Yaşamını yitiren Eski EMEP İzmir İl Başkanı Cabbar Demirci toprağa verildi

Eski EMEP İzmir İl Başkanı ve EMEP'in kurucularından Cabbar Demirci, beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti. Cabbar Demirci düzenlenen törenle toprağa verildi.

25 Temmuz 2019 13:57
Son Güncellenme Tarihi: 25 Temmuz 2019 22:00
Paylaş

Emek Partisinin (EMEP) uzun süre İzmir İl Başkanlığını yapan ve EMEP'in kurucuları arasında yer alan Cabbar Demirci, geçirdiği beyin kanaması sonucu Yeşilyurt Atatürk Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Demirci, yaşamını yitirmesinin ertesi günü Narlıdere Metin Göktepe Parkında düzenlenen cenaze töreninin ardından Güzelbahçe mezarlığına defnedildi. 

Cenaze törenine Emek Partisi il ve ilçe yöneticileri ve üyeleri, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Emek Partisi Genel Başkan Yardımcıları Levent Tüzel ve Şükran Doğan, CHP İzmir eski Milletvekili Musa Çam, CHP Balıkesir eski Milletvekili Mehmet Tüm, CHP İzmir İl yöneticileri, DİSK Gıda İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan, KESK Genel Merkez Yöneticisi Elif Çuhadar, Evrensel Gazetesi yazarı İhsan Çaralan, HDP, ÖDP, SYKP yöneticileri, İHD, TİHV İzmir Temsilciliği, TMMOB, İzmir Tabip Odası yöneticileri, DİSK Ege Bölge Temsilcisi, Cam Keramik İş, Genel İş Şube yöneticileri ve İZSU işçileri, DERİTEKS Sendikası yöneticileri, Eğitim Sen Şube yöneticileri, Eğitim Sen Manisa Şube yöneticileri, SES, BES ve Tüm Bel Sen yöneticileri, Haber Sen, Yapı Yol Sen, Sağlık İş Sendikası Genel Merkez Yöneticisi Adem Sarıçoban, Halkevleri yöneticileri, EGEÇEP, Eğit-Der, BORKAD, BEKEV, ÖVDER yöneticileri, Narlıdere Emek ve Demokrasi Platformu, AKAR Tekstil işçileri, Alevi Bektaşi Derneği yöneticileri ve çok sayıda yoldaşı da katıldı. 

"YEDİSİNDEN YETMİŞE HERKESİN GÖNLÜNDEYDİ"

Cenaze töreninde konuşan Emek Partisi İzmir İl Başkanı Emine Uyar, “O hayatı dimdik yaşadı. O, yedisinden yetmişine herkesin gönlündeydi. Nerede bir eylem olsa her zaman oradaydı. Aliağa işçilerinin yanındaydık, Emek ve Demokrasi güçlerinin eylemlerine katıldık. Cabbar Ağabey’in bıraktığı mirası taşımak zorundayız. O güzel değerleri yarına taşımakla mükellefiz” dedi. 

"SOSYALİZM ÖZLEMİMİZDE YANI BAŞIMIZDA OLACAK”

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan da, “En zorlu koşullarda kararlılıkla mücadele etmek, coşkuyla yükselen dönemlerde görev ve sorumluluk almak, tek başına bile mücadeleyi sürdürmek. Cabbar Ağabey’in yaşamında bir bütün olarak bunları görebiliriz. Cabbar Ağabey’in hayatında sınırlılık yoktu. Parti ve mücadelenin ihtiyacı neyse o ordaydı . Cabbar Ağabey, demokrasi ve emek mücadelesinin içinde birlikte mücadele ettiği, dokunduğu herkesin ağabeyiydi. Fiziken aramızda olamayacak belki ama sosyalizm özlemimizde yanı başımızda olacak. Demokrasi mücadelemizde yanı başımızda olacak” diye konuştu. 

CHP Balıkesir eski milletvekili Mehmet Tüm de "Cabbar Hoca ile 1970 yılında Kayseri'de tanıştım. Biz orada öğrenciyken bize öğretmenlik yaptı. Daha sonra yolu Bandırma'ya düştü. Geçen hafta Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını övdüğümden dolayı açılan davam için beni aradı. Gelemeyeceğini söyledi. Ama bundan sonraki davalarımda yanımda olacağını söyledi. Cabbar Hoca davasına sonuna kadar bağlı kaldı. Onu hep özleyeceğiz, hep anacağız” dedi. 

"İŞÇİ SINIFI VE EMEK HAREKETİNİN BAŞI SAĞOLSUN"

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, "Nerede bir mücadele varsa orada birlikteydik. İşçi sınıfı ve emek hareketinin başı sağ olsun. Senin bıraktığın bayrak eşitlik, barış, demokrasi bayrağıdır. Sen rahat uyu, bu bayrak emin ellerde" diye konuştu. 

Zeki Gül, “Görevimiz ağabey gibi olabilecek mücadeleyi pratiklendirmektir. Onların yükü çok fazlaydı, şimdi onu alma zamanı" dedi. 

SES İzmir Eş Başkanı Fatih Sürenkök de "”En sinirlendiğim anda bile gelip elimi tutardı ve bilirdim ki Cabbar Ağabey bana doğru yolu gösteriyor. Onu özleyeceğiz ve mücadelesini sürdüreceğiz” diye konuştu. 

