04 Ekim 2019 05:56
Son Güncellenme Tarihi: 04 Ekim 2019 19:35

Özbek polisinden Nadira Kadirova’nın ailesine: Ölen öldü size bir şey olmasın

Özbek gazeteci Tacımurat, Özbek polisinin Nadira Kadirova’nın ailesini “Ölen öldü size bir şey olmasın istemiyorsanız kimseyle konuşmayacaksınız” diye tehdit ettiğini iddia etti.

Fotoğraflar, Nadira Kadirova'nın sosyal medya hesaplarından alınmıştır.

Paylaş

AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın Ankara'daki evinde, Ünal'a ait silahtan çıkan kurşunla hayatını kaybeden 23 yaşındaki Özbekistan vatandaşı Nadira Kadirova’nın ölümündeki şüpheler sürüyor.

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre, tehdit edildiği gerekçesiyle ismini açıklamak istemeyen Kadirova ailesinin üyesi, otopsi işleminin ardından cenazenin kefenlenerek Özbekistan’a yollandığının açıklanmasına rağmen cenaze gönderilmediğini söyledi. Aileden üç kişinin cenazeyi defin için hazırlandığı ve kefenlediği öğrenilirken iki mermi girişinin etrafında da yanık izi olmadığı belirtildi. Yanık izlerinin olmaması nedeniyle silahın uzaktan ateşlenmiş olabileceği ileri sürüldü.

Öte yandan Muhammet Kadirova’nın cenazeyi teslim almak için gittiği Taşkent Havaalanında Özbek polisleri tarafından karşılandığı, bir odaya çekilerek tehdit edildiği iddia edildi. Cenazeyle birlikte Özbekistan’a gelen AKP’li Şirin Ünal’ın çalışanının ise cenaze defnedilene kadar ailenin yanında ayrılmadığı belirtildi.

Aile üyelerinin verdiği bilgilere göre Özbekistan’da yapılan otopsi talebi ise “Kadirova’nın iç organlarının Türkiye’deki otopsi sırasında alındığı vücudunun büyük bir bölümünde dikiş olduğu” gerekçesi ile reddedildi.

Cenazeyi define hazırlayan kadınların aileye anlattığı bilgiye göre Kadirova’nın bacaklarındaki hafif dereceli şişlikler ve morluklar vardı.

ÖZBEKİSTAN EMNİYETİ DEVREDE

Kanadalı Özbekler ve Yurttaşlık Derneği Başkanı Gazeteci Fahrettin Tacımurat ise cenazeye ilişkin şunları açıkladı:

“Kadirova ailesinin kapısında iki polis bekliyor. ‘Duanızı okuyup çıkın’ diyorlar. Aileye ‘ölen öldü size bir şey olmasın istemiyorsanız kimseyle konuşmayacaksınız’ dediler. Aile bir karar almış ve kimseyle konuşmak istemiyorlar. Kadirova ailesinin üyeleri telefonlarını kapatmış ve kimseyle konuşmaya ikna olmuyorlar. Ağabey Muhammet kendinde değil ve aile psikolojik destek almayı düşünüyor. Ağabeyi ‘Türkiye’ye geri gelme’ diye tembihlemişler.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ÖSYM, ALES sonuçlarını açıkladı

SONRAKİ HABER

TÜOBİK’te küreselleşme ve çıkış arayışları

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...