25 Temmuz 2019 13:53

Translara karşı işlenen nefret suçları Meclis gündeminde

CHP'li Sezgin Tanrıkulu, trans kadın Didem Akay'ın yaşamına son vermesi sonrası translara yönelik şiddet ve nefret söyleminin önüne geçilmesi için meclis araştırması istedi.

Fotoğraf: Gizem Örnek/Evrensel

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, translara yönelik şiddetin önüne geçilmesi amacıyla meclis araştırması açılmasını istedi.

Tanrıkulu verdiği araştırma önergesinde genel olarak LGBTİ+’ların toplumda ötekileştirildiğine, psikolojik, fiziksel şiddete maruz bırakıldıklarına, hayatlarının ciddi tehdit altında olduğuna dikkat çekti.  2009-2014 yılları arasında 34 trans kadının yaşamını kaybettiğini belirten Tanrıkulu, son olarak yakılarak katledilen trans kadın Hande Kader’in yakın arkadaşı Didem Akay’ın intiharının şiddet ve nefretin varabileceği boyutları gösterdiğini söyledi. Tanrıkulu, LGBTİ+’ları kullanmış oldukları sosyal medya hesapları üzerinden hedef gösterme, aşağılama, tehdit gibi yollarla sindirmeye çalışanların görmezden gelinmemesi gerektiğini vurguladı.

Konu ile yapılan şikayet ve başvuruların nasıl neticelendiğinin kamuoyu ile paylaşılmasını isteyen Tanrıkulu, transların yaşam hakkının göz ardı edilemeyeceğini belirtti. Tanrıkulu, toplumda transların baskı, şiddet,  nefret söylemi ve tehditlere maruz bırakılarak yaşamlarına son vermesinin önüne geçilmesi ve transları hedef göstererek aşağılama, tehdit gibi yollarla sindirmeye çalışanlar ile ilgili olarak gerekli yasal işlemlerin başlatılması ve benzer ölümlerin, intiharların önüne geçilmesi amacıyla meclis araştırması açılmasını istedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cargill'in ÇED'siz ek tesisine yürütmeyi durdurma kararı verildi

SONRAKİ HABER

ABD Dışişleri Bakanlığı: NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...