Bornova Belediye işçilerinden Aliağa Belediyesinden atılan işçilere destek

Bornova Belediyesi bünyesinde çalışan ve Genel-İş İzmir 7 No’lu Şube üyesi olan temizlik işçileri, mesailerine başlamadan önce Aliağa Belediyesinden atılan 179 işçi için basın açıklaması yaptı.

12 Temmuz 2019 10:20
Paylaş

DİSK’e bağlı Genel-İş İzmir 7 No’lu Şube üyesi Bornova Belediye temizlik işçileri, sabah mesai saati öncesi şantiyede Aliağa Belediyesinden atılan 179 işçi için basın açıklaması yaptı. Açıklamaya şube yöneticilerinin yanı sıra Aliağa Belediyesinden atılan Genel-İş İzmir 5 No'lu Şube Yöneticisi Sinan Uğur da katıldı. İşçiler sık sık, "Birleşe birleşe kazanacağız" , "İş ekmek özgürlük" sloganları attı.

Burada konuşan işçi Ömür Taştan, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın keyfi şekilde 179 işçiyi işsiz bırakmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Taştan, "Bizlerin Bornova’da yaptığı gibi Aliağa’da yaşanılası bir kent yaratan Aliağa Belediyesi emekçileri, işsiz bırakılmak bir yana tüm emekçiler gibi yoksulluk sınırının üzerinde, refah içinde yaşamayı hak etmektedir. Aliağa kentinin parklarını yaşanabilir kılan, her caddesini büyük bir özenle kendi eviymiş gibi temizleyen, yollarını yapan, hizmet binalarında halkın sorunlarını dinleyip çözüm üreten Aliağa Belediyesi işçisidir" dedi.

"Aliağa Belediyesi işçisine karşı yapılmış bu saldırı aynı zamanda bizlere karşı yapılmıştır" diyen Taştan, "Buradan ilan etmek isteriz ki bizlere açmış olduğunuz kavga kabulümüzdür. Bu kavgada sınıf kardeşlerimizle birlikte Aliağa Belediyesi işçilerinin yanında olduğumuzu büyük bir kararlılıkla belirtmek isteriz. Mücadeleleri mücadelemizdir" şeklinde konuştu.

"MÜCADELEMİZE BÜYÜK GÜÇ VERİYORSUNUZ"

Aliağa Belediyesinden atılan Genel-İş İzmir 5 No'lu Şube Yöneticisi Sinan Uğur ise, "Bizler büyük bir haksızlığa uğradık. Hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldık. İşten çıkarılmamızın arkasında yatan temel neden sendikalı, toplu sözleşmeli ve sosyal hakları olan işçilere karşı sermayenin genel tutumunum bir parçası. İstenen tamamen ucuz işgücü cenneti yaratmak. Bizleri açlık sınırında, sendikasız, güvencesiz çalıştırmak istiyorlar. Böyle bir amacın karşısında biz bu muameleye maruz kaldık. Bunun karşısında sermaye, işçi sınıfını yalnızlaştırarak, bölerek, parçalayarak amaçlarına ulaşmak istiyor ama bunu başaramayacaklar. Çünkü sendikamız, diğer şubelerimiz, sizler bizim bu mücadelemizi kendi sorununuz olarak görerek İzmir’in her köşesine duyuruyorsunuz. Bir ekmeğinizi bizlerle bölüşmek için göstermiş olduğunuz çabayla bizleri yalnız bırakmadığınızı gösteriyorsunuz. Bu açıdan mücadelemize büyük bir güç verdiğinizi belirtmek istiyorum" diye konuştu.

Ayrıca Genel-İş sendikası, Aliağa Belediyesinden atılan işçilerle dayanışma amaçlı şantiyeye kumbara koydu. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

AKP'li vekillerden Erdoğan'a: Yanınıza yaklaşamıyoruz

SONRAKİ HABER

Bütçe açığı çığ gibi büyüyor: Yılın ilk 6 ayında yüzde 70'lik artış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa