03 Aralık 2018 09:53

Hande Kader cinayetinde şüpheli bir kişi tutuklandı

2016 yılında, 23 yaşındayken katledilen trans kadın Hande Kader cinayetinde bir şüphelinin tutuklandığı öğrenildi.

Fotoğraf: Şener Yılmaz Aslan/MOKU / Flickr (CC BY 2.0)

Paylaş

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, şiddet gördükten sonra vahşice katledilip yakılan ve cesedi Zekeriyaköy’de yol kenarına bırakılan 23 yaşındaki trans kadın Hande Kader cinayetinde şüpheli bir kişi hakkında tutuklama talep etti.
Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre, şüpheli 19 Ekim tarihinde İstanbul 6. Sulh Ceza Hâkimliği’nce tutuklandı. Cumhuriyet Savcılığı’nın talebiyle İstanbul 12. Sulh Ceza Hâkimliği’nin kararıyla soruşturma hakkında gizlilik kararı verildiği öğrenildi.

Hande Kader, 2015 yılında Taksim’de düzenlenen Onur Yürüyüşü’nde polisin eylemcilere karşı tazyikli su, plastik mermi ve biber gazı ile müdahale ettiği sırada, TOMA’nın karşısına oturarak polis şiddetine karşı direndiği anlarla kazındı hafızalara. Bu direnişinden tam bir yıl sonra 6 Ağustos 2016’da Kader’in kayıp olduğu ve kendisinden haber alınamadığı öğrenildi. Kader’in cansız bedeni ise 13 Ağustos günü Zekeriyaköy’de yol kenarında bulundu. Kader’in tanınmaz halde olan cesedi arkadaşı tarafından güçlükle teşhis edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı cinayetle ilgili soruşturma başlattı. Hande Kader’in cesedinin bulunduğu bölgede kayda değer delilin bulunmadığı ve herhangi bir baz istasyonuna erişim sağlanamadığı için soruşturma sürecinin uzadığı iddia edildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şırnak'ta 22 yıl CHP il başkanlığı yapan Uğur 120 kişiyle AKP'ye geçti

SONRAKİ HABER

The limits of the US and Russian relations with the Kurds

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa