29 Eylül 2019 10:21
Son Güncellenme Tarihi: 29 Eylül 2019 21:23

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: Deprem toplantısına çağrılmadım

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında yapılan deprem toplantısına çağrılmadığını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu

Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında yapılan deprem toplantısına çağrılmadığını belirterek, “Konuyla ilgili sessizliğim, devlet terbiyem ve sürece olan saygımdan dolayıdır” dedi. İmamoğlu, büyükşehir belediye başkanlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptığı toplantıda kendisinin önerisi doğrultusunda oluşturulan komisyonda ismi olduğu halde, Oktay'ın “Siz komisyonda yoksunuz” dediğini aktardı. Daha önce İmamoğlu'nun deprem toplantısına çağrılmadığı iddiasını yalanlayan İstanbul Valiliği ise yeni yaptığı açıklamada "toplantıya katılması görevi ve sorumluluğudur" dedi. Davet tartışması İBB tarafından yapılan açıklamayla devam etti. Açıklamada, valiliğin kendi açıklamalarıyla çeliştiği ifade edilerek, “Asıl devlet geleneğimize uymayan tavrın kamuoyu önünde maalesef yine kamu görevlileri marifetiyle İBB kurumu ve Başkanı’nın hedef gösterilmesi anlayışıdır” denildi.

İMAMOĞLU DAVET EDİLMEDİĞİNİ AÇIKLADI

İstanbul depreminin ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve valinin katılımıyla yapılan Türkiye Afet Müdahale Planı Toplantısına, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çağrılmadığı ortaya çıktı. İmamoğlu bugün yaptığı basın toplantısıyla, bazı gazetecilerin iddia ettiği gibi davet edildiği halde yerine yardımcısını gönderdiği iddiasının gerçek dışı olduğunu söyledi. İmamoğlu valiliğin ‘toplantıya çağrıldı’ açıklamasından sonra valiliği aradığını ve açıklamanın gerçeği yansıtmadığını dile getirdiğini söyledi. İmamoğlu “Deprem olduğu andan 4 dakika sonra Vali Bey’i arayıp ‘AKOM’a geçiyorum’ dedim ve 18.30’a kadar orada çalıştım. İkinci gün yapılan toplantıya çağrılmadım. Birilerinin beni masada isteyip istemesi umurumda değil. Konu ile ilgili sessizliğim devlet terbiyem ve sürece olan saygımdan dolayıdır” dedi.

İmamoğlu bir gazetecinin “Siz çağrılmadıysanız genel sekreter nasıl katıldı?” sorusu üzerine İmamoğlu şu yanıtı verdi:

“AFAD’ın 28 birim başkanı var. Bir gün önce ‘28 birim başkanından yarın rapor alacağım, hesap soracağım’ diyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı birim başkanlarını davet ediyor. Ben de genel sekreter yardımcımızın süreci takip etmesini istedim. 28 birim başkanından biri itfaiye daire başkanı, diğeri defin işleri başkanı.”

“SİZ KOMİSYONDA YOKSUNUZ DEDİ”

İmamoğlu, “Belediye başkanları toplantısında Erdoğan’ın da onayladığı teklifle ‘başkanlar komisyonu’na giren Ekrem İmamoğlu’ndan Yavaş ve Büyükerşen’in aksine yazılı teklif bile istenmedi” iddiasını da doğruladı. İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı aradığını ancak “Siz komisyonda yoksunuz, dedi. Kayıtlara bakacağım” yanıtını aldığını söyledi.

Haydarpaşa ve Sirkeci garları için yapılacak ihalelere ilişkin haberlere de değinen İmamoğlu, “İhaleye katılacağımızı açıklamamızdan sonra bakanlığın aceleyle ‘Belediyenin katılması doğru olmaz’ açıklaması yapmasını anlamış değilim. Ayrıca ihale şartnamesinde ortaya konan şartları hayretle takip ediyoruz. Türkiye’de o şartlara sahip bir yada iki televizyon var” dedi.

İSTANBUL VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAPTI: BU TOPLANTIYA KATILMASI GÖREVİ VE SORUMLULUĞUDUR

İstanbul Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, “İlimizde 26 Eylül 2019 saat 13.59'da meydana gelen deprem sonrasında Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay başkanlığında bütün kurumların temsilcilerinin katılımlarıyla bir değerlendirme toplantısı yapılmış ve bu toplantıya İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da katılmıştı. Yapılan bu toplantı sonrasında gece boyunca sürecek AFAD Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi faaliyetlerinin, 27 Eylül sabah saat 10.00'da İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün Hasdal yerleşkesinde devam edilmesi kararlaştırılmış; bu toplantı için tüm görevliler orada bilgilendirilmiş ve Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay tarafından bizzat talimatlandırılmıştır" denildi.

Açıklama şu ifadeler kullanıldı:  27 Eylül 2019 tarihinde İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün Hasdal yerleşkesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay başkanlığında yapılan toplantıya; İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ve AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu olmak üzere İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Üyesi ve Hizmet Grupları görevlileri olan toplam 269 yetkili katılmıştır. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay'ın talimatlarıyla başka herhangi bir yazı ve davet olmaksızın, 269 görevli bu toplantıya gelmiş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu toplantıya katılmamıştır. Ancak bu toplantıya İBB'den başta Genel Sekreter Yardımcısı ve İtfaiye Daire Başkanı olmak üzere çeşitli birimlerden görevli 47 temsilci katılmıştır. Kaldı ki; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın, İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu'nun doğal bir üyesi olarak bu toplantıya katılması görevi ve sorumluluğudur.  Durum bu kadar açık ve net iken İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yapılan “Davet Edilmedim şeklindeki açıklamalar “devlet geleneğimize de uymamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." 

İBB'DEN CEVAP: VALİLİĞİN KENDİ AÇIKLAMALARIYLA ÇELİŞİYOR, İMAMOĞLU HEDEF GÖSTERİLİYOR

Tartışma İBB'nin açıklamasıyla devam etti: 

"İstanbul Valiliğimizce bugün İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun değerlendirmelerine müteakip yapılan yazılı açıklamadaki çelişkiler üzerine zorunlu bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur. Öncelikle ilk açıklamada daveti teyid eden valiliğimiz bugünkü açıklamasında ise davet teyidi yerine bunun bir "görev ve sorumluluk" olduğunu belirterek ilk açıklaması ile ters düşmüştür. Bir diğer çelişki ise, Valiliğimiz Büyükşehir belediye başkanının, İl Afet ve Acil Koordinasyon Kurulu’nun doğal üyesi olduğunu ifade etmiştir. Oysa Valiliğimizin bağlı olduğu T.C İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu bugün bir gazeteciye yaptığı açıklamada kendisine “Normalde bu toplantının protokolünde belediye başkanı yok” dendiğini açıkça belirtmiştir. Öncelikle bu konuda idari makamların ortak bir kararı olmasını arzu ederiz. Devletimizin davet ettiği her toplantıya katılmak İBB Başkanı adına gurur verici bir ödevdir. Asıl devlet geleneğimize uymayan tavrın kamuoyu önünde maalesef yine kamu görevlileri marifetiyle İBB kurumu ve Başkanı’nın hedef gösterilmesi anlayışıdır.

Kamuoyuna Saygı ile Duyurulur." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

CHP'den kadına ve çocuğa şiddet konusunda toplumsal mutabakat çağrısı

SONRAKİ HABER

Çin’in Hong Kong krizi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...