“YORULMAZ BİR DEVRİMCİYDİ”

Cenaze töreninin ardından Güzelbahçe mezarlığına geçildi.

Mezarlıkta ise İhsan Çaralan Demirci'nin mezarı başında konuşarak, "Herkes mücadele arkadaşını kaybetti. Bunun üzüntüsü içindeyiz. Hem coşkulu devrim günlerinde hem de yaprak kıpırdamadığı karşı devrimin baskın olduğu günlerde tanıdım. Cabbar, mücadelede herkesten önce kendisine güvenirdi ama bu bencilce değildi, tersine yalnız yürümediğinin bilincindeydi. Cabbar yorulmaz bir devrimciydi, özgüvenli, sınıfa güvenen ve aynı zamanda insanlığın geleceğine inanan bir devrimciydi" diye konuştu.

TÖRENDE YAPILAN KONUŞMALAR

Eski CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu: Cabbar ağabey bizi şaşırttı, şaka gibi düşünüyoruz ama bu Cabbar ağabeye yakışan bir şeydi. Cabbar ağabey yaşamaktan korkmayan ama kendi için değil sadece dostları arkadaşları için de yaşayan… Ben bu yönüyle Cabbar ağabeyi hatırlayacağım, hatırlatacağım, aktarabildiğim gençlere arkadaşlara anlatacağım.

TMMOB İKK Sözcüsü Melih Yalçın: Cabbar ağabeyle İzmir’de emek ve demokrasi mücadelesinde yıllarca birlikte idik ve bununla gurur duyuyorum. İzmir Cabbar ağabeyini yitirdi. Evet o hepimizin ağabeyiydi. Emek Partisi il başkanlığı yaptı, Emek Partiliydi, ama İzmir'de partiler üstü bir kimliği vardı, siyasi kimliği vardı. İzmir emek ve demokrasi mücadelesinde birçok toplantı yaptık, birçok kararlar aldık, çok tartıştık. Ama Cabbar ağabeyin olduğu toplantılarda, her zaman güvenle ve huzurla çıkacağımız imajını herkese verirdi. O dimdik orada otururdu ve herkes ona çok güvenirdi. Cabbar ağabey İzmir'de birçok kişiye birçok şey öğretti. Ben onun öğrettikleri adına çok teşekkür ediyorum.

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı: Bizim Cabbar ağabeyimizdi. 99 yılında cezaevinden çıktığımda bana 'Gel otur yoldaş, şurada bir çay içelim' dedi. Halkın kurtuluşu yolunda, faşizme ölüm halka hürriyet diyen Cabbar ağabeyime ışıklar içinde uyu diyorum.

"KUCAKLAYICI OLMAK EN TEMEL ÖZELLİKLERİNDENDİ"

HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu: Biz onunla büyüdük, kavgaya girdiğimde oradaydı ve hep bizim için ağabey olarak kaldı. Cabbar ağabeyi ağabey yapan özellik sadece onun yaşıyla, ağır başlılığıyla alakalı değildi, mücadeleye duyduğu, gösterdiği kararlılık, tevazu, azim ve elbette ortak mücadeleye birleşik devrim mücadelesine, işçi sınıfının zaferine olan inancıydı. Herhangi bir ayrım gözetmeden, kimlik gözetmeden işçi sınıfının devrim mücadelesinde yan yana gelen herkesin ağabeyi olarak öne çıktı.

SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur: Onu andığımızda bir görev insanı olmayı hep hatırlayacağız. Partisine davasına sıkı sıkı bağlıydı, inancından en ufak bir taviz yoktu. Ama sol içi gruplar arasında ilişki söz konusu olduğunda hepimizle ilişki kurmak, kucaklayıcı olmak, en ufak bir rekabetçi tavır göstermemek onun en temel özellikleriydi. Belki çoğunuzun haberi yoktur. Sözüm ona bölücülük davasından ceza almıştır. Kürtlerin eşitlik, özgürlük ve demokrasi mücadelesinin yanında durduğu için devlet onu bir kez daha cezalandırmıştır. Onu halkların kardeşliği, halkların eşitlik ve özgürlük mücadelesinde bir kez daha saygıyla anıyoruz.

ÖDP yöneticilerinden Mesut Güngör: Sınıfsız, sömürüsüz bir dünya özleminin yılmaz bir neferini kaybettik. Bugünlerde birer birer kaybediyoruz. Bugün Cabbar hocayı uğurluyoruz, dün Haydar ağabeyimizi uğurlamıştık. Cabbar hoca İzmir'de emek ve demokrasi mücadelesi süresinin gerçekten her zaman kolaylaştırıcısı olmuştur. Hep en iyiyi çözümü yaratan ve bizleri bir arada tutan Cabbar hoca olmuştur. Onunla Tekel direnişinde, Tariş direnişlerinde hangi direnişte olursa olsun omuz omuza yürümüş olmanın gururunu bütün mücadelemiz boyunca taşıyacağız. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Belaruslu diplomat, komşusu tarafından vuruldu

SONRAKİ HABER

Bir günde 8 kentte 9 ayrı noktada orman ve makilikler yandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa