05 Ağustos 2019 21:52

Malatya'da kayısı üreticileri tartışıyor: Kooperatifleşmeye gidilmeli

Malatya'da kayısı paneli: Devlet üreticiye destek vermeli, üretici köylünün kooperatifleşmeye gitmesi gerekir.

Paylaş

Berfin GÜLER
Malatya

Malatya’da Pir Sultan Abdal Ören Şubesinin “Tarımda Üretim, Pazarlama Ve Örgütlenme sorunu” üzerine panel düzenledi. Panele Tüm Köy Sen örgütlenme uzmanı Sedat Başkavak, Ziraat Mühendisi Hasan Avcı, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Bayram Murat Asma katıldı.

"KAYISI, HAK ETTİĞİ ÖNEMİ GÖREMİYOR"

En kaliteli kayısının Malatya’da üretilmesine rağmen hak ettiği değeri alamadığına değinen Asma “Malatya’nın Akçadağ, Darende, Kale ilçelerinde en üst düzeyde kaliteli kayısı yetiştirilmektedir. 2.5-3 dolar arası bir ücrete giden kayısı hak ettiği değeri görememekte” dedi.

Devletin üreticiye destek vermesi gerektiğini ifade eden Asma “Girdi fiyatlarının çözülmesi lazım, üretimde mutlu olan bir tarım modeli yapılmalı” dedi.

“KÖYLÜ, KOOPARATİFLEŞMEYE GİTMELİ”

Tarım politikalarına değinen Hasan Avcı da “Malatya için kayısı yaşam kaynağıdır. 200 bin kişiye doğrudan ya da dolaylı gelir merkezidir. 50 bin mevsimlik işçiye istihdam sağlamaktadır. Aşırı fiyat dalgalanması nedeniyle fiyat oluşumu nitelikli ve niteliksizdir. Devlet desteği de bulunmamaktadır. Üretici köylünün en kısa zamanda örgütlenmesi ve kooperatifleşmeye gitmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı. 

“BİRLİĞE İHTİYACIMIZ VAR”

Sedat Başkavak Malatya ile Karadeniz’in sorunlarının ortak olduğunu ve  çözümlerinin de beraber bulunması gerektiğini belirterek, “Dünyanın kayısı üretiminin yüzde 65’i Malatya’da, dünyanın fındık üretiminin yüzde 70’i Karadeniz’de yapılmakta. Türkiye tarımı, şirketler lehine dönüştürülüyor. Tohum kanunu getirildi. ‘Sertifikalı tohum al, destek verelim’ diyorlar. Bunu da şirketler veriyor. Ürettiği ürünün fiyatını belirleyemeyen tek insan üreticidir. Bizim kendi tarım politikalarımızı oluşturmak için birliğe ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Esenler Otogar otoparkının İSPARK'a devriyle ilgili tedbir kaldırıldı

SONRAKİ HABER

Urfa'da kadınlar: Çocuk istismarı ve tacizine sessiz kalmadık kalmayacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...