26 Mart 2019 08:42
Son Güncellenme Tarihi: 27 Mart 2019 19:22

Rabia Naz'ın babası Şaban Vatan: Dosya neden kapatılmaya çalışılıyor?

11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümüyle ilgili Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan açıklama yapıldı.

Rabia Naz'ın ailesi | Fotoğraf: DHA

Paylaş

11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümüyle ilgili Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan açıklama yapıldı. Açıklamada soruşturmanın devam ettiği, ölüm nedeniyle ilgili yeni iddialar sonucunda Adli Tıp raporları incelenmekte olduğu belirtilse de baba Şaban Vatan'ın iddialarının incelendiğine dair noktaların bulunmaması dikkat çekti.

Savcılık açıklamasında "Olayla ilgili soruşturmaya derhal başlanmış, olay yeri incelemesi ve otopsi işlemleri hızla yerine getirilmiştir. Soruşturma halen devam etmektedir. Soruşturma kapsamında bütün iddia ve ihtimaller titizlikle değerlendirilmektedir" deniliyor. "Olayın bir trafik kazası olabileceği yönündeki görgüye dayanmayan iddialar" ifadesinin yer aldığı açıklamada "Bu kapsamda değerlendirilmiş ancak bu iddialar elde edilen bulgularla doğrulanamamıştır. Olay yerinde yapılan incelemelerde kan izi, fren izi ve araç çarpmasına ilişkin herhangi bir delil ve emare bulunamamıştır" denildi.

Ancak Baba Şaban Vatan, olayın bir trafik kazası olduğunu iddia ederken kazanın evin önünde değil, başka yerde olduğunu ve Rabia Naz'ın yaralı halde evinin önüne bırakıldığı yönünde iddialarını öne sürüyor.

Açıklamada ayrıca soruşturmaya bakan savcının değiştirildiği iddiasının "gerçek dışı" olduğu, soruşturmayı yürüten ilk savcının 2018 yılında evlendiği ve kendi talebiyle tayin olduğu belirtildi.

BABA ŞABAN VATAN HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Başsavcılığın açıklamasında baba Şaban Vatan ile ilgili soruşturma başlatılması ile ilgili şu ifadeler yer aldı:

“Rabia’nın babası Şaban Vatan'ın bazı akrabalarını tehdit ettiği yönünde Görele Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet başvuruları yapılmıştır. Son olarak kardeşinin başvurusu üzerine 11/02/2019 tarihinde Şaban Vatan hakkında soruşturma başlatılmış, bu soruşturma kapsamında ilgilinin psikiyatrik rahatsızlıkları bulunduğu kardeşi tarafından iddia olunmuştur. Resmi kurumlar nezdinde yapılan araştırmaların iddiaları doğrulaması üzerine, ilgilinin cezai ehliyeti bulunup bulunmadığının tespiti amacıyla rapor alınmasına ihtiyaç duyulmuştur. Kanunen zorunlu olan bu işlemlerin kamuoyuna 'gözaltına alınma' olarak yansıtılması üzüntüyle karşılanmıştır. Başsavcılığımız olayın aydınlatılması ve cevapsız hiçbir soru kalmaması için soruşturmasını titizlikle yürütmektedir."

ADALET BAKANI: GÜVENİYORUZ

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de Twitter hesabından Başsavcılığın açıklamasını paylaşarak şu ifadelere yer verdi:

“Rabia Naz hakkında Giresun Başsavcılığı, soruşturmayı titizlikle yürüterek her ihtimali değerlendiriyor. Süreci biz de yakından takip ediyoruz. Olayı aydınlatacak olan yegane merci savcılık makamıdır; güveniyoruz.”

ŞABAN VATAN: BABA YÜREĞİNİZİ SORGULAYIN

Baba Şaban Vatan ise Bakan Gül'e cevaben Twitter hesabından şu bilgiyi paylaştı:

“Sayın Bakan Beyim Trabzon Adlı Tıp Raporu 'bedensel genel travma' diyor. Ayrıca olay yerinde yavruma ait hiçbir bulgu yok, ayrıca olay yeri inceleme 4 ayrı yerde yaptığı incelemeden asla video kaydı kullanmamış bu suç değil mi? Rabia Naz Vatan cinayeti ile ilgili olan kurumlar ve birimler sayın sorumlular, baba yüreğinizi bir sorgulayın, empati yapın lütfen, bir baba aylardır yavrusunun ardını adaletini ve faillerini arıyor, evlatlarınız olanlar vardır, onların mutluluğu bütün dünyanızdır.”

BARO DOSYAYA MÜDAHİL OLMAK İÇİN BAŞVURU YAPTI

Giresun Baro Başkanı Soner Karademir ise Vatan'ın ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmada, baro olarak dosyaya müdahil olmaya karar verilip Çocuk Hakları Danışma ve Uygulama Komisyonunun görevlendirildiğini, Görele Cumhuriyet Başsavcılığında bu doğrultuda gerekli tüm yasal müracaatlar yapılarak sürecin başlatıldığını bildirdi.

Karademir, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde sosyal medyada, Rabia Naz Vatan'ın ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmayla ilgili baro hakkında birtakım gerçek dışı ithamlar ve paylaşımlar yapıldığını belirtti.

Rabia Naz Vatan'ın vefatı ile ilgili basında çıkan haberler üzerine Giresun Barosunca ilk günden itibaren konunun titizlikle takip edildiğini kaydeden Karademir, “İddialar Baromuzca resen gündemimize alınarak 25 Şubat 2019'da yönetim kurulunca dosyaya müdahil olmaya karar verilip Çocuk Hakları Danışma ve Uygulama Komisyonumuz görevlendirilmiş, Görele Cumhuriyet Başsavcılığında bu doğrultuda gerekli tüm yasal müracaatlar yapılarak süreç başlatılmıştır” ifadesini kullandı.

Karademir, Giresun Barosu olarak ne iktidarlar ne de muhalefetlerden yana olduklarını, sadece hukukun yanında bulunduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Siyasi parti siyaseti değil, sadece hukuk siyaseti yapıyoruz. Zaman zaman iktidardan ve zaman zaman da muhalefetten eleştiri almamız da bunun en güzel göstergesidir. Bu bağlamda küçük bir yavrumuzun hayatının söz konusu olduğu ve ilk günden itibaren titizlikle takip ettiğimiz soruşturmayı sosyal medya hesaplarından tartışarak olası şüphelilere fayda sağlamak niyetimiz olmadığı gibi soruşturmanın selameti açısından da doğru bulmadığımızı, yargılama faaliyetinin bir sosyal medya ağı üzerinden yapılamayacak kadar değerli olduğunu, küçük yavrumuzun hayatının her türlü reklamın, her türlü hesabın ve beklentinin üzerinde olduğunu; hayatını kaybetmesinde sorumlulukları olanların düşünceleri, mevki ve makamları, sıfatları her ne olursa olsun yasalar önünde gereken karşılığı bulmaları için konunun ilk günden itibaren takipçisi olduğumuzu ve bundan sonra da sonuna kadar olacağımızı kamuoyunun bilgisine saygı ile sunarız.”

KARAMOLLAOĞLU'DAN OLAYIN ÖRTBAS EDİLMEK İSTENMESİNE TEPKİ

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da Rabia Naz Vatan’a ilişkin değerlendirmelerde bulundu, olayın örtbas edilmesi çabasına tepki gösterdi.

11 yaşındaki Rabia Naz'ın ölümüne ilişkin Giresun'da bazı siyasilerin olayı örtbas çabalarına tepki gösteren Temel Karamollaoğlu, Nurettin Canikli'nin olaya müdahil olduğu yönündeki iddiaları gündeme taşıdı:
“Rabia Naz olayında intihar süsü verenlerin iddiaları adli tıp raporu ile çürütüldü ve intihar değil bilakis trafik kazası olduğu anlaşıldı. Yaşanan elim hadisenin örtbas edilmesi için bizzat Nurettin Canikli devreye giriyor. Bu durum ülkede adaletin ne derecede acınası bir halde olduğunu gösteriyor.”

YANITLANMAYAN SORULAR

Öte yandan Gazeteci Metin Cihan, Twitter üzerinden Rabia Naz'ın ölümünün aydınlatılması için baba Şaban Vatan'ın sesini duyurmaya çalışıyor. Cihan, Başsavcılığın açıklamasına dair bazı soruları sosyal medya üzerinden paylaştı. Sorulardan bazıları şöyle: 

Cihan geçtiğimiz günlerde Şaban Vatan'ın kendisine gönderdiği ve olay gününe dair şüpheli durumları anlattığı ve yetkililere seslendiği videoları Twitter hesabında paylaşmıştı.

NE OLMUŞTU?

Giresun’un Eynesil ilçesinde 12 Nisan 2018’de evinin önünde yaralı halde bulunan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümü kayıtlara intihar olarak geçti. Baba Şaban Vatan, kızı Rabia Naz’ın intihar sonucu değil bir arabanın çarpması sonucu öldüğünü ve olayın hükümete yakın yetkililer tarafından örtbas edilmeye çalışıldığını iddia ediyor ve sesini sosyal medya üzerinden duyurmaya çalışıyor.

Şaban Vatan, AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin şikayeti üzerine ifadeye çağrılmasının ardından "Bir baba adalet arıyor ama sonuç alamıyor. Bu dosya neden kapatılmaya çalışıyor?" diye sormuştu. Vatan, kızının ölümünden sorumlu tuttuğu kişilerle ilgili sözlerinin ardından defalarca ölüm tehdidi aldığını dile getirmişti.

Geçtiğimiz hafta mahkeme kararıyla ruh ve sinir hastalıkları hastanesine yatırılmak istenen Duvar'dan Serkan Alan'a konuşmuş ve yaşadıklarını anlatmıştı. 

"İDDİAMIN DOĞRU OLUP OLMADIĞI NEDEN ARAŞTIRILMIYOR?"

Akıl hastanesine yatıp yatmayacağı kararının mahkeme tarafından verileceğini, avukatlarıyla gerekli tüm başvuruları yaptıklarını aktaran Şaban Vatan, Eynesil İlçe Emniyet Müdürlüğünden gelen telefona ilişkin ise şunları söyledi:

"Trabzon’daydım. Hastanede üç gün yatmıştır iddiası sunulmuştu, onunla ilgili evrakımı almaya geldim. Eynesil İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden aradılar. ‘Nurettin Canikli’nin senin hakkında suç duyurusu var, onun için ifade vermen gerekiyor’ dediler. Nurettin Canikli yanımızda olacaktı hani? Araştırılması için yardımcı olacaktı hani? Buyurun! Yardımcı olmasını beklerken suç duyurusunda bulundu. Kızımın faillerini ararken bana deli gömleği giydirilmeye çalışılıyor. Ayın 25’inde bana deli gömleği giydirilmeye çalışılırken bugün, 25’inde de Nurettin Canikli Bey hakkımda suç duyurusunda bulunuyor. Ben Nurettin Canikli olayı örtüyor diye iddia ediyorum. Benim iddiamın doğru olup olmadığı neden araştırılmıyor?"

"SENİ YAŞATMAYACAĞIZ" TEHDİDİ

Kızının ölümünü aydınlatmaya çalışırken ölüm tehdidi aldığını, kendisine ve eşine hakaretler edildiğini söyleyen Vatan, bunlarla ilgili de  şikayetlerinin sonuçsuz kaldığını belirterek şöyle devam etti, “Tehdit aldığımın hemen arkasından gidip suç duyurusunda bulundum. Telefonumun HTS kaydının çıkarılmasını istedim. Aylar geçti hâlâ bir şey yapılmadı. Ağza alınmayacak küfürler edildi hem bana hem eşime. ‘Seni yaşatmayacağız’ denildi. Biz bu tehditlerle yaşadık. Tehditleri Giresun Valisine de sundum. Vali Bey durumu kaymakamla görüşebilirsin diye mesaj attı. Bunu da sosyal medyadan yayınladım. Ben bunlarla karşı karşıya kaldım. Adaletle hareket edip her şeyi milletin huzuruna sundum.”

"HERKESİ TEHDİT ETMİŞLER"

Eynesil’in küçük bir yer olduğunu, burada yaşayanların, “Şaban sen merak etme, biz senin arkandayız” dediğini aktaran Vatan, kızının ölümünün ardından şehirde yaşananlara ilişkin şunları anlattı, “Burada herkes herkesi tanır. Herkes de destek oluyor. Olayla ilişkisi olduğunu düşündüğüm kişiler mafya gibi ve insanlar da korkuyor. Ben ilk defa burada evlat mitingi yapmıştım. Dünyada hiçbir örneği yoktur. O süreçte insanlar toplanmıştı ve biz isim zikretmiyorduk. İsim zikretmeye başladıktan sonra insanlar korkuya düştüler. Bana yaptıkları gibi herkesi tehdit etmişler. Çocuğumun afişlerini astırdığım, samimiyetim olan iş yerlerine ‘Onu indireceksin’ diye tepki göstermişler, ‘Sana şu işi vermeyiz, bu işi vermeyiz’ diye tehdit etmişler. Küçük yer olduğu için Eynesil halkı kendini dışarıda tutmaya çalışıyor ama içleri kan ağlıyor.”

İnsanların sesine kulak verdiğini ve mücadelesini, adalet yerine gelinceye kadar sürdüreceğini söyleyen Vatan, “Rabia’nın ardındaki kanıtlar, deliller ve raporlara ardında her kim olursa olsun hakkaniyetli bir şekilde yaklaşılmalıdır. Hiçbir siyasetçinin bir cinayete el uzatma yetkisi yoktur. Biz vatandaş olarak onlara  böyle bir yetki vermedik. Güç kullanarak deli durumuna düşürmeye çalışmak yerine, suç duyurusunda bulunmak yerine çocuğumun ardındaki faillerini teslim etsinler." dedi.

"BU DOSYA NEDEN KAPATILMAYA ÇALIŞILIYOR?"

Kızının ölümüne ilişkin sorumlu tuttuğu kişilerle ilgili  defalarca suç duyurusunda bulunduğunu fakat hiçbirinden sonuç alamadığını söyleyen Vatan, “Bir baba adalet arıyor ama sonuç alamıyor. Bu dosya neden kapatılmaya çalışıyor, yayın yasağı neden getiriliyor? Şaban Vatan’ın kızı geri gelmeyecek ama Ağrı’daki Leyla kızımız gibi niceleri var. Bunlar için bu dosya aydınlatılmalı. Şaban Vatan’ı akıl hastanesine yatırsalar ne fark eder? Şaban Vatan milyonlar oldu. Şaban Vatan’ın eşi Atika Vatan’ı da yatırsınlar. Milletin adalet açlığını kimse engelleyemez” diye konuştu.

Olay yerini defalarca incelediğini, çektiği videolarla sosyal medya aracılığıyla yaşananları detaylıca anlatmaya çalıştığını belirten Vatan, “Ben her şekilde bu durumu deliller ve kanıtlarla ortaya çıkarmaya çalışıyorum. Eski bir evin incelemesi yapıldı ve o evde bir bayan sıvısı çıktı. Bu bayan vücut sıvısının çocuğumun DNA’sıyla eşleştirilmesi gerekirken hâlâ eşleştirilmiyor. Hâlâ dosya dondurucuya alınmış bekletiliyor” dedi.(HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Gazetelerde 'Ne Var Ne Yok?' - 26 Mart 2019 Salı

SONRAKİ HABER

İHD Eş Başkanı Eren Keskin: Nadira Kadirova’nın dosyası kapatılmak isteniyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa