04 Eylül 2019 14:46

Fındık üreticileri tepkili: Fiyat maliyetinin de altına düşürüldü

Tüm Köy Sen Ordu Şubesi, yaptıkları hesapta maliyeti 16,52 TL çıkan fındığa 16,5 lira fiyat biçilmesine tepki gösterdi, "Fındığın pazar fiyatı 25 TL olmalıdır" çağrısını yineledi.

Fındık işçisi kadınlar

Fotoğraf: Nedim Kovan / DHA

Paylaş

Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) Ordu Şubesi yönetici ve üyeleri Ordu Altınordu’da düşük fındık fiyatlarına yaptıkları basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Altınordu PTT önünde konuşan Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Başkanı Zekayi Sağra, “Üretici köylü olarak emeğimizin, ürünümüzün değerini istiyoruz. Sendika olarak kalem kalem maliyet hesabını 16,52 TL olarak belirledik ve bunu paylaştık. Bizden sonra maliyet hesabı yapanlar da yaklaşık olarak 15,5 TL olarak açıklama yaptı. Bu gerçeklik ortada iken Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Müjde verircesine’ 16,5 TL fiyat açıklaması yaptı. Yani maliyetine fındığımızı satmamızı istedi. İhracatçılara, yerli ve yabancı tarım şirketlerine de müjde vermiş oldu. Bizi mağdur eden bu politikadan bıktık, kabul etmiyoruz” diyerek tepkisini dile getirdi.

"FİYATLAR DÜŞÜRÜLÜYOR"

Sağra, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Her yıl aynı sorunlar tartışılıyor ama çözüm üretme yerine üretici köylünün mağduriyetini artıran politikalar geliştiriliyor. İktidar kapitalist işletmelerin daha fazla kazanması için yasal değişiklikleri yapmaya devam ediyor. Üretici köylüleri koruyup desteklemesi gerekirken şirketlerin tarıma egemen olması için her olanağı sağlıyor. Yani fındık üreticileri olarak her gün borsa kapısında fiyat takip etmekten bıktık. Her gün fiyatlar aşağı çekiliyor. Fındığımızı maliyetin altından alarak bizleri yoksullaştırma politikalarını olağanlaştırdılar. Buradan sesleniyoruz: Emeğimize, ürünümüze göz koyanları da onlara destek olanları da iyi tanıyoruz. Gözümüzün içine baka baka fiyatı düşürüyorlar. Kabul etmiyoruz. Emeğimize, ürünümüze göz koyanları, buna fırsat tanıyanları kınıyoruz.”

"SADAKA KABUL ETMİYORUZ"

Fındığa verilen fiyatı sadaka olarak niteleyen Sağra, “Yasal hakkımız olan yetersiz desteği bile tam alamıyoruz. Destekler tarım ve gıda şirketlerine gidiyor. Bizlere de sadaka biçiminde destek veriyorlar” dedi.

Bu aldatma politikalarını kabul etmediklerini vurgulayan Sağra şöyle konuştu:

"Çözüm var ama iktidarın yüzü üretici köylüye değil, tarım ve gıda şirketlerine dönük. Biliyoruz ki bu yasalarla, yönetmeliklerle, uygulamalarla yüzümüz gülmez. O nedenle bağımsız, demokratik tarım politikalarından söz ediyoruz. Kendine yeten tarım ülkesi ne hallere düştü. Bundan üreticiler olarak bizler değil, ülkeyi emperyalist-kapitalist tarım ve gıda tekellerine teslim edenler sorumlu. Ferrero ve benzerlerini başımıza bela edenler iktidar olanlar değil mi? Yıllardır izlenen tarım politikaları sonucu bugünü yaşıyoruz. Bunu da kabul etmiyoruz.”

"EMEĞİMİZE, ÜRÜNÜMÜZE SAHİP ÇIKACAĞIZ"

Sağra, fındık fiyatının 25 TL olması gerektiğini yineleyerek "Biz üreticiler olarak emeğimizin, ürünümüzün karşılığını istiyoruz. Maliyeti 16,52 TL olan fındığın pazar fiyatı 25 TL olmalıdır. Ama fiyat maliyetinin de altına düşürüldü. Soyguna, talana hayır diyoruz. Çözümün yolu, üreticilerin örgütlenmesi ve kooperatifleşmesidir. Yani ürettiği ürünün fiyatını kendisi belirleyebilmelidir. Bu olmadığı sürece emeğimiz, ürünümüz tarım ve gıda şirketlerinin iştahını kabartacaktır. Birleşirsek kazanırız. Ondan, bundan medet umarak ürünümüze sahip çıkamayız. Biz birbirimizle kenetlenerek hakkımızı alabiliriz” dedi.

Sağra, ayrıca tüm üreticileri Tüm Köy Sen’de örgütlenmeye çağırdı. (Ordu/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Selçuk'taki balık ölümlerinin araştırılması için gölden numune alındı

SONRAKİ HABER

BM Uluslararası Yemen Heyeti Üyesi: Yemen’de 2015'ten bu yana on binlerce sivil öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...