İmamoğlu-Yıldırım karşılaşmasında 'FETÖ' gerilimi

İBB Başkan Adayı Binali Yıldırım, İmamoğlu ile katıldığı programda FETÖ ile ilişkisi olmadığını iddia etti; sosyal medyaya geçmişten videolar düştü.

17 Haziran 2019 10:28
Paylaş

İBB Başkan Adayları Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı ortak yayında gerilime neden olan başlıklardan birisi ise ‘FETÖ’ ile ilişkiler oldu. Binali Yıldırım’ın programda Ekrem İmamoğlu’nun ‘FETÖ’ ile ilişkili olduğunu iddia etmesi üzerine, programın moderatörü İsmail Küçükkaya İmamoğlu’ya “Siz belediye başkanı olunca bunlarla mücadelede ne yapacaksınız? Siz bunların yurtlarına gittiniz mi, FETÖ elebaşını ziyaret ettiniz mi?” sorusunu yöneltti.

İMAMOĞLU: UZAKTAN YAKINDAN İLİŞKİM YOK

İmamoğlu bu soruya, “Benim uzaktan, yakından ilgim, ilişkim. Ben devlete inanırım. İşte FETÖ gibi örgütlerin yok olması adına mevcut vakıflarla işbirliği yapılarak. Zaten başımızda bir bela, bir FETÖ terör örgütü oluştu. Devletine inanan, kalıcı, devletin güçlenmesine inanan bir ahlaktan geliyoruz. Terör örgütlerinin hiçbirisiyle zerre ilişkimiz olamaz” yanıtını verdi.

Programın devamında Küçükkaya’nın bu soruyu Yıldırım’a iletmemesi izleyicilerin tepkisini çekti. Sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine Küçükkaya bu kez aynı soruyu Yıldırım’a yöneltmek zorunda kaldı. Yıldırım ve Küçükkaya arasında geçen diyalog şu şekildeydi:

Küçükkaya: Siz hayatınızda FETÖ'nün yurtlarında kaldınız mı, okullarına gittiniz mi, örgüt elebaşını gördünüz mü?

Yıldırım: Yok, yok, ben ne örgüt elemanı Feto’yu görmüşüm, ne de yurtlarında kalmışlığım yok.

CENAZE TÖRENİNE KATILMIŞTI

Gülen cemaatiyle herhangi bir ilişkisi olmadığını iddia eden Yıldırım, daha önce Fethullah Gülen’in kardeşi Hasbi Nidai Gülen Erzurum’daki cenaze törenine dönemin bakanları Recep Akdağ ve Faruk Çelik ile birlikte katılmıştı.

Yıldırım, ayrıca defalarca kez Gülen cemaati tarafından düzenlenen etkinliklerde yer almış ve Gülen’in şiirlerini okumuş, ona methiyeler dizmişti. Gülen cemaatinin İzmir'de düzenlediği Türkçe Olimpiyatları etkinliğinde konuşan Yıldırım, Gülen'in bir şirine atıfta bulunarak Türkçe için "Kalmasın alâka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül, diyen Fethullah Gülen Hocaefendinin dilidir" ifadelerini kullanmıştı.(HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Binali Yıldırım, ‘İstanbul’ diye İzmir’in verilerini mi anlattı?

SONRAKİ HABER

Dersim’de 29 bölge geçici özel güvenlik bölgesi ilan edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa