23 Eylül 2019 17:36
Son Güncellenme Tarihi: 24 Eylül 2019 16:35

Yük asansörü ile duvar arasına sıkışan çocuk işçi yaşamını yitirdi

Denizli'de bir pastanede çalışan çocuk işçi Davut Ulaş Kayacan yük asansörü ile duvar arasına sıkışarak öldü. Kayacan'ın cenazesi toprağa verilirken ailesi şirket hakkında şikayetçi olmadı.

Fotoğraf: Sebahatdin Zeyrek/AA

Paylaş

Denizli'nin Merkezefendi ilçesinde Şemikler Mahallesi 3073 Sokak'taki bir pastanede çalışan 14 yaşındaki Davut Ulaş Kayacan, depoya malzeme indirmek için bindiği yük asansörüyle duvar arasına sıkışarak can verdi. İş cinayetine tepki gösteren Denizli Emek Gençliği, "Parasız eğitim, güvenceli bir iş, güvenli bir gelecek için" mücadele etme çağrısı yaptı.

Denizli'de bir pastanede çalışan 14 yaşındaki Davut Ulaş Kayacan isimli çocuk işçi, depoya malzeme indirmek için bindiği yük asansörüyle duvar arasına sıkıştı. Diğer çalışanlar asansörü durdurarak itfaiyeye ve sağlık ekiplerine haber verdi. İhbar üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri, Kayacan'ı sıkıştığı yerden çıkardı. 112 Acil Servis ekipleri tarafından Denizli Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Kayacan hayatını kaybetti. Kayacan’ın boyun ve kaburgalarında kırıkların bulunduğu öğrenildi. Öte yandan Kayacan’ı kurtarmaya çalışan itfaiye eri Bahri Gezen de elinden yaralandı. İş cinayeti ile ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

KAYACAN'IN CENAZESİ TOPRAĞA VERİLDİ

Hayatını kaybeden Davut Ulaş Kayacan'ın cenazesi, Pamukkale Üniversitesi Hastanesindeki otopsi işlemlerin ardından Asri Mezarlığında toprağa verildi. Kayacan'ın babası Mehmet Kayacan, basın mensuplarının sorusu üzerine, iş yeri hakkında şikayette bulunmadığını söyledi.

DENİZLİ EMEK GENÇLİĞİ: ÖLÜMLERİN SORUMLUSU PATRON DÜZENİDİR!

Yaşanan iş cinayetine ilişkin açıklama yayımlayan Denizli Emek Gençliği, "Parasız, nitelikli eğitim sağlamak yerine eğitimi ticarileştirerek gençlerin geleceğini piyasalaştıran eğitim sistemi bu ölümlerden sorumludur. Gençliği birbirleriyle rekabete zorlayarak, işsizlikle tehdit ederek esnek ve kuralsız çalışmaya iten patron düzeni güvenli bir gelecek isteyen biz gençlerin asıl düşmanıdır" dedi.

"GELECEĞİMİZ İÇİN ÖRGÜTLENELİM!"

Açıklamada "Bizler sıra arkadaşlarımızın iş cinayetinde yaşamını yitirmesine seyirci kalamayız. Bir kardeşimizin daha iş cinayetinde ölmesini istemiyoruz. Hayatlarımızı değersizleştiren geleceğimizi elimizden çalmak isteyen bu patronlar düzeni tepeden tırnağa örgütlüyken biz gençlerin örgütsüz bireyler olarak birbirimize yabancılaşmamızı istiyorlar. Onların örgütlü düzenini bu sömürü sistemini ancak örgütlenerek ve birlikte mücadele ederek değiştirebiliriz.

Emek Gençliği olarak güvenli bir gelecek isteyen tüm gençleri nitelikli parasız eğitim, güvenceli bir iş, güvenli bir gelecek mücadelesinde birlik olmaya, hayatın akışına müdahale etmeye çağırıyoruz. Özgür ve yaşanabilir bir gelecek inşa etmek için örgütlenelim birlikte mücadele edelim" ifadeleri yer aldı. (Denizli/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Dersim'de kayyumları protesto edenlere 320 lira para cezası

SONRAKİ HABER

BM’de bazı ülkelerden Suudi Arabistan'a Cemal Kaşıkçı kınaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...