25 Haziran 2019 12:52

Kıskançlık bahanesiyle eşini 88 bıçak darbesiyle öldürdü, "tahrik indirimi" aldı

Eşini başkalarıyla mesajlaştığı iddiasıyla öldüren katile verilen müebbet hapis cezası, "haksız tahrik indirimi" uygulanarak 15 yıl'a düşürüldü.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Edirne'de eşi Melek Sakarbalkanıgeçen'i (38) cep telefonu ile başkasıyla mesajlaştığı iddiasıyla 88 bıçak darbesiyle öldüren Erkan Sakarbalkanıgeçen (40), yargılandığı davada verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, "haksız tahrik indirimi" uygulanarak 15 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

DHA'da yer alan habere göre, Edirne'de fabrika işçisi olan Erkan Sakarbalkanıgeçen, iddiaya göre, cep telefonunda başkasıyla mesajlaştığını gördüğü iki çocuğunun annesi eşini iki yıl önce 88 bıçak darbesiyle öldürdü. Cinayetin ardından tutuklanan ve Edirne 1'inci Ağır Ceza Mahkemesinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan Erkan Sakarbalkanıgeçen, karar duruşmasına çıktı. Duruşmada tutuklu yargılanan Sakarbalkanıgeçen, avukatları, öldürülen kadının ailesinin avukatları ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün vekili katıldı.

SAVCI TAHRİK İNDİRİMİ İSTEDİ

Esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, sanığın, "Eşi kasten öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış hapis cezası ile cezalandırılmasını, verilecek cezada ise "haksız tahrik" hükümlerinin uygulanarak 18 yıldan 25 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Öldürülen kadının ailesinin avukatı, mütalaaya "haksız tahrik" hükümlerinin uygulanmaması yönünden katılmadıklarını belirtti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü vekili de sanığın herhangi bir indirim uygulanmadan üst sınırdan cezalandırılmasını talep etti. Sanık avukatı ise ağır tahrik indiriminin uygulanmasını istedi.

"PİŞMANIM" DEDİ, CEZASINA İNDİRİM YAĞDI

Duruşmada son sözleri sorulan Erkan Sakarbalkanıgeçen, cinayeti işlediği günün öncesinde eşine boşanma davası açtığını belirterek "Gerekli mercilere başvurdum. Kaçtım. Öldürmek gibi bir niyetim yoktu. Allah kimsenin başına vermesin. Pişmanım. Böyle olmasını istemezdim" dedi.

Mahkeme heyeti, sanık hakkında, "Tasarlayarak ve canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme" suçundan açılan davada eylemin, "Eşe karşı kasten öldürme" suçunu oluşturduğuna hükmetti. Sanığa önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren mahkeme, "haksız tahrik indirimi" ve "takdiri indirim" uygulayarak, cezayı 15 yıl 10 ay hapis cezası olarak kararlaştırdı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Chair of İzmir Branch No 7 of Genel-İş Trade Union, Kemal Köroğlu: There’s a need for class trade unionism

SONRAKİ HABER

MSB, Urfa'daki mühimmat patlamasının nedenini "mevsimsel değişiklik" diye açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa