11 Temmuz 2019 23:07

Yargı paketi, Meclis tatile girmeden gündeme gelmeli

İktidarın gündeme getirdiği ve ekim ayına ertelenen yargı paketini acilen tartışmaya ihtiyaç olduğunu belirten HDP’li Meral Beştaş, “Paket bir an önce Meclis tatile girmeden gündeme gelmeli" dedi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Yargı Reformu Strateji Belgesi olarak açıkladığı ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün çok kısa zaman içinde Meclis gündemine getirileceğini söylediği 1. Yargı Paketi, Ekim ayına bırakıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili ve Meclis Anayasa Komisyon Üyesi Meral Danış Beştaş, paketin bir an önce Meclis gündemine getirilmesi gerektiğini dile getirdi. 

Beştaş, yargı reformunun kamuoyunda uzun süredir merakla beklendiğini belirterek, şu anda gündemde yargı reformuna dair hiçbir bilginin olmadığını söyledi. Adalet ve Karma Komisyona bu yönde bir yasa önerisinin gelmediğini, yargı paketinin sadece kamuoyunda ve siyasette tartışıldığını ifade eden Beştaş, “Biz bunu kabul etmiyoruz. Çünkü Yargı Reform Strateji Belgesi açıklandı ve aradan aylar geçti. Bir seçim geçirdik İstanbul’da, hiçbir şey yokmuş gibi ekime kadar ertelenmesini deyim yerindeyse halkın aklıyla alay etmek olarak değerlendiriyoruz. Bu beklentiyi, bu hukuksuzluğu ve adaletsizliği ortadan kaldırmanın niyetlenmediğini, bu konuda siyasi bir irade olmadığı şeklinde okuyoruz” dedi.

"SÖYLEDİKLERİ SOYUT VE GENEL"

Paketin gündeme gelmesiyle birlikte konuyla ilgili tutuklu yakınları ve açık cezaevlerinden yoğun telefon aldıklarını dile getiren Beştaş, “Çünkü ortada büyük adaletsizlikler, tutuklamalar ve cezaevlerindeki hak ihlalleri ile birleşince bu bekleyişin ve merakın nedeni anlaşılır bir durum. Erdoğan Yargı Reform Strateji Belgesini açıkladığında zaten somut birkaç madde söyledi. Biri istinafa giden dosyalardan 5 yılın altında olanların Yargıtay’a gidebilmesi ve avukatların yeşil pasaport alabilmesi gibi birkaç olgu dışında somut madde düzenlemesi henüz kamuoyuna yansımadı. Bu konuda afaki söylemler var. Adalet Bakanının söylediği, Erdoğan’ın söyledikleri de genel, soyut, hukuk devleti, ilkeler, yargı bağımsızlığı şeklinde devam ediyor” diye belirtti. 

MECLİSİN TATİL YAPMAYA İHTİYACI YOK

Beştaş, yargı reformunun tartışılmasının acil bir ihtiyaç olduğunu ifade ederek, bunun sadece iktidar tarafından değil, muhalefet partileri, barolar, insan hakları kurumları, ceza hukuku akademisyenleriyle birlikte paketin hazırlanması gerektiğine dikkat çekti. Beştaş, “İktidar ve ortağının kapalı kapılar arkasında bir sır gibi saklanmasını demokratik işleyiş, katılım mekanizmaları açısından kabul edilemez bulduğumuzu ifade etmek istiyorum. Yargı reform paketi bir an önce Meclis tatile girmeden gündeme gelmeli. Meclisin tatil yapmaya ihtiyacı yok” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği: Akademisyen Üstel ve Altınel’e özgürlük

SONRAKİ HABER

KODA ve ÜNİVDER'in düzenlediği Dr. Mehmet Fatih Traş Yaz Okulu sona erdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa