07 Ekim 2019 15:21
Son Güncellenme Tarihi: 08 Ekim 2019 15:00

Trump: Türkiye sınırı aşarsa ekonomisini mahvedeceğim

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye için "haddini aşarsa ekonomisini tamamen yok edeceğim" dedi. Açıklamanın ardından dolar yükseldi.

Fotoğraf: Gage Skidmore/Flickr(CC BY-SA 2.0)

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabı üzerinden Türkiye'ye yönelik paylaşımlarda bulundu. Trump, haddini aşması durumunda Türkiye'nin ekonomisini yok edeceğini söyledi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

"Daha önce de söylediğim gibi, sadece tekrarlıyorum, eğer Türkiye benim büyük ve benzersiz bilgeliğimle sınırı aşmak olarak değerlendirdiğim bir şeyi yaparsa, Türkiye'nin ekonomisini tamamen yok edeceğim (daha önce de yaptığım gibi!). Şimdi Avrupa ve diğerleriyle birlikte yakalanmış IŞİD savaşçılarını ve ailelerini izlemek zorundalar. ABD herkesin bekleyebileceğinden daha fazlasını yaptı, buna IŞİD Halifeliği'nin %100'ünü ele geçirmek de dahil. Şimdi bölgedeki bazısı büyük zenginliğe sahip diğer ülkelerin kendi topraklarını koruması gerekiyor. ABD BÜYÜK!"

Trump gün içinde ABD askerlerinin Suriye sınırından çekilmesi konusunda da açıklamalarda bulunmuş, “Bu sonu olmayan saçma savaşlardan çıkmamızın zamanı geldi” demişti.

"50 ASKER VARDI VE BU KİŞİLER BÖLGEDEN ÇIKTI"

ABD Başkanı Trump, üst düzey askeri yetkililerle Beyaz Saray'da yaptığı görüşmenin basına açık kısmında da Suriye kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD'nin Suriye'de gereğinden uzun kaldığını belirten Trump, “Söz konusu bölgede (Suriye'nin kuzeyinde Türkiye'nin operasyon düzenleyeceği bölge) 50 asker vardı ve bu kişiler bölgeden çıktı” ifadesini kullandı.

Trump, ABD'nin Suriye'deki IŞİD’lileri ve bu kişilerin ailelerini uzun süre ellerinde tutamayacaklarını vurgulayarak, “Ancak aynı zamanda, Avrupa ülkelerine güvenmeliyiz. IŞİD savaşçılarına göz kulak olmaları için İran, Irak, Türkiye, Suriye, Rusya ve diğer bazı ülkelere güvenmeliyiz” mesajını verdi.

"ERDOĞAN'LA ARAMIZ İYİ"

ABD Başkanı Trump, ilerleyen saatlerde Türkiye'ye ilişkin bir açıklama daha yaptı. Beyaz Saray'da düzenlenen ABD ile Japonya arasındaki ticaret anlaşmasının imza töreninin ardından gazetecilerin Suriye ile ilgili sorularını yanıtlayan Trump, Suriye'den çekilme kararının doğru bir karar olduğunu dile getirdi.

Trump, "Suriye'de kimsenin tarafını tutmuyorum" dedi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile "iyi ilişkileri" olduğunu kaydetti.

Trump, "Uzun yıllardır Suriye'deyiz. Suriye'deki görev kısa vadeli olmalıydı. Girip, çıkmamız gerekirdi" ifadesini kullandı.

TRUMP’A ÜLKESİNDEN TEPKİ YAĞDI

Öte yandan Suriye’den çekilme açıklaması sonrasında ABD Başkanı Donald Trump’a ABD Kongresinin iki kanadından da baskı arttı. Eleştirilere Demokratların yanı sıra Trump’ın kendi partisi Cumhuriyetçilerin önemli isimleri de katıldı.

DW’nin haberine göre, Cumhuriyetçilerin Senato’daki lideri ve Trump’ın en önemli müttefiki Mitch McConnell, yaptığı yazılı açıklamada “Obama yönetimi sırasında zor yoldan öğrendiğimiz üzere Amerikan çıkarları en iyi Amerikan liderliği altında temsil edilir, geri adımlarla ya da çekilerek değil” dedi. McConnell, hızlı bir çekilmenin Rusya, İran ve Esad rejiminin çıkarına hizmet edeceğini ve “IŞİD ve diğer terörist grupların” geri gelmesine neden olacağını belirtti. McConnell, Türkiye ve Suriyeli Kürtler arasında çıkabilecek bir çatışmanın hem Türkiye-ABD ilişkilerine zarar vereceği hem de Türkiye’nin dünya siyasetinde yalnızlığa itilmesine neden olacağını kaydetti.

‘KÜRTLERİ YÜZÜSTÜ BIRAKMA’ ELEŞTİRİSİ

Temsilciler Meclisinin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi de “Bir kez daha Başkan Trump otoriter bir diktatörü yatıştırmak için bir müttefiki terk ederek aptalca bir girişimde bulunuyor” ifadelerini kullandı ve ABD’nin “Kürt ortaklarını terk ettiği” için Trump’ı eleştirdi.

Trump’ın destekçilerinden Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham da asker çekme kararının geri alınması için Senatoya tasarı sunacağını belirtti. Graham Türkiye’ye de Suriye’ye girmesi durumunda yaptırım uygulayacaklarını söylerdi ve NATO üyeliğinin askıya alınması için de çağrıda bulunacaklarını söyledi.

Cumhuriyetçi Senatör Chris Van Hollen da Graham’i desteklediğini belirten Twitter mesajında Kongrenin Türkiye’ye Suriye’deki Kürt güçlere saldırdığı taktirde “Ağır bir bedel ödeyeceği” konusunda net bir mesaj vermesi gerektiğini söyledi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yerli ve milli sömürü: Torku

SONRAKİ HABER

Salim Kaplan: Yolsuzlukların asıl sorumlusu iktidarın kendisi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...