15 Ocak 2018 16:36

Çiğdem Toker’e 1.5 milyonluk dava: Amaç korkutma ve sindirme

Cumhuriyet Yazarı Çiğdem Toker’e, Agrobay Seracılık tarafından “Rusya’ya domatesler de ‘Bayburt’tan” yazısı nedeniyle 1.5 milyon TL'lik dava açıldı.

Paylaş

Meltem AKYOL
İstanbul

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Çiğdem Toker’e, Agrobay Seracılık tarafından “Rusya’ya domatesler de ‘Bayburt’tan” başlıklı yazısı nedeniyle 1.5 milyon TL’lik dava açıldı. 

Gazetemize konuşan Toker, davanın korkutma ve sindirme amaçlı açıldığının belirtti. Davaya tepki gösteren RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ise eleştirel finans haberciliği tazminata boğmak isteniyor diyerek davaya tepki gösterdi.

ŞİRKET ELEŞTİREL YAZIYI ‘SALDIRI’ SAYDI

Agrobay Seracılık şirketi herhangi bir tekzip, açıklama ya da bir suç duyurusunda bulunmaksızın, Toker’e yazısı nedeniyle doğrudan dava açtı. Dava dilekçesinde ise “Kamuoyu önünde küçük düşürüldüğünü” ve “Ticari itibarlarının sarsıldığını” iddia ederek, “kişilik haklarımıza ve ticari itibarımıza saldırı dolayısıyla uğradığımız zararın bir nebze de olsa tatmini amacıyla 1.5 milyon lira manevi tazminata hükmedilmesini talep ediyoruz” dedi.

Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi ise davayı kabul etti. Toker’in avukatları ise şirkete açtığı davaya ilişkin cevap yazacak.

‘1.5 MİLYON SÜRREAL BİR RAKAM’

Davaya ilişkin konuşan Çiğdem Toker, geleneksel gazetecilikte kulis bir haber üzerinden, yazı yazdığını ve yazının tarafların gazete haberlerine de yansımış soru işaretlerini, kendi tartışmalarını aktarmaktan ibaret olduğunun altını çizdi. Toker, “ 1.5 milyon sürreal, gerçeklikle bağı olmayan bir rakam. Korkutma ve gözdağı verme amaçlı olduğunu düşünüyorum. Korkup sinecek halimiz de yok tabii” dedi.

‘ELEŞTİREL FİNANS HABERCİLİĞİ TAZMİNATA BOĞULUYOR’

Davaya tepki gösteren Sınır Tanımayan Gazeteciler (RFS) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu İse “Eleştirel finans haberciliğini tazminata boğmanın kökleştiği bir ortamda bir Agrobay Seracılık Şirketi, Rusya’ya domates ihracatına dair yazıdan, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Çiğdem Toker’e, 1,5 milyon TL’lik dava açabiliyor. Buna hoşgörü göstermiyoruz!” dedi.

Gazeteci Hale Gönültaş ise Toker’e açılan davaya ilişkin sosyal medya hesabından, “Agrobay firması Çiğdem Toker’e trilyonluk dava açan Agrobay’ın avukatı Sedat Aksakallı (2014) Soma’daki zeytin ağaçlarını bir gece dozerle yok eden Kolin Ş. Grubunun da avukatı. Kolin’de o dönem Enerji İşleri Genel Müdürü olan Murat Zekeriya Aydın artık kamuda Enerji İşleri Genel Müdürü” diye yazdı.

TOKER ‘1.5 MİLYONLUK YAZI’DA NE ANLATTI?

Çiğdem Toker, Cumhuriyet gazetesinde 15 Kasım 2017’de “Rusya’ya domatesler de ‘Bayburt’tan” başlığı ile kaleme aldığı yazıda, Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizinin kısmen çözülmesi ile Rusya’ya başlayan domates ihracatı için seçilen şirketlere ilişkin iddiaları gündeme getirdi. İhracat için “Özaltın, Süral ve Agrobay” isimli üç şirketin Rusya tarafından belirlendiği iddialarına karşın Toker, bunun aksinin iddia edildiğini belirtti. 
Üç şirketin adının Türkiyeli yetkililerce Rusya’ya iletildiğinin konuşulduğunu aktaran Toker yazısında, Agrobay’ın bünyesinde yer aldığı Bayburt Grupun diğer inşaat şirketlerinin  altyapı ihalelerinde, özellikle davet yöntemli olarak büyük bedelli işler almasıyla öne çıktığına dikkat çekti. “ TCDD’nin davet yöntemiyle verdiği Sapanca-Geyve YHT altyapı/ üstyapı inşaatını 2 milyar TL’ye yapacak olan Özgün Yapı’nın, 3. havalimanını kente bağlayacak 1 milyar avroluk Gayrettepe hattını yapmak üzere Ulaştırma Bakanlığınca seçilen Kolin-Şenbay ortaklığındaki Şenbay’ın, 1.1 milyar TL’lik Rize Havalimanını Cengiz’le birlikte yapmakta olan Aga Enerji’nin de kardeş kuruluşu” diyerek alınan ihaleleri sıralayan Toker, “Gelgelelim, domates ihracatı yapabilecek koşulları taşıyan benzer niteliklerde çok sayıda şirket olduğu hatırlatılıyor. Hal böyleyken, uzun bir yasak döneminden sonra Rusya’ya 50 bin ton ihracat yapacak üç firmadan birinin, son dönemlerin gözde girişimcisi Bayburt Grup bünyesinde yer alması, seçimdeki kriterlerinin gerçekten objektif olup olmadığı sorusunu da beraberinde getiriyor” diye yazdı.
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Silivri'de elbise verilmiyor, tek tipe hazırlık yapılıyor'

SONRAKİ HABER

Birlikte yaşadığı kişi tarafından vurulduğu iddia edilen kadın yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa