21 Eylül 2019 19:37

TCDD, Bilecik'le ilgili uyarıyı görmezden gelmiş

Jeoloji Mühendisleri Odasının 2015’te hazırladığı raporda, ihaleden etüd çalışmalarına kadar ihmaller zincirinin sıralanıyor, bölgenin jeolojik açıdan önemli riskler içerdiği belirtiliyor.

Fotoğraf: Harun Reşit Kaymaz/AA

Paylaş

Bilecik’te yüksek hızlı tren hattını (YHT) kontrol eden kılavuz trenin raydan çıkması sonucu iki makinist yaşamını yitirmesinin yankıları sürüyor. Jeoloji Mühendisleri Odası'nın (JMO) Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nı (TCDD) Bilecik’e bağlı Ahmetpınar köyünün bulunduğu bölgeye ilişkin dört yıl önce uyardığı açığa çıktı.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, JMO'nun 2015’te hazırladığı raporda, ihaleden etüd çalışmalarına kadar ihmaller zincirinin sıralandığı görülüyor. TCDD’nin kazaya davetiye çıkardığının aktarıldığı söz konusu raporda, “Ankara-İstanbul güzergâhının iki ayrı bölümü; Karaköy-Ahmetpınar-Bilecik arasındaki 8 kilometrelik yer ile Alifuat Paşa-Arifiye arasında kalan bölüm jeolojik açıdan önemli riskler içermektedir. Yüksek Hızlı Trenin hızı, bu hatlar ve yakınlarında 40 km/s olarak gerçekleşmektedir. Alt yapısı güvenli olmayan hatlarda hızlı tren çalıştırmanın riski bilinmelidir” deniyor.

JMO’nun Ahmetpınar-Bilecik bölümüne dair incelemesinin sonuçlarında, şu tespitler yer alıyor: “Yapılan incelemelerde hattın geçtiği güzergah üzerinde proje aşamasında yapılması gereken jeoloji-jeoteknik araştırmaların istenilen nitelik ve düzeyde gerçekleştirilmediği, etütlerin yapımı sırasında gerekli özenin gösterilmemesi nedeniyle gerek 29 Mart 2011 tarih ve 27889 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı gerekse Sayıştay raporlarından da anlaşılacağı üzere önemli oranda keşif artışlarına ve kamusal kaynaklarının heba edilmesine neden olduğu tespit edilmiştir.”

ACELE EDİLDİ

Raporda, hızlı tren hattının açılması için acele edildiğine de dikkat çekiliyor: “TCDD`nin bu hattın yapımı ve hizmete sokulması süreçlerinde siyasi rant beklentileri ile hattın bir an önce hizmete açılması hevesleri Kuzey Anadolu Fayı gibi aktif fay bölgesi içerisinde yer alan ve güzergah boyunca heyelanlı sahalar içerisinde geçirilen hattın projelendirme aşamasında jeolojik ve jeoteknik etütler ile diğer alt yapı çalışmalarını içeren ihalelerde gerekli özenin göstermediği belirlenmiştir.”

Oda, TCDD'nin şu soruları yanıtlamasını da istedi:

Yüksek Hızlı Tren hattının Bozüyük-Bilecik bölümünü içine alan ve Karaköy-Ahmetpınar heyelan bölgesinin de içerisinde yer aldığı kesimlerinin jeolojik ve jeoteknik etüt ihalesi hangi tarihte yapılmıştır? Bu ihaleyi hangi firma almıştır?

BİLECİK'TE NE OLDU?

Bilecik'te 19 Eylül 2019 günü, YHT tren hattını kontrol eden kılavuz tren raydan çıkarak tünel duvarına çarptı. Kazada, tekli kompartımanda bulunan Recep Tunaboylu ve Sedat Yurtseven adlı makinistler hayatını kaybetti. Kazaları değerlendiren Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Hasan Bektaş, devletin demiryollarındaki liyakatsiz atamaları, ihmalleri ve özelleştirme sürecinden sonra tren kazalarının arttığına dikkat çekti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kayseri'den kriz manzaraları: Kadınların yükü katlandı, bıçak kemiğe dayandı

SONRAKİ HABER

2 kişinin öldüğü iş cinayetinde, vinç operatörü tahliye edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...