23 Eylül 2019 11:46
Son Güncellenme Tarihi: 23 Eylül 2019 15:55

Diyarbakır’da İŞKUR önünde geçici iş kuyruğu

Diyarbakır’da 9 ay süreyle işe alınacak 2 bin kişi için İŞKUR önünde oluşan uzun kuyruklar, işsizliğin gerçek tablosunu ortaya koydu.

İş başvurusu kuyruğu | Fotoğraf: MA

Paylaş

Diyarbakır'da İŞKUR, Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında bin 500 temizlik görevlisi ve 500 güvenlik görevlisi olmak üzere 2 bin işçi alımı için başvuru almaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde bulunan okullarda işe alınacak 2 bin kişi, 9 ay süreyle çalıştırılacak. Duyuru üzerine yüzlerce kişi, sabahın erken saatlerinde İŞKUR önünde uzun kuyruklar oluşturarak sıraya girdi.  Yoğunluk nedeniyle İŞKUR önünde zaman zaman gergin anlar yaşanırken, bu gerginlik nedeniyle polis güvenlik önlemleri aldı. Kadınlar ve erkekler iki ayrı kuyruk oluştururken, iş başvurusuna küçük çocukları ile gelen vatandaşlar dikkat çekti.

“YA TUTARSA DİYE GELDİM”

İş başvurusuna gelen yurttaşlardan Mehmet Nuri Demiralp, sabah saat 06.00'dan beri beklediğini belirterek, 9 kişilik bir aile olduklarını, yaz aylarında iki ay tarlada çalışabildiklerini ve ondan sonra işsiz kaldıklarını söyledi. İŞKUR'a iş bulma umuduyla geldiğini belirten Demiralp, “Okullarda temizlik görevlisi olmak için başvuruda bulunacağım. Genelde torpilli olanlar alınacak. Ben de loto misali ya tutarsa diye geldim” şeklinde konuştu.

“İNSANLAR EV KİRALARINI ÖDEYEMİYOR”

Sırada bekleyen Mehmet Kaymaz ise Diyarbakır'daki işsizlik sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini dile getirdi. Bölgede bulunan fabrikaların kapatılmaması gerektiğinin altını çizen Kaymaz, “Bazı insanlar ev kirasını bile ödeyemiyor. İş yok, güç yok. Ne yapacağız. Hırsızlık mı yapalım?” diyerek yakındı. (Diyarbakır/MA)


"4,5 MİLYON İŞSİZİ GÖRMEYENLERİN ESERİ"

Sivas’ta İŞKUR üzerinden Tolum Yararına Programlar (TYP) kapsamında geçici süre ile işe alınacak bin 432 kişi için başvurular caddeye sığmadı. Sivas’ta da MEB’e bağlı okullarda 9 ay süre ile görevlendirilecek bin 250 temizlik ve 182 güvenlik görevlisinin kura ile belirlenebilmesi için başvurular başladı. CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, işsizliğin fotoğrafını, “Bu tablo 4,5 milyon işsizi görmeyenlerin eseri, bu tablo ‘İşsizlik yok’ diyenlerin eseri, bu tablo ‘Cumhur İttifakının eseri” ifadeleriyle paylaştı. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

ODTÜ’de ‘Akademik Yıl Açılış Töreni’ne protesto iptali

SONRAKİ HABER

İSMEK ihalelerini 15 yıldır Beyaz Holdinge bağlı şirketler almış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...