13 Ekim 2019 12:09

Kayseri'de 10 Ekim anması: Barışın sesini yükseltmeliyiz

Kayseri'deki 10 Ekim anmasında yapılan konuşmalarda, demokrasi ve barış vurgusu yapıldı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Kayseri'de Emek ve Demokrasi Güçleri, 10 Ekim Ankara Katliamı'nda yaşamını yitirenler için anma etkinliği gerçekleştirdi.

Hacı Bektaş-i Veli Derneği salonunda yapılan etkinliğe, 10 Ekim'de yaşamını yitiren Emek Partisi GYK Üyesi Korkmaz Tedik’in babası Erdoğan Tedik, Mehmet Ali Kılıç’ın babası Kemal Kılıç, KESK Yöneticisi İlhan Yiğit ve 10 Ekim dava avukatlarından Eylem Sarıoğlu katıldı. Moderatörlüğünü Eğitim Sen Eski Şube Başkanı Halil Ünal’ın yaptığı anma etkinliğinde "barış" vurgusu yapıldı.

İlk sözü KESK adına İlhan Yiğit aldı. Yiğit, "AKP'nin 7 Haziran seçimleri kaybetmesiyle ülkeyi kaosa sürüklediğini biliyoruz. 103 karanfilimizin acısını kara saplı bıçak gibi yüreğimizde hissetmeye devam ediyoruz. O dönem de KESK yürütme kurulundaydım. Mitingin tertip komitesindeydim. Bize bombalı saldırıya dair bilgi kırıntısı bile verilmedi. Adım adım ülkenin nereye getirilmek istendiğini maalesef bugün yaşayarak öğrendik. Barışı savunmanın bedelini bu kadar acı yaşamak zorunda mıydık? Barışın tesisi için tüm olanaklarımızla mücadele edeceğiz" dedi.

"KARAR OLMASINA RAĞMEN ARABALAR ARANMADI"

10 Ekim dava avukatlarından Eylem Sarıoğlu, "Bu katliamın taşları aylar yıllar öncesinden döşenmeye başladı. Biraz geriye dönüp baktığımızda IŞİD'in kamplarda eğitim aldığını, onlara tırlarla silah gönderildiğini, sınırlardan ne kadar kolay geçtiklerini ve Antep’in sokaklarında IŞİD bayraklarıyla gezdiklerini hatırlıyoruz. Antep’de özel rezidanstan çıktılar, ellerini kollarını sallaya sallaya Ankara’nın göbeğine geldiler ve bombaları patlattılar. 9 Ekim günü kararla şehre giren tüm araçlar aranacaktı ama gece 12 ile sabah 9 arası arama yapılmasını kaldırdılar ve Valilik kararı olmasına rağmen arabalar aranmadı. Bu mitingden 2 hafta önce AKP’nin desteklediği bir miting vardı o kadar çok önlem alınmıştı ki 10 Ekim mitingiyle karşılaştırılmayacak şekilde kapsamlı arama vardı” diye anlattı.

"KAMU GÖREVLİLERİ DE YARGILANMALI"

Patlama yapıldıktan sonra savcının üç saat sonra geldiğini söyleyen Sarıoğlu, "Savcı Türkiye tarihinin en kanlı katliamına üç saat sonra geliyor ve savcı gelene kadar tüm deliller kaldırılıyor. Ambulanslar olay yerine gelmiyor, polis yaralılara biber gazı sıkıyor yaralıları daha ağır yaralı hale getiriyorlardı. Biz oradaki polis ve kamu görevlilerinin yargılanmasını istedik. Onlar dosyayı kapattı ve gizlilik kararı getirdi dosyaya. Savcı uzun süre sonra yeni iddianame açmıştı. Sadece 19 IŞİD’ linin adı geçiyordu. Biz avukatlar olarak 10 Ekim’de zafiyeti olan yetkililerin, kamu görevlilerinin yargılanmasını istiyorduk. Ankara valiliği ise size bir tane kamu görevlimi yargılatmam diyordu ve bir tane kamu görevlisini yargıtlamadı. Biz bu yargılanma sürecinde olaya teknik bakmadık. Her avukat arkadaşımız bu davanın tarafıydı. Barıştan, demokrasiden, özgürlükten ve emekten yana savaşa karşı olan avukatlar olarak bu davayı sürdürdük ve ailelerden, demokrasi güçlerinden güç aldık. Barış mücadelemiz devam edecektir" ifadelerini kullandı.

"ASIL KATİLLERİ TANIYORUZ"

Emek Partisi (EMEP) GYK Üyesi Korkmaz Tedik’in babası Erdoğan Tedik, "10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneğini kurduk. 36 sanıklı olan bir dava 19 tanesi yargı önüne çıkartıldı. 16 tanesi yakalanmadıkları için çıkartılmadı. 21 Kasım'da o dava görülecek. 9 tanesi 101 kere ağırlaştırılmış hapis, 10 tanesine de örgüt suçundan karar verildi. Bunlar bizim içimizi soğutmadı, bunlar gerçek katil değil. Gerçek katilleri biliyoruz, onlara yol verip Ankara'ya kadar getirenleri, alana sokanları biliyoruz. Bunlar yargı önüne çıkana kadar biz aileler, davanın avukatları ve emek ve demokrasi güçleri olarak mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz. Bu yıl ülkenin 4 bir yanında 10 Ekim anmaları yapılıyor, bu bize güç veriyor. Bu katliamın asıl sorumluları gidecek biz kalacağız" diye konuştu.

"DEMOKROSİ VE BARIŞ GELİNCEYE KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ"

Mehmet Ali Kılıç’ın babası Kemal Kılıç ise şöyle konuştu: "Esas katiller onları koruyan, kollayan ve onların Suriye-Türkiye sınırından bakkala gelip gider gibi geçmesini sağlayan insanlar. Bizim çocuklarımız 10 Ekim'deki mitinge güle oynaya, annelerin acısı son bulsun başka anneler ağlamasın, başka çocuklar ölmesin diye gitmişlerdi. Ülkeye barış getirmek için gitmişlerdi. Ama ne yazık ki katil IŞİD bizim çocuklarımızın hem hayallerini, hem umutlarını hem de geleceklerini çalarak katlettiler. Onları bedenen öldürdüler ama fikirleri bizimle yaşıyor. Şunu bilin ki analar binlerce Mehmet Aliler, binlerce Korkmaz Tedikler doğuracaktır. Katliamlar ülkesi olduk. Bunların karşısında susmayacağız. Bu ülkeye demokrasi ve barış gelinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Sinevizyon gösterimiyle devam eden anma etkinliği, konukların konuşmaları ile son buldu. (Kayseri/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Meclis Genel Kurulu'nda yargı paketi görüşülecek

SONRAKİ HABER

"Savaş politikalarının bir kazananı vardır ama bu kesinlikle biz işçiler değiliz"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...