11 Haziran 2019 21:09
Son Güncellenme Tarihi: 12 Haziran 2019 00:24

İmamoğlu’dan 'canlı yayın' açıklaması: Yıldırım soruların görüşülmesini istedi

İBB Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, birlikte katılacağı televizyon programı için Binali Yıldırım’ın soruları istediğini iddia etti. Yıldırım bu iddiayı yalanladı.


Ekran görüntüsü NTV ve Star TV'de yayınlanan Ekrem İmamoğlu ile Özel Röportaj programından alınmıştır.

Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, AKP Adayı Binali Yıldırım ile birlikte katılacağı televizyon programına ilişkin, “Zihinlerinde hangi sorular varsa sorulması taraftarıyım. Sayın Yıldırım soruların görüşülmesini talep etmiş” dedi. AKP'nin İBB Adayı Binali Yıldırım ise bu iddiayı yalanladı. Yıldırım, Twitter'dan yaptığı paylaşımda "Varsa elinde kanıt ispatlasın yoksa da özür dilesin. Bunun adı basitliktir" ifadelerini kullandı.

 

GAZETECİ İSMAİL KÜÇÜKKAYA "SORULAR İSTENDİ" İDDİALARINI YALANLADI

Canlı yayın programının moderatörlüğünü üstlenecek olan Gazeteci İsmail Küçükkaya'dan da açıklama geldi.

Habertürk'te Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke Tek canlı yayına bağlanan Gazeteci İsmail Küçükkaya, yayında sorulacak soruların önceden verildiği iddialarını yalanladı. Küçükkaya, "Ekrem İmamoğlu ile konuşmadım ve hazırlamış olduğum soru yok. Binali Yıldırım'ın benden böyle bir talebi olmadı, olamaz. Yayından önce de hiç kimsenin bunu benim dışımda bilmesi mümkün değil. Kimseye vermem ben onları" şeklinde konuştu.

İBB Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, NTV ve Star TV ortak yayınında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlıyor. İmamoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“Başından beri hangi televizyonu, hangi moderatörü istiyorsanız hazırım demiştim. Bunu 31 Mart öncesinde de söylemiştim. Ama maalesef kabul görmedi. Bence burada psikolojik bir süreç var ya da stratejik bir süreç var. Israrlı çabamın kabul görmesi sevindirici. Böyle bir ortamın sağlanması mutluluktur ama bu yenilenen seçimde demokrat bir hava oluşturulduğuna dair bir belirti değildir. Moderatör konusuna hiç girmedim.

"YILDIRIM SORULARI İSTEDİ"

Zihinlerinde hangi sorular varsa sorulması taraftarıyım. Şahsen bana soruları yollamasa da olur. Elbette ki eşitliğin korunması halinde.

Bir gazeteci bir adaya hangi soruları özgürce sorabiliyorsa, aynı duyguları bir başka adaya da hissettirerek sorularını hazırlayabilmeli diye düşünüyorum. Benim bakışım bu. Bu konuda çok netim ama Sayın Yıldırım soruların görüşülmesini talep etmiş. Danışmanıma bu ifadelerimi söyledim. Biz müdahale eden değil sadece gözetleyen konumda olalım.

KARADENİZ GEZİSİ

Öncelikle şunu söyleyeyim. Ben bir bayram tebriği için Trabzon’a gittim. Çünkü oralıyım. Köyümde birkaç yüzyıldır yaşayan bir aileyiz. Bizim bir geleneğimiz var. Ata mezarlarımız var. Bayramlaşma ötesinde bir şey yaşadık. Bence Karadeniz'in yaşadığı en büyük bayramlaşmaydı. Muazzam bir şey.

Ben bir özel uçak kiralayarak Trabzon'a gittim. Trabzon'da beni nereden karşılayacaklar bilmem ki. Gittiğimiz yerde sorumlu insanlar var. Bizi VIP'ten karşıladılar. Geldik otobüsümüze bindik köyümüze gittik. Ertesi sabah bayramlaşmanın büyük bir kalabalığa dönüşmesini yaşadık. Derken bu güzel buluşmayı örtmek isteyen bir anlayış. Görünen figür Ordu Valisi'dir. Bir tuzak kuruldu bize.

“VALİ BEY, KİMİN TALİMAT VERDİĞİNİ AÇIKLAMALI”

Ben oraya gidene kadar nereden çıkacağız onu bilen birisi değilim. Havaalanına girdik, VIP'nin giriş bariyerleri açıldı. Arabaları çektik. Orada insanlarla fotoğraf çekinmeye başladım. Benim annem, babam, kız kardeşim x-ray cihazından geçti.

İçeri girdiğimizde bir bağrışma, çağrışma. Ne oluyor ne bitiyor dediğimde. Annemle karşılaştım, benzi atmış. ‘Biz her yerden gideriz evladım’ diyor. ‘Buradan girişimizi yasakladılar’, ‘Kim yasakladı’ dedim.

Bu bir tuzak dedim. Polislerle direnç varmış gibi gösteriyorlar. Günün sonunda polislere ‘Kusura bakmayın, bu sizinle olan bir olay değildir. Hakkınızı helal edin’ deyip geçtik.

Konuşacaksa basın, medya, 1 milyona yakın insanın Karadeniz sahilinde bizi karşılamasını konuşsun. İnsanların gösterdiği ilgiye uygulanmış, provoke edilmiş bir süreçtir. Vali Bey'e kim talimat vermiştir, onu sorgulamak lazım. Vali bey bize tuzak kurmuştur. Kim talimat vermiş açıklasın.

KOÇ HOLDİNGDEN UÇAK KİRALANMASI

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100 yıllık bir kuruluşunu hangi ithamla suçluyorsunuz. Sizin şu an bağlı olduğunuz bir grubun, iktidar partisiyle olan münasebetinin milyonda biri kadar o grupla münasebetim yoktur.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP’li Süleyman Girgin: Çocuk işçi ölümleri araştırılsın

SONRAKİ HABER

Cim bom 21 yıl sonra Kadıköy'de kazandı | Fenerbahçe 1 - 3 Galatasaray

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...