03 Haziran 2019 10:23

Ali İsmail Korkmaz katledilişinin 6. yılında Eskişehir'de anıldı

Gezi direnişinde Eskişehir’de polisler tarafından katledilen Ali İsmail Korkmaz için anma etkinlikleri gerçekleştirildi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Gezi direnişi sırasında Eskişehir’de polisler tarafından dövülerek öldürülen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, KESK, TTMOBB, EBTO, DİSK ve Ali İsmail Korkmaz Vakfı'nın (ALİKEV) çağrısıyla Eskişehir’de anıldı.

Anma etkinlikleri kapsamında ilk olarak Ali İsmail Korkmaz’ın öldürüldüğü Sanayii Sokak’ta bir basın açıklaması düzenlendi. Platform adına basın açılamasını okuyan EBTO Şube Başkanı Akif Aladağ, "Bu sokakta Ali İsmail’i kaybetmedik. Onun şahsında yeni bir hikaye, yeni bir destan yazmaya başladık" dedi. Belediye yönetimlerine çağrı yapan Aladağ, sokağın ardının "Ali İsmail Korkmaz Sokağı" olmasını ve sokağa Ali İsmail’in heykelinin yapılmasını talep ettiklerini dile getirdi.

Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz ise, "Bir oğlum gitti, ama şu an binlerce çocuğum var. Ali ve düşleri yaşıyor, hep beraber bu düşleri büyütüyoruz." dedi.

Anma etkinliklerinin devamında Zübeyde Hanım Kültür Merkezinde bu sene dördüncüsü düzenlenen Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri Töreni gerçekleşti. Bu seneki ödüle 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği ve Gazeteci Ayşenur Arslan layık görüldü. Etkinlik kapsamında Dernek Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun ve Ayşenur Arslan’ın katıldığı bir söyleşinin ardından Yönetmen Kazım Kızıl’ın çektiği "Emel Anne" belgeseli gösterildi. (Eskişehir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Mayıs ayında enflasyon yüzde 0.95 yükseldi, yıllık gıda enflasyonu yüzde 28.44

SONRAKİ HABER

Dersim’de 29 bölge geçici özel güvenlik bölgesi ilan edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa