09 Ekim 2019 12:45

CHP Antep Vekili İrfan Kaplan Mecliste sordu: Millete bahçe mi, yandaşa peşkeş mi?

CHP Antep Vekili İrfan Kaplan, Gaziantep Millet Bahçesi projesindeki değişikliği ve TOKİ’nin alelacele ihale sürecini başlatmasını Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sordu.

Ekran görüntüsü, "Fatma Şahin" YouTube hesabının "Gaziantep Millet Bahçesi" başlıklı videosundan alınmıştır.

Paylaş

Gaziantep Millet Bahçesi projesinde değişiklik yapılması, proje askıdayken TOKİ’nin alelacele ihale sürecini başlatması ve sürecin rant kokan yanları Meclis gündemine taşındı.

CHP Antep Vekili İrfan Kaplan tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a şu soru yöneltildi: “Basına ve kamuoyuna yansıyan projede 22 dönüm alana cami, 1200 metrekare alana ticari alan yapılacaksa “millet bahçesi” kaç metre kareye yapılacaktır?”

YIKILACAK BİNAYA 10 MİLYONLUK TADİLAT İSRAFTIR

Projedeki plan değişikliğine göre; stadyum alanının arkeoloji müzesi tarafında 17 bin metrekarelik ticaret alanı yapılacak. Bölgede bulunan vergi dairesi de park alanı içinde kaldığı için yıkılacak.

Milletvekili Kaplan değişikliğe ilişkin şu tespiti yaptı:

“Valilik binasının yerini de kapsayan yaklaşık 22 bin metrekarelik bir cami alanı, bu alanın batısında 1200 metrekare civarı başka bir ticaret alanı planlanmıştır. Yine yapılan plan değişikliğine göre, Muammer Aksoy Bulvarı’nın Emniyet ve Demokrasi Meydanı arasında kalan kısmı trafiğe kapatılmış, Ticaret alanlarında 0,50 yapılaşma hakkı ve 2 kat yükseklik tanımlanmıştır. Valilik Binası tadilatı için yaklaşık son 2 yılda 10 milyon TL’lik tadilat yapıldığı da basına ve kamuoyuna yansıyan bilgiler arasındadır. Ülke bu kadar büyük bir ekonomik kriz yaşarken, vatandaş evine ekmek götürmekte zorlanırken yıkacağınız binaya 10 milyon TL harcamak israfın en büyüğüdür, günahtır, haramdır. Gaziantep’te millet bahçesi rantın bahçesi mi olacak, bekleyip göreceğiz. Ama bu israfı yapanlar şunu bilsin ki biz bu konunun yakından takipçisi olacağız” dedi.

TOKİ YANGINDAN MAL MI KAÇIRIYOR?

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan’ın basına yansıyan, “Millet bahçesi projesinde hiçbir yapı olmayacak” sözünün hatırlatan Kaplan, “Proje değişikliğinde ticaret alanları ve devasa büyüklükte cami yapılacağı bilgisi var. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?” sorusunu sordu.

Kaplan, açıklamasının devamında TOKİ’nin askıda olan millet bahçesi projesinin ihale sürecinin başlatıldığı iddialarına da dikkat çekerek, “TOKİ, askıda olan proje için ihale süreci başlatıyor. Bu hukuksuzluktur. Yangından mal mı kaçırıyorlar, anlamak mümkün değil. Akıllarda soru işareti kalıyor” dedi.

BAKAN KURUM’A ÇARPICI SORULAR

  • Millet bahçesi projesinin son durumu nedir? Hangi gerekçeyle askıya alınmıştır?
  • Millet bahçesi projesi içinde valilik binasına son 2 yılda 10 milyon TL tadilat masrafı yapılmıştır. Yıkılacak olan bu binaya neden bu kadar para harcanıp tadilat yapılmıştır?
  • Valilik binası tadilatını hangi firmalar üstlenmiştir?
  • Basına ve kamuoyuna yansıyan projede 22 dönüm alana cami, 1200 metrekare alana ticari alan yapılacaksa “millet bahçesi” kaç metre kareye yapılacaktır? Planlanan alan bahçe olmalıyken, bu kadar inşaat yapmanın gerekçesini nasıl açıklıyorsunuz?
  • Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada (31 Temmuz 2019) millet bahçesi projesinde hiçbir yapının olmayacağı belirtilirken; sonradan neden bu plan değiştirilmiştir?
  • İlgili alanda yapılan imar plan revizyonunun askı süresi devam ederken, bu süre beklenmeden TOKİ tarafından neden ihale süreci başlatılmıştır? İmar planı kesinleşmeden yapılan bu ihale hukuken uygun mudur?

(EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP'li Sümer'den THY'ye: Gazetelerle uğraşmak yerine rötar yapan uçaklarla ilgilen

SONRAKİ HABER

Fransız savaş gemisi "Charles De Gaulle" Kıbrıs’a demirledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...