02 Haziran 2019 11:19

TGS’den ‘Yargı Reformu Paketi’ne tepki: Anadolu basınının sonu olur

TGS İzmir Şube Başkanı Hüner: İcra ilanlarının gazetelerde yayınlanmaması, Anadolu basınının sonu olur.

Fotoğraf: Volkan Furuncu/AA

Paylaş

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şube Başkanı Halil İbrahim Hüner, “Yeni Yargı Reformu Paketi”nde yer alan icra ilanlarının gazetelerde yayınlanmamasına yönelik yasa tasarısının TBMM kanunlaşması durumunda, Anadolu basınının ‘can suyu’nun kesileceğini, yüzlerce gazetecinin daha işsiz kalacağını vurguladı. Hüner, yaptığı yazılı açıklamada, yerel basınının Türkiye’de demokrasi ve çok sesliliğin sigortası olduğunu belirtti.

Tamamen resmi ilan statüsünde olan ve yerel gazetelerde yayınlanması zorunluluğu bulunan icra ilanlarının, tasarının yasalaşması durumunda uygulamadan kalkacağını, başta Basın İlan Kurumu’nun (BİK) önemli bir gelirinden yoksun kalacağını, Anadolu'daki yerel gazetelerin de gelirlerine  büyük darbe vurulacağını ifade eden Halil İbrahim Hüner, şunları kaydetti:

“Yeni Yargı Reformu paketinde yer alan ‘icra ilanlarının gazetelerde yayınlanmamasına’ yönelik yasa tasarısına karşı çıkıyoruz. Anadolu basınının can suyunun kesilmesine, basın mesleğimizin yok edilmesine, yerelde yüzlerce gazetecinin daha işsiz kalmasına, Anadolu insanının suskunluğuna seyirci kalamayız. Anadolu basını; Türkiye'de demokrasinin ve çok sesliliğin sigortasıdır. Gazeteler; Anadolu'da sermaye sahiplerinin değil Anadolu halkınındır. Anadolu basını; İzmir'de ‘düşmana ilk kurşunu sıkan şehit Gazeteci Hasan Tahsin’in torunlarıdır. Anadolu basını, son olarak 15 Temmuz hain darbe girişiminde alnının akı ile çıkmıştır. Hain darbe girişiminin Türkiye genelinde özgür basın sayesinde önlendiğini hatırlatıyoruz. Basın susarsa demokrasi susar. Basın susarsa halk susar. Dedikodu ve kirli bilgi devreye girer.

Başta Sayın Cumhurbaşkanı, siyasi parti genel başkanları, bakanlar, siyasi parti grup başkanları, milletvekilleri ve devletin ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile yöneticilerinden, bu vahim yanlıştan dönülmesini talep ediyor, çağrıda bulunuyoruz.” (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Mayıs'ta zam yağmuru devam etti

SONRAKİ HABER

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Ankara'da

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa