09 Ekim 2019 06:20

KESK ve DİSK: Savaşa değil işçilere, emekçilere, gençlere bütçe

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik: "Türkiye’de savaş çığırtkanlığı yapanların hiçbirinin çocukları bu savaşta ölmeyecek yine ölen yoksul halk emekçi çocukları olacak."

Fotoğraf: Cem GÜL

Paylaş

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik Suriye’de Fırat’ın doğusuna gerçekleştirilmesi planlanan operasyonla ilgili değerlendirmede bulundu.

Mehmet Bozgeyik, olası bir operasyonda hem emekçilerin hem de halkın daha fazla kayıplarla karşı karşıya kalacağını belirtti. Bozgeyik, uzun bir süreden beri Suriye’de bir savaş ve çatışma olduğunu hatırlattı. Türkiye’nin bu savaşa girmesiyle birlikte ekonomide var olan krizin daha da derinleşeceğinin altını çizen Bozgeyik, “Türkiye’de savaş yüzünden çıkan ekonomik kriz, siyasi kriz AKP’nin 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinden sonra da gerek oylarının düşmesi ve kendi içerisindeki çatışmaların derinleşmesine neden oldu” diye belirtti.

“ÖLEN YOKSUL HALKIN ÇOCUKLARI OLACAK”

“Elektriğe, doğal gaza, köprü geçişlerine ve birçok şeye zam geldiği bir dönem” diyen Bozgeyik, “Yandaş medyanın pohpohladığı ve savaş çığırtkanlığı yaptığı bu karar var olan krizi gizlemeye dönük bir girişimdir. KESK olarak barıştan yana, savaşa karşı tutumumuz ortada. Bugün Türkiye’de savaş çığırtkanlığı yapanların hiçbirinin çocukları bu savaşta ölmeyecek yine ölen yoksul halk emekçi çocukları olacak” dedi.

“SAVAŞA DEĞİL İŞÇİLERE, EMEKÇİLERE BÜTÇE”

Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu (DİSK) Diyarbakır Bölge Temsilcisi Mehmet Şirin Gürbüz de savaş politikalarına ayrılan bütçenin emekçi halklara, işçilere, kadınlara, eğitime ve ülkenin kalkınması için harcanması gerektiğini belirtti.

Mehmet Şirin Gürbüz, operasyonla birlikte savaşa bütçe ayrılacağını hatırlattı, savaşa ayrılan bütçenin emekçi halklara, işçilere, kadınlara, eğitime ve ülkenin kalkınması için farklı plan ve programlara harcanması gerektiğini belirtti.

“BARIŞ İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ”

Gürbüz, "Savaşın bu topluma ve bütçesine zarar verdiğini bir kez daha buradan ifade etmek istiyorum. Bugün tüm dünyada tepkiler çığ gibi büyürken, biz de Diyarbakır’dan bir kez daha sesimizi yükselterek savaş politikalarının hiçbirini desteklemediğimizi, barış demokrasi ve huzur içerisinde yaşayan halkların birliğini kurmak için elimizden gelen mücadeleyi sonuna kadar vereceğimizi belirtmek istiyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

{{388450}}

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ankara'da toprak kayması: 1 işçi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Dublin’in graffiti dünyası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...