22 Temmuz 2019 16:57
Son Güncellenme Tarihi: 22 Temmuz 2019 15:45

Akademisyen Ceren Damar'ı öldüren kişiye ağırlaştırılmış müebbet istemi

Akademisyen Ceren Damar'ı öldüren Hasan İsmail H. için "tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Bölümü Araştırma Görevlisi Ceren Damar'ın öğrencisi Hasan İsmail H. tarafından öldürülmesiyle ilgili soruşturma tamamlandı. Ankara Cumhuriyet Savcılığı, Hasan İsmail H. hakkında "Tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. Hasan İsmail H.’nin anne ve babası hakkında ise takipsizlik kararı verildi.

Akademisyen Ceren Damar, 2 Ocak 2019'da tarihinde üniversite yerleşkesindeki odasında öğrencisi Hasan İsmail H. tarafından tabancayla vurulduktan sonra bıçaklanarak öldürülmüştü. Cinayetin ardından okuldan kaçarak emekli olan polis memuru babası ve annesi ile emniyete gidip teslim olan Hasan İsmail H. çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Olayla ilgili yürütülen soruşturma 7 ayda tamamlandı.

Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırladığı iddianame, Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesine sunuldu. Savcılık, Hasan İsmail H. hakkında "Tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. İddianamede, Hasan İsmail H.'nin 2014 yılında başladığı Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Hukuk Fakültesinden yatay geçişle 2015 yılında Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesine geçiş yaptığı, ancak burada 2’inci sınıftan değil de 1’inci sınıftan başlatıldığı belirtildi.

CEREN DAMAR'I TEHDİT ETMİŞ

İddianamedeki bilgilere göre H., 17 Haziran 2016’da yapılan Devlet Teorileri dersinin bütünleme sınavında gözetmen Ceren Damar tarafından kopya çekerken yakalandı. H., hakkında tutanak tutulması üzerine arkadaşlarına, "Bu burada kalmaz, bunun hesabı sorulur, ben yapacağımı bilirim" diyerek tehditlerde bulundu.

"FETÖCÜ" DİYE İHBAR MEKTUBU GÖNDERİLMİŞ

Ceren Damar Şenel'in eşi Levent Damar’ın iddianamedeki ifadesinde, 21 Eylül 2016 tarihinde Çankaya Üniversitesi Rektörlüğüne ve bundan 1 hafta sonra da Hukuk Fakültesi Dekanlığına kapalı bir zarf içinde eşinin sosyal medya hesabından paylaşımlarının ekran görüntüsünün alınarak, sanki 15 Temmuz "FETÖ" darbe girişimini öven, meşru ve demokratik yollarla seçilmiş iktidarın yıkılmasını ister mahiyette paylaşımlar yapmış gibi gösteren ihbar mektubu gönderildiğini, eşinin bunu yapanın da Hasan İsmail H., olduğunu düşündüğünü; ancak ellerinde bir kanıt olmadığını ifade etti.

"BUGÜN ONU ÖLDÜRECEĞİM" DEMİŞ

İddianameye göre, 2 Ocak 2019'da şüpheli Hasan İsmail H., Medeni Usul Hukuku dersi sınavında, Ceren Damar Şenel tarafından kopya çekmeye çalışırken yakalandı. Sınavdan çıkan H., aracında beklerken yanına gelen arkadaşına, kopya çekerken yakalandığını ve okulunun 1 yıl uzayacağını, 2 sene kadar önce yine kopya çekerken yakalandığını, Ceren hocanın kendisini yakalayarak, kopya işlemi yaptığını ve 1 hafta uzaklaştırma aldığını, bu sefer de kesin 1 yıl uzaklaştırılacağını söyleyerek, "Ben şimdi eve gidip silah alıyorum, bugün onu öldüreceğim" dedi.

BABASINA AİT TABANCAYI ÖNCEDEN HAZIRLAMIŞ

H., okuldan çıktıktan sonra saat 13.00 sıralarında Gölbaşı'nda bulunan evine gidip, emekli polis memuru olan babası Ömer H.'ye ait tabancayı kendi odasından aldı. Evden çıkarken yanına bıçak da alan H., 13.59’da Hukuk Fakültesi binasına giriş yaptı. H., Ceren Damar Şenel'in odasına girmesi ardından peşinden girip, 2 adet ateş etti ve arkasından 17 kez bıçakladı. Gürültü ve yardım çığlıkları üzerine odaya gidenlerin arasından hızla kaçan H., güvenlik görevlilerinin arkasından koşması üzerine havaya iki el ateş açarak uzaklaştı. Daha sonra annesini arayarak intihar edeceğini söyleyen H., annesinin ikna etmesi sonucu babası tarafından emniyete teslim edildi. H.'nin, babasına ait tabancayı daha önceden hazırlayıp odasına koyduğu belirtildi.

DAMAR, ARKADAŞINA "KORKUYORUM" DEMİŞ

Ceren Damar Şenel'in de kopya olayının ardından konuştuğu arkadaşına, Hasan İsmail H.'i daha önceden de kopyadan yakalayıp işlem yaptırdığını ve ceza aldığını gördüğünü, bu yüzden şahıstan korktuğunu söylediği belirtildi.

Hasan İsmail H. için "tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi. Baba Ömer H. hakkında "nitelikli şekilde kasten öldürmeye yardım ve yargı görevini yapanı etkileme", Anne Hatice Elçi H. hakkında ise "yargı görevini yapanı etkileme" suçundan kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi.

Hasan İsmail H.’nin yargılanmasına önümüzdeki günlerde Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İran'nın "17 ABD casusu" açıklamasına Trump'tan yanıt geldi: Tamamen yalan

SONRAKİ HABER

Meteoroloji Müdürlüğü'nde civa dolu fanus kırıldı: 11 kişi hastaneye kaldırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...