12 Ağustos 2019 12:25

HDP’li Farisoğulları: Bakanlık cevap vermiyor, hak ihlalleri devam ediyor

HDP Milletvekili Musa Farisoğulları, Elazığ Cezaevinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin açıklama yaptı.

Fotoğraf: ChangTing/Flickr 

Paylaş

Elazığ Cezaevi’nde artan hak ihlalleri üzerine tutuklularla görüşen HDP Milletvekili Musa Farisoğulları, yaşanan ihlalleri tek tek sıraladı, Adalet Bakanlığının ihlal iddialarına cevap vermediğini, kötü muamelenin artarak sürdüğünü söyledi.

Sürekli hak ihlalleriyle gündeme gelen Elazığ 2 No’lu T Tipi ve Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutukluların koğuşları basılarak, darbedildiği, keyfi disiplin cezalarının verildiği, gazete ve kitaplara el konulduğu ileri sürüldü. Bu iddialar üzerine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, cezaevindeki tutuklularla görüştü. Askerlerin gardiyan yapıldığını iddia eden Farisoğulları, Elazığ Cezaevi’nde “A ve B takımı” diye tanımlanan özel ekiplerin olduğunu kaydetti. Gardiyanların sıra dışı bir şekilde tutuklulara saldırdığını dile getiren Farisoğulları, geçtiğimiz günlerde gardiyanların saldırısında birçok tutuklunun darbedildiğini, bir tutuklunun ise kolunun kırıldığı bilgisini verdi.

‘KEYFİ DİSİPLİN CEZALARI VERİLİYOR’

Mezopotamya Ajansından Ömer Akın’ın haberine göre tutukluların, gardiyanların arama adı altında koğuşlara girip her tarafı dağıttığını ve arama sırasında bir şey bulunmamasına rağmen keyfi tutanakların tutulduğunu ifade eden Farisoğulları, tutulan tutanaklar sonucunda keyfi disiplin cezalarının verildiğini söyledi. Tutuklulara bazı gazete ve dergilerin verilmemesine ilişkin konuşan Farisoğulları, “Elazığ Cezaevi bir laboratuvar olarak kullanılıyor. Komisyondan geçmiş bir kitap incelenip mühürlendikten sonra tutukluya verilmesi gerekiyor. Buna rağmen bir arama gerçekleştiği zaman o kitaplar bahane edilerek, tutuklulara disiplin cezaları veriliyor. En basit bir demokratik hak ve talebe dahi büyük cezalarla karşılık veriliyor” diye konuştu.

ADALET BAKANLIĞI CEVAP VERMİYOR

Farisoğlulları, Elazığ Cezaevindeki hak ihlallerinin açlık grevi eylemlerinin ardından ciddi oranda arttığını da söyledi. Daha önce defalarca Elazığ Cezaevi’nde yaşanan ihlalleri Meclis gündemine taşıyarak, Adalet Bakanlığına sorduklarını belirten Farisoğulları, önergelere cevap verilmediğini ve hak ihlallerinin gittikçe arttığını kaydetti. Bu hak ihlallerine karşı daha önce rapor açıkladıklarını ve meclise soru önergesi verdiklerini belirten Farisoğulları, bunlara bir cevap verilmediğini ve uygulamaların artarak devam ettiğini dile getirdi.

ERGİN AKTAŞ BEŞİNCİ RAPOR İÇİN METRİS’TE

Öte yandan ATK’nin 4 kez “Cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen tahliye edilmeyen iki kolu olmayan hasta tutuklu Ergin Aktaş, 5’inci rapor için Metris’e götürüldü. Baba Tahsin Aktaş, emniyetin “Topluma zarar verebilir” bilgilendirmesi üzerine tahliye edilmeyen oğlunun bırakılmasını istiyor. Baba Aktaş, oğluyla ilgili şunları aktardı: “Ergin, İzmir Menemen Cezaevi'nde iki yılından fazla tek hücrede kaldı. İki kolu olmayan biri uzun bir süre tek başına hücrede kaldığında ne kadar ihtiyaçlarını karşılayabilir ki? İzmir'de o süreçte hastalığı daha çok ilerledi. 6 metre dört duvar arasında kalıyordu. Tuvaletin bazen çok kötü koktuğunu ve kendisini rahatsız ettiğini söylüyordu. Bundan kaynaklı burada KOAH ve zatürre (pnömoni) hastalığı oluştu. Daha sonra Silivri Cezaevi'ne götürüldü. Burada bir koğuşta üç kişi kalıyorlardı. Arkadaşları ona bakıyordu. Burada ilaçlarını düzgün kullanıyordu. Durumu biraz iyiye gidiyordu. Yaklaşık 15 gündür Metris Cezaevi'ne götürüldü. Burada 3 kişi kalıyorlar. Ama diğer 2 kişi de hastadır. Kendilerine bakamıyorlar ve Ergin burada ilaçlarını düzgün alamadığı için hastalığı ilerliyor. Ciğerinde su toplama, verem ve damarlarında incelme oluşmuş.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Boşanmak istediği eşi tarafından silahla vuruldu

SONRAKİ HABER

Bakan Pakdemirli "sertifikalarına güvenmiyorum" dediği THK'den lisans yeniletmiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa