03 Mart 2019 22:18
Son Güncellenme Tarihi: 04 Mart 2019 08:00

Hürriyet, Faruk Bildirici'yi işten çıkardı

27 yıldır Hürriyet'te çalışan Hürriyet Gazetesi Okur Temsilcisi Faruk Bildirici işten çıkarıldı. Bildirici: Ben hep gazetecilik kazansın istedim.

Hürriyet, Faruk Bildirici'yi işten çıkardı

Fotoğraf: @farukbildirici/Twitter

Paylaş

Demirören Grubu’na satılan Hürriyet'ten bir ayrılık haberi daha geldi. 1992’den bu yana gazetede çeşitli görevlerde bulunan, son olarak gazetenin okur temsilciliği görevini sürdüren Faruk Bildirici işten çıkarıldı. 

Bildirici, okurların eleştirilerine yanıt verdiği köşesinde sık sık gazetesinin yaptığı hatalara da değiniyor ve meslek ilkelerini anımsattıyordu. Bildirici, geçtiğimiz pazartesi kaleme aldığı "Olay yok yanıt var" başlıklı yazısında Hürriyet'in, üniversite öğrencisi Merve Demirel'in polis tarafından taciz edilmesi karşısında aldığı tutumu eleştirmişti. Bildirici, köşesinde şu ifadeleri kullanmıştı:

"Elbette İçişleri Bakanı ve parti sözcülerinin taciz iddiasıyla ilgili açıklamalarına gazetede yer verilmesi gerekli. Ama Bakan’ın ve politikacıların sözleri haber taşıyor ise taciz, tacize uğradığı öne sürülen genç kızın sözleri, suç duyurusu ve Ankara Emniyeti’nin konuya ilişkin açıklaması da haber değeri taşıyor demektir. Hatta asıl haber odur. Okurun olayı doğru değerlendirebilmesi için olaya ilişkin bilgilerin eksiksiz ve nesnel bir dille aktarılması gerekirdi. Unutmayalım, eksik ve tek yanlı bilgi, yanlış bilgidir.

Kuşkusuz taciz olup olmadığına yargı karar verecek. Ama şurası açık, polisin gözaltına alınan bir genç kızın kalçasına el atmaya hakkı olamaz. Genç kızın kim olduğunun ya da hangi suçlamayla gözaltına alındığının hiçbir önemi yok.”

Fotoğraf: Faruk Bildirici'nin hurriyet.com.tr'de yayımlanan yazısının ekran görüntüsü

Bildiricinin bu uyarılarının Demirören Grubu’nda rahatsızlıklara yol açtığı belirtildi. Medyaradar, yılbaşından bu yana Bildirici’ye gazete yönetiminden “Bizi eleştirme” uyarıları geldiğini yazdı.

FARUK BİLDİRİCİ: AYRILIK ZAMANI

Bildirici’nin veda niteliğindeki son okur temsilcisi köşesi Hürriyet’te yayımlandı. 

Bildirici, "Ben hep gazetecilik, sessizlerin sesi, mağdurların savunucusu, kamu yararının yılmaz bekçisi olsun; bağımsızlığından ödün vermesin; çıkar gruplarına aracılık etmesin; gerçekleri deforme etmeden aktaran, her konuya ve herkese eleştirel yaklaşan bir güç olsun istedim. Ben hep gazetecilik kazansın istedim.

Bugün olmamış olabilir ama yarın mutlaka..." dedi.

GEÇEN HAFTA İKİ İSİM İSTİFA ETMİŞTİ

Geçtiğimiz hafta da Hürriyet Washington Temsilcisi Cansu Çamlıbel ile Hurriyet Daily News Yayın Koordinatörü Emre Kızılkaya da gazeteden istifa etmişti.

FARUK BİLDİRİCİ KİMDİR?

10 Kasım 1956’da Gaziantep, Nizip’te doğan Faruk Bildirici, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdikten sonra Haziran 1980’de Cumhuriyet’te gazeteciliğe başladı. 12 Eylül askeri döneminde sıkıyönetim ve eğitim muhabirliği, 1983 seçimlerinden sonra da Başbakanlık, ANAP ve parlamento muhabirliği yaptı. Bir süre Haber Müdürlüğü görevinde bulunduğu Cumhuriyet’ten, Nisan 1992’de ayrıldı.

Sabah Gazetesi’nde beş ay çalıştıktan sonra Ekim 1992’de Hürriyet’e geçen Bildirici hem Ankara Büro Şefliği yaptı, hem de yazı dizileri, portre yazıları ve araştırma kitapları yayınladı.

Bildirici’nin kitapları:

Gizli Kulaklar Ülkesi (Şubat 1998)

Maskeli Leydi: Tekmili birden Tansu Çiller (Temmuz 1998),

Üniforma Slogan Biber (Şubat 1999)

Kuzum Bülent: Ecevit’e aileden mektuplar (Şubat 2000)

Siluetini Sevdiğimin Türkiyesi (Temmuz 2000)

Anıtkabir Racon Zambak (Nisan 2001) ,

Hanedanın Son Prensi: Mesut Yılmaz ve ANAP’lı yıllar (Aralık 2002)

Yemin Gecesi : Leyla Zana’nın yaşamöyküsü (Şubat 2008)

Serkis bu toprakları sevmişti (Ekim 2008)

Günahlarımızda yıkandık (Haziran 2018)

(MEDYA SERVİSİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

8 Mart etkinlikleri: Kadınlar yan yana geldikçe güçleniyor

SONRAKİ HABER

Ali İsmail'in ölümüne yol açan polis, Gezi davasında "şikayetçi" çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa