09 Ekim 2017 15:21

Yeşil Yol’da talana dur diyenler hedefte

Yeşil Yol Projesine karşı verilen çevre mücadelesi, PKK'nin Karadeniz'deki varlığıyla ilişkilendirilmeye çalışıldı.

Paylaş

Gençağa KARAFAZLI
Rize

Yeşil Yol Projesine karşı çıkan yaşam savunucularının çevre mücadelesi, Rize Asliye Mahkemesi iddianamesinde PKK’nin Karadeniz kırsalındaki varlığıyla ilişkilendirilmeye çalışıldı. Ayrıca HDP Rize İl Eş Başkanı Günay Karafazlı’nın Cumhurbaşkanına hakaretten 4 yıl hapsi istendi. Karafazlı’nın duruşması yarın Rize’de görülecek.

2015’in Temmuz ayında Yeşil Yol Projesi’ne karşı çıkan Fırtına İnisiyatifi üyelerine, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Emine Beyza Üstün ve beraberindeki heyet destek vermişti. Beyza Üstün’e Günay Karafazlı, Eski Çamlıhemşin Belediye Başkanı İdris Lütfü Melek ve 7 Haziran’daki seçimler öncesinde HDP’den Rize milletvekili adayı gösterilen Selda Karafazlı eşlik etmişti.

İDDİANAMEDE SKANDALLAR SİLSİLESİ

Yaylacılarla görüşen heyet akabinde Yeşil Yol Projesi’nin yapılmasında sakınca görmeyen ve bölgede HDP’li heyeti istemeyen bir dizi yaylacı ile tartışmıştı. Tartışma sırasında Cumhurbaşkanının eleştirilmesi üzerine HDP Rize Eş Başkanı Günay Karafazlı’ya ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla Pazar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dava açıldı. Söz konusu davanın iddianamesinde skandallar silsilesine imza atıldı.

Mahkeme iddianamesine ilave olarak yazılan araştırma tutanağında, HDP’li Üstün ve beraberindeki heyetin Samistal Yaylası’nı ziyaretinin ardından bölgenin PKK’nin gündemine girdiği ileri sürüldü. Ayrıca tutanakta Samistal Yaylası’ndaki faaliyetlerin PKK’nin telsiz görüşmelerine yansıdığı ve örgütün yayınlarında geniş yer aldığı yazıldı. Diyarbakır Özgür Kadın Kongresinin Samistal direnişçilerine yönelik desteği tutanakta kanıt olarak sunuldu. Söylemlerin Cumhurbaşkanına yönelik hakaret teşkil ettiğine vurgu yapılan tutanakta HDP’li Üstün ve beraberindeki heyetin “Tahrik edici ve halkı galeyana getirip isyana teşvik eden eylemlerde bulunduğu” iddia edildi. İddianamede kanıt olarak sunulan video kaydının kim tarafından çekildiği ve neden olaydan 6 ay sonra savcılığa intikal ettirildiği ise bilinmiyor.

  • HDP Rize İl Eş Başkanı Günay Karafazlı'ya 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten 4 yıl hapis istendi.

Günay Karafazlı ve Gençağa Karafazlı’nın kızları Selda Karafazlı, 7 Haziran seçimlerinde HDP’den milletvekili adayı olmuştu. Selda Karafazlı’nın HDP’den adaylığının ardından, Karafazlı ailesi Rize’de hedef haline getirilmiş, işyerleri 5 kez saldırıya uğramıştı. HDP Rize İl Örgütü Eş Başkanı, Emekli Memur Günay Karafazlı’nın duruşması yarın Rize Asliye Mahkemesinde görülecek.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Bağdat, Erbil'e konfederasyon önerdi’ iddiası

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa