03 Haziran 2019 16:18

Ömür biçilen hasta tutukluya ATK bir ay sonrası için randevu verdi

Mardin Cezaevinde 86 gün açlık grevinde kalan ve doktorların bir ay ömür biçtiği Nizamettin Yılmaz'ın tahliyesi için gerekli ATK raporu için bir ay sonrasına randevu verildi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Mardin Cezaevinde tecride karşı 86 gün açlık grevinde kalan Nizamettin Yılmaz'ın akciğerleri iflas etti. Doktorların "Bir ay bilemedin bir yıl" diyerek ömür biçtiği Yılmaz'ın tahliyesi için gerekli olan Adli Tıp Kurumu (ATK) raporu için bir ay sonrasına randevu verildi.  

Mardin E Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Nizamettin Yılmaz, açlık grevini sonlandırdıktan sonra kronik akciğer hastalığı nedeniyle Mardin Devlet Hastanesine ardından Diyarbakır'da bir hastaneye sevk edildi. Yılmaz, geçtiğimiz 30 Mayıs'ta yeniden cezaevine sevk edildi. Sağlık kontrollerinin ardından akciğerinin iflas ettiği tespit edilen Yılmaz'ın, tutuklu bulunduğu cezaevinde ara ara nefes almakta zorlandığı ve boğulma tehlikesi geçirdiği bildirildi. Yılmaz, kendisiyle görüşen avukatlara da doktorların kendisi için "Bir ay bilemedin bir yıl daha yaşarsın" sözleri ile ömür biçtiklerini aktardı.

Ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olan Yılmaz'ın tahliye edilmesi için ATK'ye "cezaevinde kalamaz" raporu alınması amacıyla başvuruda bulunuldu. ATK, Yılmaz'a bir ay sonrası için randevu verdi.  

Kardeşi Şerafettin Yılmaz ile aynı cezaevinde tutulan 4 çocuk babası Yılmaz, 28 Mart 2018'den beri tutuklu bulunuyor. Yılmaz'ın eşi de aynı iddialarla yargılanıp ceza verilmesi nedeniyle çocukları ile birlikte ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştı. (Mardin/MA)

ÖNCEKİ HABER

Tütün üreticilerinin hapse girmesine neden olacak yasa 1 yıl ertelendi

SONRAKİ HABER

Emek ve Demokrasi Güçlerinden iki çocuğun öldüğü patlama ile ilgili açıklama

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa