13 Şubat 2019 19:48

Cezayir'in en büyük limanında işçiler greve gitti

Cezayir'in en büyük limanında ücret artışı talep eden işçiler greve çıktı. Grev nedeniyle 13 gemi yük boşaltmayı bekliyor.

Cezayir'in en büyük limanında işçiler greve gitti

Fotoğraf: Mosta_Men/Flickr (CC-BY-SA 2.0)

Paylaş

Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) ait Dubai Ports World (DPW) şirketinin işlettiği Cezayir'in en büyük limanında maaşlarının artırılmasını isteyen işçiler greve gitti.

Limandaki sendika kaynaklarından alınan bilgiye göre, DPW şirketinin işlettiği ülkenin en büyük limanı Cezayir limanında işçilerin maaşlarının artırılması talebiyle dün akşamdan itibaren greve gitmesi nakliyenin ve gemilerin boşaltılmasının durmasına neden oldu.

Liman yönetimi ile işçiler arasında bir yıldan daha uzun süre önce sözleşme yapıldığı ancak sözleşmenin askıya alınarak, uygulanmadığı belirtildi. Cezayir liman yönetiminin, işçilere, sebep göstermeksizin, sözleşmenin uygulanmasının süresiz ertelendiğini bildirdiği kaydedildi.

13 GEMİ YÜK BOŞALTMAYI BEKLİYOR

Cezayir limanının internet sitesinden yapılan açıklamada limana yanaşan 13 geminin yükünü boşaltmayı, 7 geminin ise limana girmeyi beklediği aktarıldı.

Yılda 1,5 milyon konteynerden fazla kapasitesi olan Cezayir limanı ülkenin en büyük konteyner limanı.

Dubai Ports World (DPW), Cezayir hükümetiyle yaptığı 30 yıllık anlaşma gereğince 2009'da Cezayir limanının ve Cicel kentindeki ikinci liman olan Cen Cen'in de işletmesini almıştı. (Cezayir/AA)

ÖNCEKİ HABER

Çerkezköy'de 29 çuval 'kimyasal atık' çevreye atıldı iddiası

SONRAKİ HABER

İsviçreli aktör Bruno Ganz hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa