18 Ekim 2012 15:49

Chavez No Se Va (Chavez Gitmeyecek)

Venezuela’da 7 Ekimde yapılan başkanlık seçimlerini 1999 yılından bu yana iktidarda bulunan, gerek Venezuela gerekse Latin Amerika’nın bütünü açısından pek çok ilerici dönüşüme imza atan Hugo Chavez kazandı. Chavez, yüzde 54 oy alarak seçimlerden bir kez daha zaferle çıktı.Chavez, sayımı büy&uum

Chavez No Se Va (Chavez Gitmeyecek)

Paylaş
Özlem Temena - Ankara

* Venezuela’nın kesin bağımsızlığını sağlamak.
* 21. yüzyıl sosyalizminin inşasına devam etmek.
* Venezuela’yı bir ekonomik güce dönüştürmek, emperyalist güçler karşısında çok kutuplu bir dünyanın oluşmasına katkıda bulunmaya devam etmek.
* Su kaynaklarını ve doğayı koruyarak gezegenin kurtuluşuna katkı sağlamak.

İSPANYA’DA HALK KRİZE KARŞI AYAKTA

İspanya’da hükümetin tasarruf tedbirlerine karşı halkın direnişi sürüyor. İspanya’nın en büyük işçi sendikaları CCOO ve UGT’nin çağrısı ve 150’den fazla demokratik kitle örgütü ve siyasi partiler bir araya gelerek hükümetin yaptığı kesintilere karşı 57 kentte eylemler yaptı.İspanya başbakanlığındaki muhafazakar hükümet haziran ayında Avro Bölgesi yardım fonundan 100 milyar avro borç istemiş ardından 65 milyar avro tutarında bütçe kesintisi ve vergi artışı ilan etmişti. İşsizlik oranı %25 e kadar yükseldi ve bu oran gençlik arasında daha da yüksek durumda.Tüm bunlar karşısında sendikaların çağrısıyla bir araya gelen halk, eğitim ve sağlık alanındaki kesintilere tepki gösterdi “Krizin faturasını biz ödemeyeceğiz!” dedi.Sendikalar hükümetin açıkladığı 2013 bütçesinin daha fazla kesintilere ve işsizliğe neden olacağını söylediler. Ayrıca hükümetin açıkladığı bütçenin halk oylamasına gidilmesi gerektiğini vurguladılar. Kesintiler devam ederse 14 Kasım’da yapılacak genel grevin Portekiz’de yapılacak 3. genel grev ile aynı anda genel greve gitme olasılığının olduğunu belirttiler.

SURİYE’DEN TÜRKİYEYE MESAJ!

Suriye Dışişleri Bakanlığı, uçak krizi nedeniyle Türkiye ve Suriye arasında tırmanan gerilimin azaltılması için Türkiye ile doğrudan bir diyalog başlatmaya hazır olduklarını açıkladı.Suriye Dışişleri Bakanlığı resmi bir açıklama yayımlayarak, son krizlerin ardından iki ülke arasındaki gerilimin azaltılması için Türkiye ile doğrudan temas kanalı kurulmasına hazır olduklarını açıkladı.Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Şam’daki Rusya Büyükelçisi ile yaptıkları temasların neticesinde, iki ülkenin sınırını gözleyecek Suriye-Türkiye ortak komitesi oluşturulmasının ihtimalinin tartışıldığı belirtildi.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Savaşa verecek evlatlarımız yok!

SONRAKİ HABER

Rezidansın 9. katından düşen kadının itilerek öldürüldüğü iddia edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa