklaşımıyla sıkıntı olmayacağa benziyor. Mümbiç konusunda ise şu anda biz kararımızı verdiğimiz gibi uygulama aşamasındayız. Amerika ile Mümbiç konusundaki karşılıklık mutabakatımız 90 gün içinde terör örgütleri Mümbiç'i boşaltacaklardı, seneyi devirdik Mümbiç boşaltılmalı."

ABD ASKERİNİN GÜNEYE ÇEKİLMESİ OLUMLU

"(ABD askerlerinin güneye çekilmesi) Bu yaklaşım olumlu, aksi bir gelişme yok."

"GÖRÜŞMELERİ SÜRDÜRÜYORUZ"

"Dün Merkel ile görüştüm bir önceki gün İngiltere Başbakanı ile görüştüm. Görüşmelerimde birçok gerçekleri bilmediklerini ciddi bir dezenformasyon baskısı altında olduklarını gördüm kendilerine gerçekleri anlattım. Bizim Kürtlerle herhangi bir bölgede savaşmak böyle bir şey yok. Biz devletiz. Karşımızda bir terör örgütü var. Dolayısıyla terör örgütüyle savaş olmaz, mücadele olur. Ayn El Arap ve Mümbiç olayı bir taraftan devam ediyor. Gerek Amerika gerek Rusya ile olan görüşmeleri sürdürüyoruz."

"CEVAP VEREMİYORLAR"

"Siz bir NATO üyesi müttefikinizin yanında mı yer alacaksınız, bu teröristlerin yanında mı yer alacaksınız? Tabii cevap veremiyorlar. Onun (NATO Genel Sekreteri Stoltenberg) duruşu çok çok farklı ama üye ülkelerin bir kısmının duruşu farklı." (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fransa, Suriye'deki askeri ve sivil personelini korumak için önlem alacak

SONRAKİ HABER

Komşu yardımlarıyla alınan soba yokluktan yanmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...