05 Ağustos 2019 22:02

Urfa'da kadınlar: Çocuk istismarı ve tacizine sessiz kalmadık kalmayacağız

Urfa’da çocuk istismarına karşı bir araya gelen kadınlar, “Çocuklar bizim geleceğimiz bir an önce harekete geçmeliyiz” dedi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Urfa İl Kadın Platformu kentte yaşanan çocuk istismarlarına dikkat çekti. Atatürk Bulvarında yapılan açıklamaya Urfa Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği, İnsan Hakları Derneği (İHD) Urfa Şubesi, KESK Urfa Şubeler Platformu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, TMMOB İKK, Urfa Ekoloji Derneği temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı.

Açıklamada “Çocuk istismarı ve tacizine sessiz kalmadık kalmayacağız” pankartı açılırken, “İstismar suçunun basiti olmaz”, “Çocuk susmadı sen de susma”, “Susma haykır istismara hayır”, “Çocuklarımız bizimdir” ve “Çocuk istismarına son” dövizleri taşındı.

URFA'DA 2019'UN İLK 6 AYINDA 378 ÇOCUK İSTİSMARA UĞRADI

Platform adına açıklamayı yapan Urfa Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Avukat Zeynep Dilek Polat, 2018 yılında onlarca çocuğun istismar edilerek katledildiğini dile getirdi. 2019 yılının ilk 6 ayında yaşanan çocuk istismarlarına dikkat çeken Polat, “Yaşadığımız kent Urfa’da yayınlanan çocuk istismarı raporu vahim diyeceğimiz rakamları somut bir şekilde gözümüze sokuyor adeta. Urfa’da 2019’un ilk 6 ayında 12 ile 16 yaş arasında 378 çocuğun cinsel istismara maruz bırakıldığı adli kayıtlara geçti. Ayrıca 21 çocuğun istismar sonucu hamile kaldığı ortaya çıktı. Söz konusu sayı, sadece yargıya yansıyanlar olurken, gerçek rakamların çok üstünde olduğunu biliyoruz. Bu vahim tablo her bireyin ve sorumlu her kurum sorunu görmezden gelemez yok sayarak yaşayamaz, çocuklar bizim geleceğimiz bir an önce harekete geçmeliyiz” diye konuştu. 

"SORUMLULUK DEVLETİN"

Devletin temel görevi ana karnına düştüğü andan itibaren çocuğa koruma, kollama ve güvenli bir yaşam gibi yaşamsal hakları sunmak olduğunu dile getiren Polat, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre çocukların istismardan korunması devletlerin öncelikli görevi olduğunu dile getirdi. Çocuğun olduğu her yerde öncelik çocuğun yararı olduğunu sözlerine ekleyen Polat, devletin ilk görevlerinden birinin çocuk istismarlarının önlenmesi olduğunu ifade etti. Çocuk istismarının hiçbir mazeretinin olmadığını vurgulayan Polat, “Toplumun tamamı çocuk istismarına karşı bilinçlendirilmeli, çocukla çalışan kişi ve kurumların denetimi son derece sıkı ve düzenli bir biçimde gerçekleştirilmelidir. İstismarı önlemek için acil eylem planı geliştirilmesinin elzem olduğunu bir kez daha buradan belirtmek istiyoruz” diye konuştu.  

Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi. (Urfa/MA)

  ÖNCEKİ HABER

  Malatya'da kayısı üreticileri tartışıyor: Kooperatifleşmeye gidilmeli

  SONRAKİ HABER

  Mansur Yavaş'ın istifa çağrısı yaptığı Halk Ekmek Genel Müdürü istifa etti

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa