02 Haziran 2019 13:28

İsraf konusu cumhurbaşkanına hakaret sayıldı

Kadıköy'de İBB'nin israfları ve vakıflara aktardığı paralarla ilgili bildiri dağıtan kişiler karakola götürüldü.

Kadıköy'de polisin "suç unsuru" bulduğu bildiri. | Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin tekrarlanması sebebiyle Kadıköy’de başlatılan "Demokrasi Kazanacak" seçim kampanyası kapsamında gün boyunca dağıtılan el bildirilerinin cumhurbaşkanına hakaret suçu taşıdığı iddiasıyla kolluk kuvvetleri tarafından katılımcılar ifadeye çağrıldı ve bildirilere savcının kararıyla el konuldu.

Halkın yoğun ilgisini çeken "Demokrasi Kazanacak" seçim kampanyası kapsamında Kadıköy Rıhtım Caddesinde Eminönü- Karaköy vapur iskelesi önünde açılan stant akşam saatlerinde toplandı. O anda standa bulunan kampanya katılımcılarından Bülent Yoldaş, Seymen Demircan, Muhammed Turgut ve Can Deniz Eraldemir ifadeleri alınmak üzere Kadıköy Polis karakoluna götürüldü.

Sayıştay raporlarında geçen ve Ekrem İmamoğlu'nun kamuoyuna açıkladığı israf belgelerinin yer aldığı bildirinin ön yüzüne işlem yapmadıklarını belirten kolluk kuvvetleri, arka yüzünde para aktarılan vakıfların bilgilerinin olduğu kısım için "hakaret suçu" işlendiği iddiasında bulundu. Fakat bu suça işaret eden herhangi bir cümle ya da kelime belirtilmedi.  İfadeleri alınan katılımcılara “Demokrasi Kazanacak” kampanyasının ne olduğunun sorulması dikkat çekti.

BU İLK DEĞİL

Daha önce de Kadıköy'de cumhurbaşkanına hakaret suçuyla Emek Partisi üyeleri gözaltına alınmış, toplu ifadeye çağırma kamuoyunun bilgisine yansımıştı.

İfadeleri alınan katılımcılar Numune hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra serbest bırakıldılar. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Almanya’da SPD’nin çöküşü: Partiye başkan dayanmıyor, Nahles istifa etti

SONRAKİ HABER

10 Ekim Ankara Katliamı davası kitabı "Duymak Zorundasınız" Eskişehir'de tanıtıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa