24 Eylül 2019 14:23

Tüm Köy Sen'den maden açıklaması: Zehirleniyoruz, tarım arazileri yok oluyor

Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra "Fatsa’da siyanürle altın ayrıştırma madenciliği, taş ocakları ve termik santraller halk sağlığını tehdit ederken tarıma da zarar veriyor" dedi.

Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra, kentteki madencilik ve termik santrak faaliyetlerine dair açıklama yaptı.

“İktidarın uyguladığı tarım politikaları nedeniyle üreticilerin üretimden vazgeçmeye zorlanması yetmiyormuş gibi, maden, taş ocağı, termik santraller gibi işletmeler de tarımı olumsuz etkiliyor” diten Sağra, tarım arazilerinin korunması gerektiğini belirtti.

"SİYANÜR VE TOZUN TARIM ÜRÜNLERİNE ZARARI BÜYÜK"

Tüm canlıların sağlıklı bitki çeşitliliklerine gereksinimi olduğunu vurgulayan Sağra, "Sebze ve meyvelerin kalitesi insan sağlığını etkiliyor. Siyanürle altın ayrıştırması yapan işletmenin sebze, meyve ve diğer tarım ürünlerimize zararı büyük. Hatta derelerin, ırmakların kirlenmesi nedeniyle denizlerimiz de tehdit altında. Bu balıkçılığı da etkileyecek. Taş ocakları nedeniyle tozlar tarım ürünlerini kirletiyor. Ormanlar kesiliyor. İklim değişiyor. Aşırı yağmur, dolu, fırtına olağanlaştı” dedi.

"TARIM ALANLARI YOK EDİLEMEZ, KİRLETİLEMEZ"

Toprağın, suyun, havanın kirletildiğini belirten Sağra, “Tüm Köy Sen olarak toprağımıza, suyumuza, havamıza; emeğimize ve ürünümüze sahip çıkıyoruz. Tarım arazilerimizi yok eden, kirleten tüm girişimlere karşı tepkimizi göstereceğiz. Toprağımız yok eden ve kirleten Fatsa’daki altın işletmesine, yeni sondajlarla alanın büyütülmesine, taş ocaklarına, HES’lere karşıyız. Kapı komşumuz Çarşamba Ovası’nda yapılmak istenen Biyokütle Enerji Santraline de karşıyız. Tarım alanları yok edilemez, kirletilemez.” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

BTS: Tren yollarında kaçak geçitler kazaya neden oluyor, yetkililer tedbir almalı

SONRAKİ HABER

Doç. Dr. Burak Bilgehan Özpek: Erdoğan iki cepheli bir savaşın arasında kalabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa