07 Ağustos 2019 13:11
Son Güncellenme Tarihi: 10 Ağustos 2019 16:02

Hükümet ile Türk-İş'in görüşmesinden sonuç çıkmadı: Kamu işçisinin sabrı kalmadı

Yaklaşık 200 bin kamu işçisini ilgilendiren kamu toplu sözleşmelerinde, Hükümet ile Türk-İş arasında yapılan son görüşmede de anlaşma sağlanamadı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, kamu toplu sözleşmelerinde, Hükümet ile Türk-İş arasında yapılan son görüşmede de anlaşma sağlanamadığını, bakanın taleplerini karşılayacak bir teklifte bulunmadığını açıkladı.

Elektrik ve doğal gaza gelen zamlara atıfta bulunan Atalay, “Bakan hanım bir iki gün süre istedi ama sabrımız kalmadı” dedi. Atalay, yol haritalarının ne olacağı konusunda ise “Biz asgari müşterekte buluşursak, sendika başkanlarına işçilere sormasını isterim. İşçiye sormadan bir şey yapmam” dedi.

Türk-İş Genel Merkezi'nde yapılan basın toplantısına çeşitli iş kollarından işçiler iş kıyafetleriyle katıldı. Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, hükümet ile yapılan üçüncü görüşmenin dün yapıldığını söyledi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile yaptıkları görüşmede taleplerini karşılayacak bir teklif olmadığını söyleyen Atalay, yanında oturan işçileri göstererek “Onların haklı taleplerini, ülkeyi yönetenler anlatmaya gayret ediyoruz” dedi. Bazı iş kollarında grevin kapıya dayandığını anlatan Atalay, bugüne kadar Türk-İş'in arzusunun toplu sözleşmeyi masa başında çözmek olduğunu dile getirdi.

DOĞALGAZ VE ELEKTRİK ZAMLARINI ÖRNEK VERDİ

Ancak yüzde 6+4 zam teklifinin iki yıl önce imzalanan toplu sözleşmedeki yüzde 7.5+5 rakamının gerisinde kaldığına dikkat çeken Atalay, “Bakan hanım bir iki gün süre istedi ama sabrımız kalmadı, gazozun havası kaçtı. Elektriğe toplam yüzde 44, doğal gaza son olarak yüzde 14'ün üzerinde zam yapıldı. Arkadaşlarımız madenlerde, elektrik direği tepesinde. Memurların sözleşmesi var onlar da bizim parçamız. Ancak çalışma koşullarımız o kadar zor ki günde 5 arkadaşımız iş cinayetlerinde ölüyor. Bazıları öldükten sonra sigortalı yapılıyor” dedi.

CUMA GÜNÜNE KADAR ÇÖZÜLMELİ

Zammın yanı sıra kamu iktisadi teşebbüslerinde (KİT) çalışan işçilerin kadroya geçmesi sözünün tutulmadığını, geçici işçilerin sorunları olduğunu anlatan Atalay, İşçilerinin haklı taleplerinin bayramdan önce yerine getirilmesini istedi. Cuma gününe kadar masa başında anlaşma sağlanamaması durumunda kanunun tanıdığı hakları kullanarak işçilere öncülük yapmak zorunda olduklarını söyledi. Atalay, “Bizim vaktimiz doldu” dedi.

HÜKÜMETİN TEKLİFİ YÜZDE 15'İ GEÇMİYOR

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Atalay, Cumhurbaşkanı ile bir görüşmesi olmadığını ve muhatabının bakan olduğunu ifade etti. Bakan Selçuk'un son görüşmede kendilerine bir teklifi olup olmadığı sorulduğunda önce “Resmi rakam verilmedi ama ima edildi. Resmi, yazılı bir teklif olmadan paylaşamam” dedi. Başka bir gazetecinin hükümetin teklifinin toplamda yüzde 15'i geçip geçmediği sorusuna ise “Yüzde 15'i geçmiyor” diye yanıt verdi.

'İŞÇİ NE DERSE ONU YAPARIZ'

Bundan sonraki yol haritalarına ilişkin Atalay şu ifadeleri kullandı: “Biz asgari müşterekte buluşursak, sendika başkanlarına işçilere sormasını isterim. İşçiye sormadan bir şey yapmam. Darphanede süre dolunca başkan gidip işçiye soracak işçi ne derse onu yaparız.” (Ankara/EVRENSEL)

TÜRK-İŞ, İZMİR’DE OTURMA EYLEMİ YAPACAK

Türk-İş 3. Bölge Temsilciliği de alınan eylem kararları doğrultusunda, İzmir’de 15 Ağustos 2019 tarihinde oturma eylemi yapacağını duyurdu.

Türk-İş 3.Bölge Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, “2019 yılı kamu kesimi toplu iş sözleşmelerinde gelinen son durumu değerlendiren, Türk-İş Kamu Koordinasyon Kurulu ile Ankara’da bulunan sendika genel başkanlarının katılımı ile yapılan toplantıda bir dizi kararlar alınmıştır.  Alınan bu kararların ilki tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de 15 Ağustos 2019 Perşembe günü uygulanacaktır. Yol İş Sendikamızın yetkilileri Karayolları Bölge Müdürlüğü işyerinde mesai başladığında hazırlanan bildiri okuyacak ve ardından bir saat oturma eylemi yapılarak işçilerin üretimden gelen gücü gösterilecektir” ifadelerine yer verildi.  (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Yatmadan önce kahve ya da çay içmek uykuyu etkilemiyor

SONRAKİ HABER

Okumak için çalışıp çalıştığı için okuyamamak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa