06 Temmuz 2019 20:19

Almanya'da mültecilere destek yürüyüşü düzenlendi: Sınırları açın

Avrupa'ya gelmek isteyen mültecilerin yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek amacıyla Almanya’da yürüyüşler düzenlendi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Almanya'da, savaş bölgelerinden Avrupa'ya gelmeye çalışan mültecilerin denizlerde ve Avrupa limanlarında yaşadıkları zorluklara dikkati çekmek amacıyla yürüyüşler yapıldı.

Deniz Köprüsü Hareketi tarafından organize edilen yürüyüşün Berlin ayağına yaklaşık 4 bin kişi katıldı.

Başbakanlık binası önünde toplanan ve yürümeye başlayan protestocular, mülteciler için güvenli yollar sağlanmasını istedi.

Eylemciler, cankurtaran yelekleri ve “İnsan kurtarmak suç değildir”, “Hayat kurtarmak insani bir vazifedir”, “Savaşları finanse etmek suçtur”, “Avrupa kayıtsız kalmaktan batacak”, “Hepimiz Carola Rakete'yiz”, “Problemin adı ırkçılık-Avrupa limanlarını aç”, “2015'ten bu yana Akdeniz'de 14 bin 878 ölü. Daha nereye kadar?”' yazılı pankart ile dövizler taşıdı.

Yürüyüşte dağıtılan bildirilerde de iktidar ve güç kavgaları arasında insanların Akdeniz'de ölmeye mahkum edilmesinin dayanılmaz ve insanlık dışı olduğu ifade edildi. Bildirilerde, Avrupa'nın sınırlarını kapatmak yerine kapılarını ardına kadar açması ve insanların hareket özgürlüğüne dokunulmaması istendi.

Geçen sene kurulan hareket, kurtarma gemilerinin eylemlerinin suç kapsamından çıkarılmasını ve limanların güvenli bir şekilde bu gemilere açılmasını istiyor.

Berlin'in yanı sıra Bonn, Potsdam Hamburg, Magdeburg ve Würzburg kentlerinde de yürüyüşler düzenledi. (Berlin/AA)

ÖNCEKİ HABER

SETA’dan gazetecileri ekmeğiyle tehdit eden bir rapor

SONRAKİ HABER

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Ankara'da

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa