18 Temmuz 2019 12:54
Son Güncellenme Tarihi: 19 Temmuz 2019 19:18

Oyun Yazarı Tuncer Cücenoğlu toprağa verildi

Kanser tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Oyun Yazarı Tuncer Cücenoğlu, Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verildi.

Fotoğraf: Kadir İncesu

Paylaş

Kanser tedavisi gördüğü hastanede önceki gün 75 yaşında hayata veda eden oyun yazarı, oyuncu ve yönetmen Tuncer Cücenoğlu son yolculuğuna uğurlandı.

Tuncer Cücenoğlu için ilk olarak Şehir Tiyatroları Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde tören düzenlendi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından yakınları ve sevenleri, tören boyunca Tuncer Cücenoğlu’nun naaşının başında saygı nöbeti tuttu.

Ailesi ve yakınlarının taziyeleri kabul ettiği törende konuşan Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Tuncer Cücenoğlu’nun sadece Şehir Tiyatroları ve Devlet Tiyatroları’nın değil Türkiye’nin yazarı olduğunu ifade etti.

Usta yazarın Türk tiyatrosunun gelişimi ve dünyaya tanıtımı için çok emekler verdiğini belirten Kurt, şunları kaydetti: “Hem yurt içinde hem yurt dışında oyun yazarı olarak ülkemizi başarıyla temsil etti. Yurt dışında tanınan birkaç yazarımızdan biridir. Bıraktığı eserler her daim yaşayan eserler olarak Türk tiyatrosunda yerini alacaktır. Çok üzgünüz çünkü biz Devlet Tiyatroları olarak onun 50. yılına hazırlanıyorduk, her dönem eserleri oynamıştır, oynamaya da devam edecek.”

Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur, bu sezon yazarın “Matruşka” isimli oyununu sahnelediğini ve gelecek sezon da sahnelemeye devam edeceklerini vurgulayarak, “İyi ki Matruşka’yı oynuyoruz. Ardında inanılmaz eserler bıraktı. Onu hep böyle hatırlayıp, hatırasını yaşatmaya çalışacağız. Buradan onu yolcu etmek bizim için bir onurdur, mekanı cennet olsun.” dedi.

‘HEP ‘BİR 5 SENE DAHA İSTİYORUM’ DERDİ’

Sanatçının eşi Aygül Cücenoğlu, usta yazarın tüm dünya tarafından tanınıp bilindiğine işaret ederek, “Hep ‘Bir 5 sene daha istiyorum.’ diyordu, ‘Yapacaklarım çok, onları yapmam lazım.’ diyordu ama olmadı. Kızlarım ve oğlumla onu yaşatacağız, yaşatmak istiyoruz. Hepinizin başı sağ olsun.” ifadelerini kullandı.

Sanatçının yeğeni oyuncu ve müzisyen Cem Cücenoğlu ise ilk profesyonel oyunculuğu 1999 yılında amcasının kaleme aldığı “Matruşka” isimli oyunla yaptığını belirterek, “Amcam her zaman bütün akrabalarının ve tanıdıklarının iyi yerlere gelmesini isterdi. Benim şu an bulunduğum konumum neyse sevgili amcam Tuncer Cücenoğlu sayesindedir.” şeklinde konuştu.

Cem Cücenoğlu, usta oyun yazarının bu ülkenin geleceği ve aydınlık bir Türkiye için eserler bıraktığına dikkati çekerek, Cücenoğlu isminin Türk tiyatrosu var olduğu sürece yaşamaya devam edeceğini dile getirdi.

Tuncer Cücenoğlu, Zincirlikuyu Camisi’nde ikindi vakti kılınan namazın ardından son yolculuğuna uğurlandı.

75 yaşındaki Cücenoğlu bir süredir kanser tedavisi görüyordu.

10 Nisan 1944'te Çorum’da doğan Cücenoğlu, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü’nden mezun oldu.

Oyunları Devlet Tiyatroları ve özel tiyatrolarda sahnelenen Cücenoğlu, Türkiye Yazarlar Sendikası ve P.E.N. Türkiye Merkezi üyesiydi. Cücenoğlu, 2011 yılında 11. Afife Tiyatro Ödülleri’nde Cevat Fahmi Başkut Özel Ödülü’nü almıştı. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Van'da mültecileri taşıyan minibüs devrildi: 17 kişi öldü, 50 kişi yaralandı

SONRAKİ HABER

Bir günde 8 kentte 9 ayrı noktada orman ve makilikler yandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa