14 Ağustos 2019 16:56

“Tarım Bakanlığına şirketlere ortak olma yetkisi verilecek”

Tüm Köy Sen Genel Başkanı Sadık Turan: Maliye Bakanlığına verilen şirketlere ortak olma hakkı Tarım Bakanlığına da verilecek.

Fotoğraf: Tüm Köy Sen

Paylaş

Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) Genel Başkanı Sadık Turan, borç batağındaki şirketleri kurtarmak için Maliye Bakanlığına verilen şirketlere ortak olma yetkisinin Tarım Bakanlığı ve diğer bakanlıklara da verileceğini iddia etti.

“İktidar işçi ve üretici köylüyü yoksullaştırırken zora düşen şirketleri kurtarma operasyonuna hazırlanıyor” diyen Turan, eski Tarım Bakanı Mehdi Eker’in “Ya şirketler tarım yapacak ya da köylüler şirketleşecek” sözün hatırlattı ve şöyle devam etti:

“Devlet don mu diker, denerek fabrikaların, mülklerin satılmasıyla özelleştirmeleri yaşadık. Devlet üretim alanında olmaz, dediler. İşçi ve üretici köylüyü, emekliyi yerli ve yabancı sermayeye teslim ettiler. Bu da yetmiyor, zarar eden yerli ve yabancı şirketlere hizmet etmek için bakanlığı şirketlere ortak yapıyorlar. Yani halkın fabrikalarını, mülklerini şirketlere sattıkları yetmiyormuş gibi şimdi de paraları aktarmak istiyorlar” dedi.

FABRİKALARDAN SONRA SIRA ARAZİLERDE

Turan, açıklamasında sıranın tarım alanına geleceğini belirterek, “Önceden söylediği gibi köylüler şirketleşemeyeceklerine göre tarım arazileri, şirketlere teslim edilerek tarım işini yerli ve yabancı şirketlere teslim edecekler. Fındık, tütün, zeytin, buğday, kayısı ilk uygulama alanları olacak. Yabancı ve yerli tarım ve gıda şirketleri ülkenin tüm tarım bölgelerini örümcek ağı gibi kaplıyor. İktidar da kapitalizmin kurallarını en iyi biçimde uygulayarak ülkenin tüm değerlerini tekellere devrediyor. Fındık üreticileri bunu en yakından yaşıyor. Maliyeti 16,5 TL olan fındığın tavan fiyatını 16,5 TL olarak açıklamanın başka bir anlamı yok. Hükümet, üretici köylüleri üretimden uzaklaştırarak toprağı ve ürünü tarım ve gıda şirketlerine teslim etmek istiyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Maden mühendislerinden Kaz Dağları raporu tepkisi

SONRAKİ HABER

Ağaç evde konaklamak için sıraya girdiler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...