13 Ağustos 2019 17:48

Elazığ ve Van cezaevlerinde hak ihlalleri bitmiyor

Elazığ Cezaevinde gardiyanların darbettiği tutuklunun konuşma yetisini kaybettiği belirtildi. Van F Tipi'nde ise yüksek tansiyon nedeniyle iki gözünü kaybeden Yusuf Bor tahliye edilmiyor.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Hak ihlalleriyle gündemden düşmeyen Elazığ Cezaevinde gardiyanların, “Yan odadakilerle konuştukları” gerekçesiyle tutukluları darbettiği iddia edildi. Saldırıda ağır darbeler alan tutuklu Medeni Kiye’nin konuşma yetisini kaybettiği aktarıldı. Van F Tipi Cezaevinde ise yüksek tansiyondan kaynaklı iki gözünü kaybeden 52 yaşındaki Yusuf Bor tahliye edilmiyor.

DARBEDİLEN TUTUKLU KONUŞMA YETİSİNİ KAYBETTİ

Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevindeki ihlallerin ardı arkası kesilmiyor. Gardiyanların, 4 Ağustos’ta yan odalardaki arkadaşlarıyla konuşan tutukluları darbettiği belirtildi. “Konuşma” gerekçesiyle 15 tutuklunun darbedildiği aktarıldı. Gardiyanların saldırısında ağır darbe alan Medeni Kiye’nin bilincini kaybettiği halde hastaneye kaldırılmadığı kaydedildi.

2006 yılında Erzurum’da tutuklanan Medeni Kiye, İzmir, Patnos ve daha sonra Elazığ’a istemi dışında sevk edildi. Elazığ Cezaevinde uzun hücrede tutulan Kiye, kalp krizi geçirdikten sonra diğer tutukluların bulunduğu odaya götürüldü. Sol tarafı da sürekli uyuşan Kiye’nin ablası Hatice Kiye, kardeşinin darbedildikten sonra konuşma yetisini kaybettiğini söyledi.

TELEFON GÖRÜŞMESİ YAPAMADI

MA’da yer alan habere göre; işkenceyi duyduklarında girişimlerde bulunduklarını söyleyen Kiye, Van Barosu komisyonuna başvurduklarını, İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesine de suç duyurusunda bulunduklarını dile getirdi. Kiye, ağabeyinin durumuyla ilgili şunları aktardı:

“Geçtiğimiz perşembe günü avukatlar abimle görüşme aldıklarında, hiçbir şekilde konuşamadığını ve yazarak iletişim kurduğunu anlattılar. Abimin konuşmama durumu, işkencenin boyutunu gözler önüne seriyor. Nasıl bir vahşettir ki elinizde olan bir tutsağı bu derece darbedebiliyorsunuz. Pazartesi günü cezaevini aradığımızda ‘Bununla ilgili size hiçbir şekilde bilgi veremeyiz, bizim yetkimiz dışındadır’ denildi. Perşembe telefon görüşmesi gününde aramasını bekledik. Normalde saat 11.00’de araması gerekiyordu. Aramayınca defalarca cezaevini aradım. Her seferinde ‘Problem yok arayacak sizi’ denildi. En son saat 16.00’da aradığımda ‘Yönlendiriyoruz’ dediler. Fakat daha sonra telefonu kapatıp hiç cevap da vermediler. Daha sonra bir tutuklunun yakını bizi aradı. Medeni’nin konuşamadığından dolayı telefon görüşmesi yapamadığını söyledi.”

"İNSANLIK SUÇUDUR"

Ağabeyinim yaşamından endişe duyduklarını söyleyen Kiye, işkencenin ne boyutta olduğunu bilmediklerini vurguladı. Kiye, “Bir hukuk devleti bu kadar aciz olmamalıdır. Elindeki tutsağı bu kadar acizane bir şekilde darbetmemelidir. Hiçbir şekilde cezaevinde muhatap bulamıyoruz. Avukatlar başsavcı vekiliyle görüşmüşler ve onlar da suç duyurusunda bulundu. Aile olarak suç duyurusunda bulunduk” dedi.

Birçok cezaevinde işkencenin olduğunu söyleyen Kiye, “Hukuk devleti olduklarını iddia ediyorlar. Ama hiçbir şekilde bir dönüş yapılmıyor. Yetkililerin hiçbiri buna ses çıkarmıyor. Uluslararası kuruluşlar da bu şekilde. Onlar da Türkiye’ye karşı gözlerini kapatmış, kendi haline bırakmış. Aile olarak bunun peşini bırakmayacağız. Bu insanlık suçudur” şeklinde konuştu.

VAN'DA İKİ GÖZÜNÜ KAYBEDEN TUTUKLUNUN DURUMU KÖTÜYE GİDİYOR

Van F Tipi Cezaevinde yüksek tansiyondan kaynaklı iki gözünü kaybeden Yusuf Bor (52) tahliye edilmiyor. Bor’u cezaevinde ziyaret eden eşi Behiye Bor (45), eşinin tedavi edilmediğini ve durumunun kötüye gittiğini söyledi.

MA’ya konuşan Bor, eşinin 3 yıl önce tutuklandığını belirterek, “Cezaevi koşulları çok kötü. Doğru düzgün tedavi bile edilmiyor. Yüksek tansiyondan kaynaklı iki gözünü kaybetti. Eşim zamanında tedavi edilseydi şu an bu durumda olmayacaktı. Tedavi doğru düzgün yapılmadığı için durumu her gün daha kötüye gidiyor” dedi.

"TÜM HASTA TUTUKLULAR SERBEST BIRAKILSIN"

Cezaevinde aynı koğuşta birlikte kaldığı arkadaşları tarafından yardım edildiğini söyleyen Bor, “Yemekten duş almaya kadar yardım ediyorlar” dedi. Eşinin tedavisinin doğru düzgün yapılmadığının altını çizen Bor, şunları söyledi: “Hastaneye götürüldüğünde üstün körü bir muayene edilip tekrardan cezaevine götürülüyor. İki gözü olmayan bir insanı neden bırakmıyorlar? Tahliye etmelerini istiyorum. Bıraksınlar bizler düzgün tedavi edilmesi için uğraşalım. Tüm hasta tutuklularının serbest bırakılmasını istiyorum.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Fethiye'de orman yangını: Paraşüt uçuşları durduruldu

SONRAKİ HABER

Taksim Meydanı yeniden düzenlenecek: Proje önerileri için 4 ay süre var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...