03 Ekim 2019 13:44

BTS'den tren kazalarına dair açıklama: Sorumlular yargılansın!

Tren kazaları ve makinist ölümlerine ilişkin açıklama yapan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası İzmir Şubesi, sorumluların yargı önünde hesap vermesini talep etti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) İzmir Şubesi, tren kazaları ve makinist ölümlerine ilişkin basın açıklaması düzenledi.

Halkapınar Depo önünde yapılan açıklamayı, BTS Sensikası İzmir Şube Sekreteri Mehti Seyhan okudu. 19 Eylül tarihinde Bilecikte yaşamını yitiren iki makinist Recep Tunaboylu ve Sedat Yurtsever'i anarak sözlerine başlayan Seyhan, "Evine ekmek götürmek,çocuklarına insanca bir yaşam sağlayabilmek için gece gündüz demeden canla başla çalışan bu arkadaşlarımızın hayatını kaybetmesi bizi derinden üzdüğü gibi AKP iktidarı ile birlikte TCDD yönetiminin uygulamalarının, bunların bir kaza değil cinayet olduğu gerçeğini gözler önüne sermektedir" dedi.

"AKP, DEMİRYOLU ULAŞIMINI GÜVENSİZLEŞTİRDİ"

AKP'nin iktidara geldiği günden beri TCDD'yi tasfiye etmeyi hedefleyerek yeniden yapılandırma adı altında kurumu parçaladığını ve özelleştirme uygulamalarıyla demiryolu ulaşımını güvensiz hale getirdiğini belirten Seyhan, "Liyakatsız atamalar ile kurumumuz iş bilmez yöneticilerin kararına terk edilmiştir. Tüm bu süreçte Pamukova, Kütahya-Çorlu ve Ankara'daki kazalarda yüzlerce yurttaşımız hayatını kaybetmiştir. Yaşanan onca katliam gibi 'kaza' ve cinayetlere rağmen hicbir yönetici sorumluluk üstlenip istifa etmemiş, ceza almamış tersine sorumluluk ya yaşamını yitiren arkadaşlarımıza ya da çalışanlara yıkılmıştır" diye konuştu.

"ÖLÜMLER SON BULSUN"

Bilecik'teki kaza sonrası jeoloji mühendisleri odası İstanbul Şubesinin 2015 yılında hazırladığı raporu da hatırlatan Seyhan, ihale aşamasından etüt çalışmalarına kadar ihmaller zincirini açıkça gösterdiğini belirtti.

Seyhan son olarak taleplerini sıralayarak, "Artık yeter. Bizler mesai arkadaşlarımızın, yolcularımızın TCDD yönetiminin bu uygulamaları nedeni ile yaşamalarını kaybetmesine bir son verilmesini istiyoruz. Bizler, iş bilmez yöneticilerin demiryolu ulaşımından ellerini çekmelerini ve sorumluların da yargı önünde hesap vermesini istiyoruz" dedi.

Basın açıklamasına Türk Ulaşım Sen yönetim kurulu da destek verdi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mizgin Harman’ın cenazesi 24 gündür ailesine verilmiyor

SONRAKİ HABER

Rize Güneysu'da hukuksuz HES inşaatı tam gaz devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...