31 Mayıs 2019 18:10

Viyana’da öğrencilerden dev iklim yürüyüşü

Avusturya’nın başkentinde 40 bin öğrenci “Biz ödevimizi yaptık sıra sizde” diyerek iklim için yürüdü. Yürüyüşe dünya çapındaki eylemleri başlatan genç Greta Thunberg de katıldı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Gökhan GÜNEŞ
Viyana

Avrupa’da öğrencilerin iklim politikalarına dikkat çekmek ve hükümetleri doğru politikalar almaya çağırmak amacıyla her cuma düzenledikleri iklim gösterileri sürüyor.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da da bugün yaklaşık 40 bin öğrenci bir araya geldi. Eylemlerin Avrupa çapında örgütleyicisi sayılan 16 yaşındaki İsveçli Greta da bugün Viyana’daki yürüyüşe katıldı.

Öğrenciler, #NoFutureOnADeadPlanet (Ölü gezegende gelecek olmaz) çağrısıyla şehir merkezindeki “Kahramanlar Meydanı”nı doldurdu. Meydandan öğrenciler eski ismi “Stalin Meydanı” olan Schwarzenberg Meydanına kadar yürüdü.

Yapılan konuşmalarda, 8 milyon olarak tahmin edilen bitki ve hayvan türlerinin en az 1 milyon kadarının yok olmakla karşı karşıya olduğu, küresel ısınmanın 1,5 dereceyle sınırlandırılmaması durumunda insanlığın da sonunun geleceği uyarıları yinelendi.

BİZ ÖDEVİMİZİ YAPTIK SIRA SİZDE

Öte yandan, binlerce bilim insanı, sanatçı ve aydının insanının da öğrencilerin taleplerini destekledikleri ve öğrencilerin yanında olacakları açıklamaları coşkuyla karşılandı.

Ağırlıklı olarak ve coşkuyla “Biz ödevimizi yaptık, sıra sizde”, “Sizler harekete geçene kadar grevdeyiz”, “Gezegen ölürse, gelecek de olmaz”, “Biz buradayız ve haykırıyoruz, çünkü siz geleceğimizi çalıyorsunuz” sloganları atıldı.

Yürüyüşe, dünya çapındaki iklimi koruma ve gelecek yürüyüşlerinin kıvılcımını çakan kişi olarak tanınan 16 yaşındaki İsveçli öğrenci Greta Thunberg de katılarak destek verdi. Greta’nın katılımı, yürüyüşü daha kitlesel kıldı.

ÖNCEKİ HABER

İzmit Belediyesi sadece TÜGVA'ya 1 Milyon lira aktarmış!

SONRAKİ HABER

Kütahyalı'nın Boşnaklara hakaret davasında yakalama kararının infazı beklenecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa