17 Eylül 2019 06:01
Son Güncellenme Tarihi: 17 Eylül 2019 21:20

Fatih Polat'ın cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla yargılandığı dava ertelendi

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat’ın bir köşe yazısı nedeniyle "cumhurbaşkanına hakaret" iddiası ile yargılandığı dava 14 Kasım'a ertelendi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, "Erdoğan ailesiyle ilgili bu iddialara muhatapları ne diyor?" başlıklı köşe yazısı nedeniyle “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasından yargılandığı davanın üçüncü duruşmasında hakim karşısına çıktı. Duruşmada hakimin söyleyecek bir şeyiniz var mı sorusuna Polat, “Bir soru sordum ki dönemem” dedi. Davanın bir sonraki duruşması 14 Kasım 2019’da görülecek.

SORUYA HAKARET MUAMELESİ

Fatih Polat, gazeteci Craig Shaw’in, ‘The Black Sea’ sitesinde 26 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanan ve “Malta Files, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesi ile Sıtkı Ayan ve Azeri iş adamı Mübariz Mansimov arasındaki milyon dolarlık petrol tankeri ortaklığını ortaya çıkarıyor” ifadelerine yer verilen “Erdoğan Ailesinin Gizli Offshore Anlaşması” başlıklı haberini, 28 Mayıs 2017 tarihli köşe yazısında aynen yayınlamış ve “Erdoğan ailesiyle ilgili bu iddialara muhatapları ne diyor?” diye sormuştu. Ardından önce yazı mahkeme kararı ile engellenmiş, Polat hakkında ise “Cumhurbaşkanına hakaret eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmünü içeren Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 299/1. maddesi uyarınca açılan soruşturma davaya dönüşmüştü.

BİR SONRAKİ DURUŞMA 14 KASIM’DA

Polat’a açılan davanın üçüncü duruşması bugün Bakırköy 31. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Fatih Polat, avukatları Devrim Avcı, Gamze Gökoğlu ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) Avukatı Ülkü Şahin bulunduğu duruşma izleyicilerin salona alınması ile başladı.

Bir önceki duruşmada mahkeme, yazının kaynağı olan site ve gazeteci hakkında Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden (TGC) bilgi alınmasına karar vermişti. TGS ve TGC’nin konu hakkındaki görüşleri mahkemeye sunuldu ve dosyaya eklendi.

Polat’ın avukatı Devrim Avcı yazılı savunma iç ek süre talep etti. Mahkeme başkanının ‘söylecek bir sözünüz var mı’ diye sorduğu Polat ise daha önce ayrıntılı savunma yaptığını da hatırlatarak “Bir soru sordum ki dönemem” demesi salondakileri güldürdü.

Fatih Polat ve avukatının savunma için süre talebini kabul eden hâkim, davanın bir sonraki duruşmasının 14 Kasım 2019 günü saat 9.30’da görülmesine karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Evrensel Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, 28 Mayıs 2017 tarihinde Evrensel'de yayımlanan “Erdoğan ailesiyle ilgili bu iddialara muhatapları ne diyor?” başlıklı köşe yazısı nedeniyle yargılanıyor.

Polat, Gazeteci Craig Shaw’in, ‘The Black Sea’ sitesinde 26 Mayıs 2017 tarihinde yayımlanan ve “Malta Files, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesi ile Sıtkı Ayan ve Azeri İş Adamı Mübariz Mansimov arasındaki milyon dolarlık petrol tankeri ortaklığını ortaya çıkarıyor” ifadelerine yer verilen “Erdoğan Ailesinin Gizli Offshore Anlaşması” başlıklı haberini, 28 Mayıs 2017 tarihli köşe yazısında aynen yayımlamış ve “Erdoğan, ailesiyle ilgili bu iddialara muhatapları ne diyor?” diye sormuştu.

Bu yazı nedeniyle Polat hakkında “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla dava açılmıştı.

"GAZETECİLİK SORU SORMAKLA BAŞLIYOR"

7 Şubat 2019'da görülen duruşmada sözlü savunma yapan Polat, köşeye konu olan haberin hâlâ online olarak yayında olduğunu söylemiş ve köşesinde yer verdiği haberin hakaret içermediğini ifade etmişti. Polat savunmasında “Yüzlerce yıllık basın tarihinde gazeteciliğe dair çok şey değişti. Ama şu gerçek, dün de, bugün de, yarın da kulağımıza küpedir. Gazetecilik soru sormakla başlıyor. Soru sormayı bıraktığınız zaman gazeteciliği de bırakmış oluyorsunuz. Soru sormaya devam edeceğim” demişti. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Ağustos ayında örtülü ödenekten 169,8 milyon lira harcama yapıldı

SONRAKİ HABER

RTÜK'ten "Çukur"a para cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa