18 Eylül 2019 05:30
Son Güncellenme Tarihi: 18 Eylül 2019 14:21

Gazeteci Gençağa Karafazlı silahlı saldırıya uğradı

Rize'de gazetecilik yapan Gençağa Karafazlı kendisine ait kafede silahlı saldırıya uğradı. Ayağından yaralanan Karafazlı'nın durumu iyi.

Gençağa Karafazlı

Paylaş

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Rize Şube Başkanı Gençağa Karafazlı silahlı saldırıya uğradı.

Rize'de gazetecilik yapan Gençağa Karafazlı, dün akşam kendisine ait kafede arkadaşlarıyla oturduğu sırada içeriye giren Ş.A. isimli şahıs tarafından silahlı saldırıya uğradı. Saldırganın silahını çıkarttığı sırada Karafazlı'nın eli ile silaha vurması sonucu silahtan çıkan 6 kurşundan sadece 2'si bacaklarına isabet etti.

Saldırgan işletmenin önünde beklediği güvenlik kameralarına yansıyan ticari taksiye binerek uzaklaştı. Kaçarken panik yapan saldırgan Ş.A., elindeki silahı olay yerinde düşürdü. Rize Devlet Hastanesine kaldırılan, Karafazlı'nın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Saldırgan Ş.A.’nın madde bağımlısı ve daha önceden kesinleşmiş 15 yıl cezası olduğu, geçmişte işletmede çıkardığı bir tartışmadan ötürü işletmeden kovulduğu öğrenildi.

İHD: GENÇAĞA KARAFAZLI’YA YAPILAN SİLAHLI SALDIRIYI KINIYORUZ

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi Gazeteci Gençağa Karafazlı’ya yapılan silahlı saldırıyı kınayarak olayın her yönüyle aydınlatılmasını istedi.

Açıklamada "Saldırıyı kınıyor, olayın perde arkasındaki sorumluların etkili soruşturma ile bulunarak yargı önünde hesap vermesini istiyoruz” denildi.

Gençağa Karafazlı’nın 33 yıldır gazetecilik yapan, muhalif haberleri ile bilinen ve 4 kez Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü alan bir insan hakları savunucusu olduğu vurgulanan açıklamada; “Gençağa Karafazlı insan hakları savunucusu ve gazeteci olarak Rize’de faaliyetlerini yürütmesi nedeni ile sık sık hedef haline getirilmiş ve nefret saldırılarına maruz kalmıştır. Özellikle kendisinin siyasi iktidarı eleştiren haberler yapması, taciz ve tecavüze uğrayan kız çocukları ve kadınlar ile ilgili haberler yapması ve bu kişilerin adalet arayışında insan hakları savunucusu olarak yardımcı olması, Rize Kalkandere Cezaevinde bulunan mahpusları ziyaret için giden ailelere yardımcı olması gibi tamamen savunuculuk ve gazetecilik faaliyetleri nedeni ile geçmiş dönemde de sık sık nefret saldırılarına maruz kalmıştır. Bu saldırılar nedeni ile yaptığı suç duyuruları sonucunda bugüne değin sorumlular hakkında etkili soruşturma ve kovuşturma yapılmamıştır. Rize Valiliği, Emniyeti ve savcılığının olayın gerçek sorumlularını açığa çıkaracak soruşturma yapma yükümlülükleri olduğunu hatırlatıyor, arkadaşımızın ve ailesinin korunması için gerekli önlemlerin alınmasını talep ediyor, ulusal ve uluslararası kamuoyunun bu konuda duyarlı olmasını talep ediyoruz. Derneğimiz olayın takipçisi olacak ve aydınlatılması için her türlü girişimde bulunacaktır” denildi.

GENÇAĞA KARAFAZLI KİMDİR?

Çağdaş Gazeteciler Derneği Rize Şube Başkanı, İnsan Hakları Derneği MYK üyesi ve Karadeniz sorumlusu olan Karafazlı, Rize Nabız gazetesinin imtiyaz sahibi.

Gazeteci Karafazlı'nın Rize'den yaptığı haberler zaman zaman Evrensel gazetesinde de yer alıyor.

Gençağa Karafazlı, 4 kez Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri'nde Yerel Gazetecilik Ödülü'ne layık görüldü. Bu haberler şunlar:

  • 2019'da “Princess Casinoda öldürülen Özbek kadının 1 Lari değeri yok mu?” başlıklı haberi
  • 2018'de Rize Nabız gazetesinde "Devlet çocuğumu gasp etti" başlıklı haberi
  • 2015'te Rize Nabız gazetesinde "HES’tirin Gidin" başlığıyla yayımlanan haberi
  • 2013'te meslektaşı Fehmi Demir’le birlikte hazırladıkları "Başbakan’a hemşehrilerinden One Minute! Nooliyi" başlıklı haberi

(HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

"FETÖ"nün TSK yapılanmasında 111 muvazzaf asker tutuklandı

SONRAKİ HABER

Balıkesir'de mültecileri taşıyan tekne battı: 1 çocuk yaşamını yitirdi, 1 bebek kayıp

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa