19 Haziran 2019 12:49

Erdoğan seçim öncesi son kozunu oynuyor: Sert söylemleriyle yeniden başrolde

Seçime günler kala Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yeniden strateji değiştirdi. Erdoğan, sert ithamları ve kutuplaştırıcı söylemiyle yeniden başrole soyunurken siyaset meydanında gerginliğin dozu arttı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

23 Haziran İstanbul seçimine sayılı günler kala gidişattan memnun olmayan AKP ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yeniden strateji değiştirdi. Erdoğan hafta başından bu yana seçimin partisi adına baş aktörü olarak yeniden ön plana çıkarken Ekrem İmamoğlu’ya yönelik sert sözler kullandı. Erdoğan’ın seçim gününe kadar bu stratejiyi sürdüreceği belirtiliyor.

31 Mart’taki yenilgide Erdoğan’ın çok göz önünde olması, MHP ile ortak yürütülen beka söylemi ve Kürtleri dışlayıcı açıklamaların rol oynadığı düşüncesiyle 23 Haziran stratejisini değiştiren AKP bu süreçte “Türkiye ittifakı” söylemini gündeme getirdi ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ı vitrine koydu.

Yıldırım, 31 Mart’ta yoğun olarak Ekrem İmamoğlu’yu destekleyen Kürtlerin oylarını yeniden alabilmek adına Diyarbakır ziyaretinde, daha önce Erdoğan’ın kabul etmediği “Kürdistan” ifadesini dahi kullandı.

Ancak son olarak Ekrem İmamoğlu ile çıkılan ortak yayında da Yıldırım’ın beklenen performansı gösterememesi Erdoğan’ı yeniden “sahneye” çıkardı. Erdoğan, konuşmalarında hakarete varan ifadeler kullanarak muhalefeti ve İmamoğlu’yu suçladı.

MUHALEFETE “AZGIN AZINLIK” DEDİ

Pazartesi günü yaptığı açıklamada muhalefet için “Azgın azınlık” diyen Erdoğan’ın şu sözleri bu bakımdan dikkat çekiciydi: “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'ye geçtiğinde asıl değişecek olan medeniyet, tarih, kültür anlayışından savrulma olacaktır. İşte Bilecik'te duvarlardan Osmanlı motiflerini duvardan kazıdılar. Gezi olaylarında ve daha çok örnekte tezahürlerini gördüğümüzde CHP faşizminin bu şehre karabasan gibi çökmesi olacaktır. Azgın azınlığın bu şehrin dokusunu, kadim karakterini bozmasına izin veremeyiz.”

SEÇİMİ MURSİ’YE BAĞLADI, MEDYAYA MANŞET TALİMATI VERDİ

Erdoğan salı günü de bu performansını sürdürdü. Mısır’ın devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ölümü sonrası Mursi ve Mursi’nin ölümüne neden olanların İstanbul seçiminde de karşıt tarafları oluşturduğunu iddia eden bir konuşma yapan Erdoğan, Ekrem İmamoğlu-İsmail Küçükkaya görüşmesine dair yürütülen tartışmayı da gündemine aldı. Erdoğan, gazetelerin bir gün sonra atacağı manşetleri meydandan belirleyen konuşmasında “Yarın medyada çok daha önemli bir şey göreceksiniz. Bu televizyon programı öncesi moderatörle nerede, nasıl buluştular, bunu göreceksiniz” dedi.

“ÖZÜR DİLEMEZSE O MAKAMA GELEMEZ”

İmamoğlu için “FETÖ” göndermeleri yaptığı konuşmasında “Yalan bunların genine işlemiş” diyerek suçlamalarını sürdüren Erdoğan, Ordu’daki krize de değindi. Erdoğan, İmamoğlu’nun “İt” dediği iddia edilen Ordu Valisi Seddar Yavuz’dan özür dilemediği müddetçe İBB başkanlığı makamına gelemeyeceğini savundu.

SELVİ: HEDEF SAADET OYLARI

Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi, Erdoğan’ın bu performansını seçime kadar devam ettireceğini belirtti.

AKP’nin bu süreçte temel olarak Saadet Partisi oylarını hedefleyeceğini söyleyen Selvi, Erdoğan’ın programına ilişkin şu bilgileri verdi: “Erdoğan 4 ilçede açılışlara katılıp meydan konuşması yapacak. 10’a yakın ilçede ise otobüsün üzerinde selamlama turu olacak. Tabii meydanda ya da caddelerde toplanan partililere otobüsün üzerinden kısa selamlama konuşması yapılacak.”

SARIKAYA: SAKİN HAVA YERİNİ FIRTINAYA BIRAKIYOR

Habertürk Yazarı Muharrem Sarıkaya ise “Bugüne kadar sakin bir havada devam eden yenilenen seçimin bundan sonraki dört günde fırtına gibi şiddetini arttırarak devam edeceği açık” dediği yazısında “Bu kez aykırı söylem CHP yerine, doğrudan adayı Ekrem İmamoğlu üzerine kurulacak. Bir süredir Ordu VIP salonu üzerinden yürütülen propagandaya yenileri eklenecek” dedi. Sarıkaya, AKP’nin İmamoğlu’ya yönelik “Pontus” söyleminin tepki çekmesi sonrası benzer ifadeleri ev ziyaretlerinde kullanmayı sürdürdüğünü aktardı. Sarıkaya’ya göre bu ziyaretlerde “Kendisi Rum… İsraftan söz ettiği cenazelerimizin yıkanmaması” yönünde ifadeler kullanılıyor. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

AKP, ev ziyaretlerinde “İmamoğlu Rum, cenaze yıkanmasın istiyor” diyor

SONRAKİ HABER

Ülke genelinde hava sıcaklığı 2 ila 4 derece artacak (20 Temmuz 2019)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa