11 Haziran 2019 14:37

Çiğdem Toker'e açılan 50 bin TL'lik dava reddedildi

Gazeteci Çiğdem Toker’e “PTT'nin itibarını zedelediği” iddiasıyla açılan 50 bin TL'lik tazminat davası, Ankara 20. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedildi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Gazeteci Çiğdem Toker’in Cumhuriyet’te çalıştığı dönemde kaleme aldığı “PTT'nin ayrıcalıklı şirketi” başlıklı yazısına yönelik “PTT'nin itibarını zedelediği” iddiasıyla açılan dava reddedildi.

20. Asliye Hukuk Mahkemesinin yasal şartlar oluşmadığı gerekçesiyle 50 bin TL’lik tazminatı reddettiği davaya çok sayıda gazeteci de katılarak destek verdi. Davacı vekili, Gazeteci Çiğdem Toker’in şirketin saygınlığını zedeleyerek PTT’yi usul ve yasaya aykırı olarak ihale gerçekleştiren bir şirket gibi lanse ettiğini savundu ve tazminat şartlarının oluştuğunu öne sürdü. Ayrıca Toker’in ekonomik durumunun araştırılması için yazılan müzekkereye de itiraz eden davacı vekili, “Tirajı yüksek bir gazetede gazetecilik yapan bir gazetecinin gelirinin daha yüksek olması gerekirdi” dedi.

Davanın reddine karar verilmesini talep eden Toker’in avukatı Evrim İnal, “Dava konusu olan resmi yayın TBMM tutanaklarından alınarak yayınlanmıştır. Görünür gerçekliğe uygun olarak haber yapılmıştır. Kişilik haklarının ihlali söz konusu olmayıp davanın reddine karar verilmesini talep ediyorum” ifadesini kullandı.

“KAMU YARARI GÖZETEREK HABER YAPTIM”

Davacı vekilinin müzekkereye itirazı üzerine tüm ekonomik koşullarını mahkemeye ilettiğini ifade eden Çiğdem Toker, “Gelir durumu ile saklanan bir şey yok, bu esas konuyu yanıltmasın. Ben kamu yararı gözeterek TBMM KİT Komisyonu'nda görüşülen beyanları ve milletvekillerinin gündeme getirdiği konuları resmi tutanaklara uygun şekilde haber yaptım. Hakkımda açılan dava haksız ve yersizdir, reddini talep ediyorum” diye konuştu.

Ankara 20 Asliye Hukuk Mahkemesi beyanların ardından, manevi tazminatı gerektirecek yasal şartlar oluşmadığından ve açılan davanın da ispat edilememiş olmasından davayı reddetti. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Almanya’da Ekrem İmamoğlu’yla dayanışma etkinliği

SONRAKİ HABER

Fırtına Vadisi'nde kaçak yapıların yıkımı başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...