Aliağa Belediyesinden atılan işçilere diğer belediyelerin işçilerinden destek

İzmir'de Aliağa Belediyesinden atılan ve direnişte olan işçiler için Buca, Konak ve Karabağlar belediyelerinde çalışan Genel-İş üyesi işçiler destek açıklamasında bulundu.

18 Temmuz 2019 12:15
Paylaş

İzmir'de Aliağa Belediyesinden atılan işçiler için dayanışma ve destek eylemleri sürüyor. Buca, Konak ve Karabağlar belediyelerinde örgütlü olan Genel-İş 5 No’lu Şube üyesi işçiler, Buca’daki Gediz atölyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını Konak işyeri Genel-İş 5 No’lu Şube Temsilcisi Umut Altun okudu. Altun, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından Aliağa Belediyesinin MHP'li Belediye Başkanı Serkan Acar’ın son 2 ay içinde farklı tarihlerde 179 işçiyi, 2014 yılında ise 104 işçiyi işten çıkardığını hatırlattı.

Acar’ın belediyeyi iyi yönetmediğini vurgulayan Altun, belediyenin borcunun yüzde 700 artışla 35 milyondan 250 milyona çıktığını ifade etti. Altun, 179 işçinin “teknolojik gelişme ve ekonomik yetersizlik” bahanesiyle işten çıkarıldığını belirterek “Aliağa Belediye Başkanı seçildiği günden beri çalışanların üzerinde baskıyı artırıp belediyenin büro hizmetlerinde uzun yıllardır çalışan kadın emekçileri, her biri kendi alanında uzman olan erkek üyelerimizi, hiçbir deneyim ve tecrübe sahibi olmadıkları temizlik işleri, fen İşleri ve park-bahçeler gibi birimlere göndermiştir. Sahaya sürgüne gönderilen kadın arkadaşlarımızın çalışırken zorlandıklarını, bu yanlış tutumdan vazgeçilmesi gerektiğini kendileri ile konuşmamıza rağmen bize aldırış etmeyerek bu tutumlarını devam ettirmişlerdir. İşveren kıdem, izin ve diğer haklan ödemeden baskı ile üyelerimizin kendilerinin işi bırakacağını zannetmiştir. Bizler üyelerimizle yaptığımız toplantılarda işyerlerimizi bırakmama kararı aldık” şeklinde konuştu.

“BELEDİYE-İŞ SENDİKASINA ÜYELİĞE ZORLUYORLAR”

Aliağa'nın işçilerin en yoğun yaşadığı ilçelerden biri olduğunu belirten Altun, “İşverenin bütün bu yıldırma politikaları sonuç vermemektedir. Yapmış olduğumuz direniş Belediye Başkanı Serkan Acar'ı rahatsız etmiş ve yakın çevresini aldatarak işçilerin dava açmamaları için “gelin protokol yapalım 3 ay içinde alacaklarınızı öderim” demeye başlamıştır. Burada asıl amaç direnişi kırmak, işe iade davasını ve mücadeleyi engellemektir” dedi.

Belediye Başkanının adamları tarafından, Türk-İş e bağlı Belediye-İş sendikasına üye olmaya zorlandıklarını söyleyen Altun, “Buna karşılık bahsi geçen sendika, işinden edilen işçilerin sorununa misyonu gereği ortak olmak yerine 179 işçinin işsiz kalmasını umursamayarak bu durumu fırsata çevirme gayreti içerisindedir” diye ekledi.

MÜCADELE ÇAĞRISI

“Atılan işçilerin çalışırken bile ekonomik kriz nedeniyle banka kredileri ile ayakta durmakta zorlandığı bir süreçte, işçileri düşüncesizce ve haksız yere işten atarak ve hâlâ kazanılmış son maaşlarını bile ödemeyerek mağdur eden zihniyet, bu bakış açısıyla topluma belediye başkanı olamaz” şeklinde konuşan Altun, son olarak, “İşimizi, ekmeğimizi, haklarımızı geri istiyoruz. İşveren, atılan üyelerimizi açlığa mahkum etmek, onların eşlerini ve çocuklarını cezalandırmak istemektedir. Aliağa Belediyesinden atılan işçilerin uğramış olduğu bu haksızlık için, örgütlü olduğumuz tüm işyerlerinde, direnişimize güç vermeye ve tüm sınıf kardeşlerimizi atılan işçilerle dayanışmaya davet ediyoruz” diyerek mücadele çağrısı yaptı. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Meclis Başkanlığı ‘Kürt kentleri’ ifadesini ‘kaba ve yaralayıcı’ buldu

SONRAKİ HABER

Polisin sıktığı plastik mermi sonucunda bacaklarında ödem oluştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...